Ceny povinného ručení se v krajích liší o tisíce

Pokud vlastníte automobil a používáte ho, nevyhnete se platbě povinného ručení. Zpravidla platí, že co smlouva, to jiná částka. Věděli jste však, že kromě parametrů automobilu určuje cenu také to, kde bydlíte? V jednotlivých krajích jsou tak ceny zcela jiné. Chytrý Honza porovnal ceny poskytovatelů povinného ručení s maximálními bonusy řidičů a úplně bez nich.

F_00.jpg

Obecně za povinné ručení zaplatí logicky více ten, kdo častěji havaruje, a to třeba i o desítky procent. Dalšími faktory určujícími cenu jsou potom hustota provozu, počet registrovaných vozidel a četnost jejich využívání. Rizikovou skupinou jsou potom řidiči do 21 a ti nad 75 let. A v neposlední řadě záleží na tom, zda bydlíte ve městě nebo na vesnici.

“Rozdílnost cen povinného ručení v jednotlivých krajích je určována především odlišnou pravděpodobností dopravní nehody. Zatímco v Praze je riziko bouračky v porovnání s ostatními kraji velmi vysoké, na Vysočině zase nízké,” říká Tomáš Čáp, designer online nástrojů společnosti Chytrý Honza.

Nejdražší povinné ručení je jednoznačně v Praze (3 703 Kč). Jeho průměrná cena s maximálními bonusy řidičů je o více než 600 korun vyšší než v Plzni (3 086 Kč) a o 850 korun vyšší než v Jihlavě (2 835 Kč), která je nejlevnější. Více než tři tisíce potom zaplatí lidé v Hradci Králové (3 016 Kč), Liberci, Ústí nad Labem a Ostravě (shodně 3 046 Kč).

V případě varianty bez bonusů jsou ceny ještě více rozdílné. Nejdražší povinné ručení je v Praze (8 557 Kč), a to o necelých 1 600 korun více než v Brně (6 971 Kč) a Plzni (6 964 Kč). Méně než 6 000 korun průměrně zaplatí pouze lidé v Českých Budějovicích (5 991 Kč).

“Při porovnávání dat nás zaujalo, jak velkou roli hraje v konečné ceně povinného ručení profil řidiče. A to jak jeho věk a řidičské zkušenosti, tak četnost využívání vozidla spojená s místem trvalého bydliště. O těchto složkách, které jsou pro cenotvorbu velmi důležité, se totiž příliš nemluví,” doplňuje Tomáš Čáp.

Srovnání bylo provedeno společností Chytrý Honza v dubnu 2018 na cenách čtyř největších poskytovatelů povinného ručení.

O společnosti Chytrý Honza

Společnost Chytrý Honza nabízí rychlé a objektivní srovnání finančních produktů a služeb mnoha desítek finančních institucí působících v České republice, aby si zákazník mohl vybrat ten nejvhodnější – od hypotéky, přes pojištění, až po investice. Široký výběr, možnost přizpůsobit si produkt na míru, čas na rozmyšlení při rozhodování a zároveň jeho úspora dělají z Chytrého Honzy platného partnera při řešení osobních financí.

Od svého vzniku v roce 2009 Chytrý Honza získal více než 140 000 spokojených zákazníků a v jeho řadách působí více než 1600 profesionálních specialistů. Společnost má dva investory, a to investiční fond Jakuba Havrlanta Rockaway Capital a nizozemskou skupinu Aegon.

Reklamy