Čističky vzduchu se letos prodávají dvakrát víc kvůli alergenům

Prodeje čističek vzduchu v prvním čtvrtletí tohoto roku meziročně vzrostly dvojnásobně. Jedním z důvodů je větší výskyt alergenů ve vzduchu. Velká část nákupů proběhla online, na internetu také lidé nejčastěji produkty srovnávají. Informují o tom prodejci Euronics a Kasa.cz.

S příchodem pylové sezóny, která nejvíce trápí alergiky, začíná i hlavní sezóna prodejů čističek vzduchu. „Během následujících týdnů očekáváme další nárůst na úrovni 70 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku,“ doplňuje mluvčí Euronics Lenka Mastešová.

 

K výskytu alergických onemocnění přispívá moderní styl života. Lidé žijí často mimo přírodu a mají slabší imunitu vůči alergenům. Podle odborníků letos alergici trpí více, důvodem je dlouhá zima.

„Téměř každé třetí dítě má diagnostikován nějaký typ alergie. Astmatem trpí 10 procent dětí a jeho výskyt nadále mírně stoupá u dospívajících,“ uvedl ve své zprávě Státní zdravotnický ústav.

Čističky vzduchu mají nejvýraznější účinky u lehkých polétavých alergenů a u pylových zrn.  „Některé čističky vzduch zvlhčují, protože mají zabudovaný vodní filtr a ionizují vzduch. Elektricky nabité částice odpuzují prachové částice, navíc se vytváří záporné ionty a ty jsou zdraví prospěšné,“ říká produktový manažer Kasa.cz Petr Štursa.

„Výrazně vyšší prodeje jsme zaznamenali na e-shopu než v kamenných obchodech. Češi nakupují čističky vzduchu dokonce třikrát častěji na internetu. V průměru si prohlédnou tři produkty, než se rozhodnou pro koupi,“ uvádí Lenka Mastešová z Euronics.

Stále se více prodávají levnější čističky s elektrostatickým filtrem. „I u levnějších čističek jde subjektivně zhodnotit, že vzduch v místnosti je čistší. Proto zákazníci hodně zvažují poměr výkonu a ceny,“ říká Petr Štursa.

Podle údajů Euronics se průměrná cena čističky pohybuje okolo 2 850 Kč zhruba rovnoměrně v celé ČR. „Rozdíly nezaznamenáváme ani v regionech, které se v průběhu roku často potýkají s vyšším znečištěním ovzduší,“ dodává Petr Štursa z Kasa.cz.

 

Reklamy