Chytrý telefon pomůže s odvykáním kouření

31. května – Mezinárodní Den bez tabáku je každoroční příležitostí k tomu odložit cigaretu a přestat kouřit. Podle statistik uspějí kuřáci ale až na šestý pokus. Těm, kteří se neúspěšně snaží skončit, už brzy pomůže nová aplikace AdiQuit vznikající ve startupovém programu Laboratoř Nadace Vodafone. Vyvíjí ji tým složený i z odborníků na závislosti lékařské fakulty.

Tři čtvrtiny českých kuřáků by se své závislosti rády zbavily. Téměř třetina se jich o to alespoň jednou za rok pokouší. Statistiky ale ukazují, že pokud se o odvykání snaží člověk sám, povede se mu to jen přibližně v 5 %. Někteří proto zkoušejí náhradní nikotin či léky, nebo se obracejí na odborníky. Lékařská pomoc je ale často časově náročná, navíc může být v regionech i těžko dostupná.

Aplikace AdiQuit, která vzniká v programu Laboratoř Nadace Vodafone, to už brzy změní. Nabídne virtuálního terapeuta, který se po stažení z Google Play či App Store ocitne přímo v kapse a nabídne klinicky validovaný odvykací program. Ten začíná přípravnou fází po dobu 10 dní, po kterých následuje necelých 8 týdnů odvykání s každodenní terapeutickou podporou. Individuálně je možné program prodloužit.

„Naše aplikace je specifická tím, že se na ní kuřáci mohou spolehnout kdykoliv a kdekoliv, když potřebují pomoct. Není tak těžké přestat kouřit, ale zvládnout nový začátek bez cigaret. Zejména první dny po poslední cigaretě bývají velmi náročné, protože jsou spojené s abstinenčními příznaky. AdiQuit kuřáka připraví na rizikové situace svádějící ke kouření, dokáže podpořit motivaci a ocenit úspěchy, a to vše příjemnou a zábavnou formou,“ říká Adam Kulhánek z AdiQuit, který do týmu přináší terapeutické znalosti ze své praxe na lékařské fakultě.

Tým AdiQuit při vývoji odvykacího programu v mobilu vycházel mimo jiné ze zkušeností od expertů ze Skandinávie. Tam jeho účinnost potvrdily dvě randomizované kontrolované studie mezi téměř tisíci kuřáky. Každý třetí kuřák po zkušenostech s mobilním odvykáním se během roku ke kouření již nevrátil.  

Terapeut v kapse bude personalizovaný a bude se tak přizpůsobovat individuálním potřebám každého kuřáka. Kromě toho, že poradí, jak zvládat selhání, kdy kuřák i přes odhodlání nekouřit sáhne po cigaretě, pomůže i s tím, jak nepřibrat na váze nebo jak s pomocí relaxačních technik zvládnout nervozitu a podrážděnost a mnoho dalšího.

„Chytré telefony a komunikační technologie se staly součástí našich životů a stále více pronikají i do sféry zdraví a zdravotnictví, tedy eHealth. V Nadaci Vodafone podporujeme projekty, které pomocí technologií zlepšují lidem život. A neúspěšné odvykání pro mnoho lidí může znamenat velké zklamání. Proto aplikaci, která funguje jako terapeut v mobilu, který je s vámi vždy a všude, hodně fandíme,“ upřesňuje Adriana Dergam z Nadace Vodafone.

Tým AdiQuit tvoří kromě adiktologů Adama Kulhánka a Romana Gabrhelíka ještě expert na využití IT technologií v medicíně Daniel Novák.  

Projekt se taky dostal mezi 6 nejlepších projektů ze 150 kandidátů ze 43 zemí světa, které získaly podporu platformy pro začínající podnikatele StartupYard.

O NADACI VODAFONE

Nadace Vodafone byla založena v roce 2006, jejím zřizovatelem je společnost Vodafone Czech Republic, a. s. Je spolufinancovaná skupinou Vodafone (Vodafone Group) a společností Vodafone Czech Republic, a. s. Od doby svého založení Nadace Vodafone rozdělila více než 195 milionů korun a podpořila na 500 projektů, čímž se dostala na přední místa v hodnocení firemních nadací. Patří mezi nejdůležitější podporovatele a investory do technologických inovací, které mají pozitivní dopad na společnost. Více informací na www.nadacevodafone.cz a www.laboratornadacevodafone.cz.

Reklamy