Obchodní centra CPI Property Group v roce 2017: meziročně došlo k navýšení prodejních ploch o 76 procent. 14 center navštívilo přes 70 milionů lidí

Čísla 2017

  • Růst plochy obchodních center o 76 %
  • 1 100 obchodních jednotek
  • 14 obchodních center v devíti městech
  • 3 modernizovaná centra
    • IGY České Budějovice
    • Quadrio na pražské Národní
    • Fénix v pražských Vysočanech

Lucembursko / ČR, 24. května 2018 – Realitní skupina CPI Property Group (dále jen CPI PG) posílila v roce 2017 pozici největšího majitele a provozovatele obchodních center v České republice. Firma rok ukončila celkově se 14 obchodními centry, které v loňském roce navštívilo bezmála 70 milionů lidí. Meziročně vzrostl obrat nájemníků v průměru o 10 procent a CPI PG navýšilo pronajímatelnou plochu o 76 procent na 311 500 m2, ve kterých se nacházelo 1 100 prodejních jednotek. Již nyní je jasné, že statistiky obchodních center porostou také v roce 2018. Skupina se v dubnu rozšířila o patnácté centrum, a to Futurum v Hradci Králové, čímž pronajímatelná plocha dosáhla 350 600 m2.

CPI PG začínalo rok 2017 s 11 obchodními centry, v průběhu roku následně v České republice koupilo Nákupní centrum Královo Pole v Brně, Olympii Plzeň, Nisu Liberec a pražské obchodně-administrativní centrum Zlatý Anděl. Na druhé straně společnost prodala prostějovské centrum Arkáda, které nezapadalo do konceptu a strategie CPI PG. „Chceme se soustředit na lokální a regionální projekty, a především na ta centra, která jsou již nyní regionálními lídry nebo mají ambici a předpoklady se jimi stát. Rok 2017 byl pro CPI PG velice úspěšný ve znamení rozšiřování portfolia obchodních center nejen v České republice a také koncepčního plánování rekonstrukcí, modernizací a rozšiřování pronajímatelných ploch našich obchodních center. Naším cílem je přinést do všech našich center nejnovější trendy z retailu, služeb, gastronomie a zábavy. Návštěvníkům, našim hostům, ale i retailerům chceme obsahově nabídnout lifestylové projekty 21. století, které co nejlépe odrážejí jejich měnící se přání, očekávání a potřeby. Jak jsme již několikrát avizovali, do modernizace plánujeme do roku 2020 dát jednotky miliard korun, kdy řadu center změníme k nepoznání,“ říká Petr Brabec, Head of asset management shopping centres ČR.

2018–2020: Jídlo je nová móda, služby, prostory pro setkávání a trávení volného času

„Trend rozšiřování a zkvalitňování nabídky gastronomie, tedy obecně jídla a nápojů, se v centrech prosazuje již několik posledních let a má stále rostoucí tendenci. Ke konci loňského roku bylo v našich centrech dohromady 167 takových provozoven, což je 15 procent ze všech nájemních jednotek našich center. Nabídku však stále rozšiřujeme a podíl se tak brzy navýší. V portfoliu máme i specifické projekty, kde podíl gastronomických provozů převyšuje 30 % pronajímatelné plochy,“ říká k růstu gastronomie Brabec.

V rámci rekonstrukcí, které se připravují u velké části center CPI PG, dojde také ke kompletní modernizaci pasáží, osvětlení, relaxačních zón, toalet i parkovišť.

„Klademe velký důraz na přípravu modernizace svých projektů. Rozsáhlé výzkumy a analýzy nám slouží jako podklad pro sestavení konceptu daného centra a stanovení specifické strategie, kterou následně promítáme do všech aspektů modernizace, ať již jde o skladbu nájemců, marketing či architekturu. Součástí je samozřejmě i technologická modernizace projektů s akcentem na bezpečnost, úsporný provoz a dlouhodobou udržitelnost center,“ doplňuje Brabec.

V roce 2017 investovala realitní skupina do modernizací jednu miliardu korun, stejnou částku má připravenou i na letošní rok. CPI PG již v prvním kvartálu započalo s modernizacemi Olympie Teplice a Olympie Mladá Boleslav.

CPI PROPERTY GROUP

CPI PROPERTY GROUP patří k nejvýznamnějším realitním skupinám zaměřujícím se na dlouhodobé investice a pronájmy nemovitostí zejména v regionu střední a východní Evropy a Německu. Většinovým akcionářem skupiny, jež spravuje aktiva v celkové hodnotě 7,5 miliardy eur, je realitní investor Radovan Vítek. Sídlo má v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. S velmi rozmanitým portfoliem 420 nemovitostí pokrývá všechny segmenty – retail, kanceláře, bytové jednotky, hotely, průmysl, logistiku i biofarmy. Skupina je největším hotelovým operátorem v ČR dle ubytovací kapacity a druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení. CPI PG je také největším vlastníkem maloobchodních prostor v České republice, celkově vlastní 15 obchodních center v 10 českých městech (Praha, Brno, Mladá Boleslav, Kolín, Jihlava, České Budějovice, Plzeň, Liberec, Teplice, Hradec Králové). V září 2017 byla CPI Property Group ohodnocena ratingovou agenturou Moody’s investičním stupněm Baa3.