FUJINON MKX18-55mmT2.9 a FUJINON MKX50-135mmT2.9

Představujeme nový, vysoce výkonný video objektiv pro fotoaparáty řady X.

Získejte výkon skvělých, FUJINON video objektivů v opravdu lehkém těle.

Ostřící a zoom mechanismus pro ideální a vysoce kvalitní video produkci.

Praha, 15. února 2018

FUJIFILM Corporation (Prezident: Kenji Sukeno) oznamuje, že do řady výměnných objektivů pro digitální fotoaparáty řady X přibydou v červnu 2018 nové objektivy FUJINON MKX18-55mmT2.9 (MKX18-55mm) a FUJINON MKX50-135mmT2.9 (MKX50-135mm). Tyto objektivy přináší vysoký optický výkon a pohodlnou obsluhu pro profesionální natáčení videí. MKX18-55mm a MKX50-135mm jsou prvními plně manuálními video objektivy, které jsou kompatibilní s dalšími výměnnými objektivy řady X. Ve 35 mm formátovém ekvivalentu pokrývá MKX18-55mm ohniskovou vzdálenost od 28 do 84 mm a MKX50-135mm ohniskovou vzdálenost od 76mm do 206mm. V kombinaci s jedinečnou reprodukcí barev řady X, vylepšují MKX objektivy tuto řadu o profesionální video natáčení.

Rychlý nárůst popularity filmové a video produkce sdílené na internetu zvýšil příležitosti pro natáčení menších nízkorozpočtových filmů s pomocí digitálních fotoaparátů. Proto uvedl FUJIFILM v roce 2016 na trh fotoaparát FUJIFILM X-T2, který podporuje 4K video natáčení. Kvůli stále se zvyšující poptávce po video produkci byl nyní představen fotoaparát FUJIFILM X-H1, který bude obsahuje řadu nových nebo vylepšených video funkcí jako je 5-osá vestavěná obrazová stabilizace (IBIS), jež má účinnost 5,5 EV*1, novou filmovou simulace ETERNA ideální pro natáčení filmů a 1080/120p vysoce rychlostní video mód.

Nárůst video produkce vytvořil mezi kameramany a filmaři poptávku po objektivech optimalizovaných pro natáčení. V porovnání s fotografickými objektivy byly dříve video objektivy typicky velké, těžké a drahé. V únoru 2017 představil FUJIFILM MK objektiv pro E-mount*2 fotoaparáty, jež je nyní chválen pro svou jednoduchou obsluhu a kompaktnímu a lehkému designu. I při zachování nízké ceny je E-mount MK objektiv velice lehký a nabízí ten samý optický výkon a provozuschopnost jako drahé video objektivy. Nové MKX objektivy zachovávají ten samý designový koncept jako u E-mount MK objektivů, ale jsou nyní kompatibilní s fotoaparáty FUJIFILM řady X. Nové MKX objektivy mají elektronický kontakt pro komunikaci s fotoaparátem, který nejen upravuje zkreslení*3 obrazu a barevné/světelné stínování, ale je s nimi možné dosáhnout různých barevných vyjádření s FUJIFILM módy filmových simulací.

MKX18-55mm a MKX50-135mm pokrývají společně ohnisko 18-135mm, což je nejvíce používaná ohnisková vzdálenost ve video produkci, a dosahují konstantní clony T2,9*4 v celém rozsahu zoomu. To umožňuje dosáhnout nízké hloubky ostrosti a také krásného bokeh efektu. Design objektivů je optimalizován pro natáčení videí a minimalizuje tak posunutí ostření a optické osy při zoomování a dále také redukuje “dýchání” objektivu (změna úhlu pohledu při ostření). Objektivy také obsahují tři kroužky, jež umožňují manuální a nezávislý chod ostření, zoomu a clony a to vše s převodem*5 0,8M (modul). Ostřící kroužek může rotovat plně až o 200 stupňů, tak aby umožnil přesné ostření. Díky těmto vlastnostem je obsluha těchto objektivů velice pohodlná a praktická.

FUJINON objektivy vyhrály 69. ročník Engineering Emmy® Awards v roce 2017 a jsou používány pro filmovou a televizní produkci po celém světě, a to díky jejich pokročilé schopnosti zachycení scenérie. Využívají svou skvělou optickou úroveň, vysoce kvalitní zpracování a technologii výroby, jsou vyvíjeny společností FUJIFILM po celá léta. FUJIFILM přidává řadu MKX objektivů ke stávajícím výměnným objektivům řady X, aby byly pokryty různorodé potřeby filmové produkce.

*1 Při použití XF35mmF1.4 R.

*2 Formát upevnění objektivu byl vyvinut SONY Corporation.

*3 Fenomén, který formuje snímek přes objektiv a částečně zmenšuje či zvětšuje kraje.

*4 T-stop hodnota je index, který indikuje jasnost objektivu založené na F-stop hodnotě a rychlosti přenosu. Čím menší hodnota, tím větší množství světla objektiv přenáší.

*5 Vzdálenost mezi rychlostmi

1.Hlavní parametry MKX objektivů:

(1) Pokročilý optický výkon ukrytý v kompaktním a lehkém těle objektivu

 • MKX18-55mm využívá optické konstrukce se 22 optickými členy v 17 skupinách, se šesti super ED členy a dvěma ED členy. MKX50-135mm taká používá 22 optických členů v 17 skupinách, se dvěma super ED členy a dvěma ED členy. Tyto objektivy nabízí pokročilý optický výkon, a to v celém rozsahu zoomu.
 • Oba objektivy mají clonu T2,9 v celém rozsahu přiblížení, čímž umožňují využít stále více populárního bokeh efektu s nízkou hloubkou ostrosti. To také eliminuje potřebu úpravy světla, což přispívá ke zkrácení času natáčení.
 • MKX objektivy dosahují pokročilého optického výkonu i přes jejich kompaktní a lehké tělo, díky benefitům bajonetu X Mount s krátkou vzdáleností optických členů od símače. Díky tomu je k natáčení potřeba jen minimum lidí.
 • Elektrický kontakt pro spojení s fotoaparátem řady X nejen opravuje zkreslení a barevné/světelné stínování, ale je s nimi možné dosáhnout různých barevných vyjádření s FUIJFILM módy filmových simulací.

(2) Optický a mechanický design optimální pro nahrávání videí

 • Přední skupina ostřících optických členů a skupina zoom optických členů jsou řízené nezávisle na sobě tak, aby bylo zamezeno přesunu zaostření při zoomování, což eliminuje potřebu přeostření po použití zoomu.
 • Použití vnitřního zaostřovacího systému zamezuje “dýchání” objektivu (změna úhlu pohledu při ostření), díky čemuž je zaostřování plynulé.
 • Pro kontrolu posunu optické osy při zoomování byla použita výrobní technologie vyvinutá pro FUJINON teleobjektivy a MKX objektivy tím tak vždy dosahují zachycení plánované kompozice.

(3) Pohodlná obsluha MKX video objektivů

 • Zaostřovací kroužek rotuje o celých 200 stupňů a zajišťuje tak přesné zaostření i při nízké hloubce ostrosti, kde je potřeba opravdová přesnost.
 • Objektiv obsahuje tři plně manuální kroužky, jež dovolují nezávislé upravení zaostření, zoomu a clony. To umožňuje intuitivní používání, které není možné dosáhnout s elektronickým mechanismem, jež způsobuje zpoždění.
 • Všechny operační kroužky mají převod 0,8M, stejně jako ostatní FUJINON teleobjektivy. To umožňuje použití veškerého příslušenství od třetích stran pro video produkci jako například Follow Focus, který umožňuje přesné a snadné ostření.
 • Clona umožňuje nastavení bez krokování clonového kroužku. To dovoluje přesnou a tichou úpravu expozice a také zabraňuje otřesům fotoaparátu při jejím nastavování.

(4) Standardizovaný design pro jednoduchou obsluhu

 • Oba objektivy mají průměr předního členu 85 mm a je tak třeba jen jeden matte box.
 • Oba objektivy mají 82mm filtrový závit a je tak možné použít stejné filtry.
 • Převody pro tři kroužky jsou u obou objektivů umístěny na stejném místě, a tak není třeba upravovat příslušenství při výměně objektivů.
 • Objektivy mají makro funkci, která dovoluje snímání zblízka tak, aby se rozšířil rozsah snímaných scenérii, které mohou být pokryty jedním objektivem.
  MK18-55mm: Minimální vzdálenost od foceného objektu*6 of 0.38m (na širokém ohnisku)
  MK50-135mm: Minimální vzdálenost od foceného objektu of 0.85m (na širokém ohnisku)
 • Objektivy mají funkci Flange Focal Distance*7 k dosažení optimální souhry fotoaparátu a objektivu, tak aby bylo dosaženo plného optického výkonu.

*6 Vzdálenost od snímače k focenému objektu.

*7 Pozice horizontu snímaného objektivem může být upraven dle fotoaparátu a jeho přírubové ohniskové vzdálenosti (vzdálenost od konce fotoaparátu k senzoru)

 1. Hlavní parametry:
Typ FUJINON MKX18-55mmT2.9 FUJINON MKX50-135mmT2.9
Konstrukce objektivu 22 optických členů 17 skupin (Obsahuje 2 extra ED optické členy a 6 super ED optické členy) 22 optických členů 17 skupin (Obsahuje 2 extra ED optické členy a 2 super ED optické členy)
Ohnisková vzdálenost (35 mm ekvivalent) f = 18-55 mm (27-84 mm) f = 50-135 mm (76-206 mm)
Úhel pohledu 76,5°〜29,0° 31,7°〜12,0°
T-No. T2,9 T2,9
Maximální clona F2,8 F2,8
Minimální clona F22 F22
Ovládání clony Počet lamel 9 9
Velikost kroku Žádná Žádná
Rozsah zaostření 0,85 m/2 ft 9 in〜∞
[s makro funkcí

0,38m/1ft 2.9in〜(na širokém ohnisku)]

1,2 m/3 ft 11 in〜∞
[s makro funkcí

0,85 m/2 ft 9 in〜(na širokém ohnisku)]

Externí rozměry:

Maximální průměr x délka (cca)

(vzdálenost od čočky fotoaparátu)

φ87 mm×206.6 mm φ87 mm×206.6 mm
Váha (cca)

(uvedeno bez krytek, podpory objektivu a stativu)

1,080 g 1,080 g
Přední průměr 85 mm 85 mm
Velikost filtru φ82mm φ82mm
Příslušenství Adaptér na upevnění na stativu,

Podpora objektivu, zoom páčka, krytka objektivu, zadní krytka objektivu, sluneční clona, obal objektivu

Adaptér na upevnění na stativu,

Podpora objektivu, zoom páčka, krytka objektivu, zadní krytka objektivu, sluneční clona, obal objektivu

 

Reklamy