Češi si dopřávají dražší dovolené, půjčky si na ně ale neberou

Hradec Králové, 11. července 2018 – Dovolené rozhodně nepatří k věcem, na které by si aktuálně Češi půjčovali. Za tímto účelem si někdy vzalo půjčku pouze 11 procent z respondentů průzkumu pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Pokud si už Češi na dovolenou půjčí, jde spíše o menší částku do 10 000 korun.

Podle údajů publikovaných cestovními kancelářemi si Češi rok od roku dopřávají dražší dovolené s leteckou dopravou, vícehvězdičkovými hotely a all inclusive stravováním. Průměrná cena letní dovolené za jednu osobu se postupně přibližuje 20 000 korunám. Téměř 90 procent Čechů přitom financuje svoji letní dovolenou z úspor, úvěr si za tímto účelem vezme jen asi každý desátý.

S výkonem ekonomiky a vysokou úrovní zaměstnanosti roste i zájem o dražší dovolenkové pobyty, které jsou Češi schopní financovat ze svých příjmů a úspor. Pokud si už Češi na dovolenou půjčí, pak spíše jen menší částku,“ uvádí Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Půjčky na dovolenou podle věku a místa bydliště

Na dovolenou si půjčují podobnou měrou muži i ženy, nejčastěji pak ve věku mezi 45 a 53 lety nebo mezi 18 a 26 lety. V těchto věkových skupinách si na dovolenou někdy vzalo půjčku do 10 000 korun kolem 19 procent respondentů průzkumu. Z geografického hlediska si nejčastěji na dovolenou půjčují obyvatelé Královehradeckého kraje, kde si tento typ úvěru již někdy vzal téměř každý pátý (18,4 procenta) respondent průzkumu. Velkou výjimkou jsou půjčky na dovolenou mezi obyvateli Plzeňského kraje, kde si na dovolenou nikdy nepůjčilo přes 96 procent dotazovaných.

Výsledky našeho průzkumu ukazují velmi pragmatický přístup Čechů k investicím do dovolených – pokud na dovolenou nemají našetřeno, raději zůstanou doma, než aby se zadlužili. Panuje přitom vzácná shoda zjištěných výsledků napříč pohlavími, věkovými skupinami i vzděláním respondentů,“ dodává Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Poznámka

Údaje v tiskové zprávě vycházejí z průzkum realizovaného společností Ipsos pro společnost KRUK.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Motto společnosti „Pomáháme splácet dluhy“ je výsledkem inovační politiky orientované na smírná řešení. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů ve formě splátek, které si mohou dle své aktuální finanční situace dovolit. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.

Reklamy
Označeno tagem