Studentské firmy poměřily své síly s ostřílenými vystavovateli na VVVI Brno

Praha, Brno, 18. 5. 2018  – Získat podnikatelskou praxi ještě v průběhu studia na střední škole se jen tak někomu nepodaří. Mít možnost vyzkoušet si prezentovat své výrobky na prestižním veletrhu mezi ostřílenými vystavovateli, to už se poštěstí opravdu jen některým „vyvoleným“ studentům. Mezi těch pár šťastlivců patří tři letošní studentské JA Firmy, které získaly možnost prezentovat své výrobky a služby na Veletrhu Věda Výzkum Inovace v sekci Mladá věda ve dnech 16. – 17. 5. 2018 v Brně (VVVI).

Možnost prezentace svých produktů ve veletržním stánku na VVVI Brno získaly tyto studentské JA Firmy:

  1. JA Firma DCT- osvěžovač vzduchu Air-tool

(Střední průmyslová škola dopravní, a.s., Praha)

  1. JA Firma Classy Wood – výroba dřevěných doplňků motýlků, broží a sponek

(VOŠ, SŠ technická, Česká Třebová)

  1. JA Firma Baubi – recyklace tenisových míčků

(OA, SOŠ a JŠ, Hradec Králové)

Tyto tři týmy si vybral na dubnovém veletrhu JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2018 v Praze projektový manažer VVVI Brno pan Pedro Gomez. Ocenil jejich inovativní přístup a samotný produkt. Celkově se této celorepublikové soutěže zúčastnilo 39 studentských JA Firem. Měl tedy z čeho vybírat.

Škoda, že jsem vzdělávací program JA Firma neměl možnost absolvovat já, když jsem chodil na střední. Určitě by mě to moc bavilo.  Při výběru vhodných kandidátů pro účast na VVVI Brno mě zaujal samotný produkt a jak je jeho myšlenka inovativní a inspirativní pro další mladé lidi. My podporujeme vědu, výzkum a inovace, bez ohledu na vědní obory. Na Veletrhu Věda Výzkum Inovace se mají možnost prezentovat jak technické vědy, tak humanitní a společenské. Naše republika potřebuje talentovanou mládež, a to nejenom na vědu, ale rovněž na obchod a marketing. Program JA Firma právě takové talenty pomáhá vychovávat,“ sdělil projektový manažer VVVI Brno Pedro Gomez.

Praktický vzdělávací program pro střední školy JA Firma běží v České republice už od roku 1992. „Je unikátní v tom, že si studenti už na střední škole mohou vyzkoušet reálné podnikání. Během jednoho školního roku založí vlastní skutečnou obchodní společnost, která funguje pod vedením učitele a konzultanta. JA Firma umožňuje účastníkům proniknout do problematiky fungování společnosti od jejího založení až po likvidaci. Naučí se nejen všechny nutné administrativní postupy při zakládání firmy, ale i přijímat rozhodnutí nebo zapojit společenskou odpovědnost do svého podnikání,“ přiblížil náplň programu JA Firma výkonný ředitel neziskové organizace Junior Achievement Czech Martin Smrž.

Jednou z vybraných studentských JA Firem, která získala možnost prezentovat své výrobky je firma Classy Wood. Předmětem její činnosti je výroba dřevěných doplňků – motýlků, broží a sponek. Ačkoli se jedná o studentskou firmu, už nyní nemá o zakázky nouzi a po ukončení speciálního vzdělávacího programu JA Firma neziskové organizace JA Czech, plánují v podnikání pokračovat založením vlastní společnosti. „Příležitost prezentovat své výrobky na brněnském veletrhu jsme přivítali, protože jsme se poslední měsíce zaměřili na rozšíření sortimentu a vylepšení propagačních materiálů. A vyplatilo se nám to. Návštěvníci veletrhu projevili zájem o naše produkty nad naše očekávání. Top produktem se stal náš dřevěný motýlek s modrým a červeným vzorkem. Za tuto zkušenost jsme vděčni jak projektu JA Studentské firma i VVVI za pozvání,“ sdělil ředitel studentské firmy Classy Wood Jan Orlich z VOŠ, SŠ technické z České Třebové.

Také ředitel studentské JA Firmy DCT ocenil zajímavou praktickou zkušenost. „Zkušeností z veletrhu je pro nás jednání s nejrůznějšími typy návštěvníků a cílových skupin a prosazení se,“ prozradil student pražské Střední průmyslové školy dopravní Matyáš Mašek – ředitel firmy DCT, která přijela na veletrh prezentovat neutralizér pachu Air-Tool. Tato studentská firma letos současně zvítězila v soutěži JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU v kategorii o „Nejlepší e-shop“.

Pedagog Zdeněk Pospíšil z OA, SOŠ a JŠ, Hradec Králové, který na brněnský veletrh doprovázel JA Firmu Baubi, si možnost účasti také nemohl vynachválit. „Hned první den jsme vyprodali všechny naše produkty, což nás zaskočilo. Ovšem firma Baubi má i e-shop, tudíž s radostí odkazujeme zájemce právě sem. Studenti si pochvalují inspiraci, kterou zde získali v rámci prezentací ostatních firem účastnících se veletrhu,“ sdělil pedagog.

Junior Achievement (JA) Czech je českou kanceláří organizace Junior Achievement, která je nejstarší a nejrozsáhlejší vzdělávací neziskovou organizací na světě. Vznikla v roce 1919 v USA a dnes působí ve více než 120 zemích světa. Do jejích programů se každoročně zapojí na 10 milionů dětí a studentů. Českou kancelář JA založil v roce 1992 pan Tomáš J. Baťa. Vzdělávací programy JA Czech v České republice od té doby absolvovalo více než 350 tisíc mladých lidí. JA Czech je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a pedagogům poskytuje akreditovaná školení.

Reklamy