Češi 21. století: zůstáváme věrni teplým večeřím a společnému stolování

Podle průzkumu od Buřinky, Stavební spořitelny České spořitelny, mají Češi stále rádi teplé večeře a společné stolování. Tři čtvrtiny českých domácností mají teplou večeři aspoň 4krát týdně a 29 % dokonce denně. K jednomu stolu při společné večeři zasedá denně 37 % lidí a aspoň čtyřikrát v týdnu si společné stolování dopřeje nadpoloviční většina z nás (59 %). Průzkum potvrdil, že kuchyň je stále srdcem domácnosti a dělá z bydlení ten pravý domov. I proto do ní Češi rádi investují. Podle interních statistik Buřinky, téměř třetinu úvěrů, které tato stavební spořitelna v loňském roce poskytla, využili klienti na pořízení nebo renovaci kuchyně.

„Je milé vidět, že i v dnešní hektické době si lidé najdou čas, aby doma společně stolovali. Rodina je pohromadě a čas strávený chystáním společného jídla za to určitě stojí,“ říká Jana Hrušková ředitelka produktů a marketingu v Buřince a dodává: „Trendem je také to, že stále více Čechů chce, aby jejich kuchyň dobře vypadala, byla moderní, prakticky uspořádaná a dobře vybavená. Pro naše klienty máme dobrou zprávu, že od letošního jara mohou u Buřinky nově využít úvěr i na pořízení vybavení. Jde například elektrospotřebiče nebo bytový textil, pokud si je pořídí v souvislosti s rekonstrukcí či výstavbou.“

Na Moravě se vaří nejčastěji

Podle průzkumu od Buřinky mají výrazně častěji teplou večeři lidé na Moravě. Tam je vařené jídlo denně v 37 % domácnostech, oproti tomu v českých krajích je to ve 26 % a v Praze jen ve 22 %. Vliv má také vzdělání – čím vzdělanější lidé jsou, tím méně často chystají teplou večeři. Neplatí to však o společném stolování. Tam bez rozdílu regionu, věku a vzdělání jsou odpovědi na frekvenci společného stolování velmi podobné. Aspoň 5krát v týdnu spolu stoluje polovina Pražanů a necelá polovina Moravanů a lidí v českých krajích.

Úvěr na rekonstrukci od stavební spořitelny je na pořízení kuchyně jako dělaný

Pokud se lidé rozhodnou pořídit si nebo renovovat kuchyň, půjčka na rekonstrukci od stavební spořitelny je velmi dobrou volbou. U Úvěru od Buřinky je možné si půjčit až 800 000 Kč bez nutnosti zajištění úvěru nemovitostí a vybrat si úrokovou sazbu s volitelnou dobou fixace a splátkou, která nezatíží rodinný rozpočet. V případě kuchyně je Úvěr od Buřinky vhodný například pro pořízení kuchyňské linky, elektrospotřebičů, dlažby nebo obkladů. Orientační informace o parametrech čerpání úvěru si zájemci mohou zjistit na online kalkulačce, která je na webu Buřinky (www.burinka.cz)

O průzkumu

Sběr dat pro průzkum „Buřinka – Češi v kuchyni“ byl realizován v březnu 2018 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů.