Na Luční boudě vyvinuli unikátní svítící tyče do těžkého terénu

Unikátní navigační tyče do sněhu, které se na dálku rozsvítí a umožní tak snazší cestu ve špatném počasí, vyvinuli pracovníci Luční boudy a Záchranné služby vrcholky hor. Veřejnosti je dnes představila Klára Sovová, majitelka Luční boudy.

majak_klara.JPG

„Řidiči našich roleb se v zimních měsících často dostali do měkkého sněhu v okolí cest, celkově bylo nutné zvýšit bezpečnost a omezit situace, kdy kvůli špatnému tyčování měli problém s udržením se na správné cestě. Na naši tísňovou linku 737 009 999 nám volalo při špatném počasí velké množství lidí, že nejsou při sněžení, větru a mlze schopni nalézt bezpečně cestu na Luční boudu. Přemýšleli jsme, jak využít moderních technologií, výkonných baterií a LED světel. Po půl roce vývoje máme super výsledek: tyče, které umíme v případě potřeby na vzdálenost až jednoho kilometru dálkově rozsvítit. Budeme je postupně instalovat na místa, která jsou dle nás po cestě z Pece pod Sněžkou na Luční boudu kritická,“ řekla majitelka Luční boudy Klára Sovová.    

Unikátní konstrukce tyčí umožňuje, aby se tyče nezřítily ve větru až do 250 kilometrů v hodině. Trojnožka je osazená speciální baterií, jež se nevybije ani v extrémních mrazech, pro funkční LED osvětlení použili konstruktéři svítidla, jež používají záchranáři a hasiči. Dálkové ovládání a zároveň zabezpečení proti krádežím zajišťuje chytré využití běžné telefonní SIM karty.

Více o Luční boudě

Luční bouda patří k nejstarším horským chatám v Krkonoších. Byla postavena v 16. století a neustále se rozšiřovala. V roce 1938 při vyklízení českého pohraničí shořela a v letech 1939-40 byla zrekonstruována a dostavěna do dnešní podoby. Její celková kapacita je nyní přes 150 lůžek, všechny pokoje jsou po čerstvé rekonstrukci. Návštěvníkům je k dispozici sauna, wellness centrum, pivní lázně a celá řada společenských her a doprovodných aktivit, klubová oddělená místnost a další služby. Luční bouda se pyšní také nejvýše položenou českou restaurací, minipivovarem a ubytovacím zařízením v nadmořské výšce 1410 metrů. Luční bouda se pyšní svým ekologickým provozem, například čističkou odpadních vod, a investicí do obnovení pekárny s legendárními velkými rohlíky.