V prvním pololetí hackeři zaútočili na více než 40 % průmyslových počítačových sítí

6. září 2018 – Od ledna do června tohoto roku zaútočili hackeři prostřednictvím škodlivého softwaru na 40 % průmyslových řídicích systémů (ICS), které chrání produkty společnosti Kaspersky Lab. Nejnebezpečnějšími zeměmi jsou z tohoto pohledu Vietnam, Alžírsko a Srí Lanka. Naopak nejbezpečnější zemí pro ICS počítače bylo Dánsko. Tato a další zjištění přináší zpráva specializovaného oddělení ICS CERT, která se zabývá kybernetickými hrozbami ohrožujícími průmyslové sítě.

KL_ICS hrozby H1 2018.png

Kybernetické útoky zacílené na průmyslové počítače jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších, protože kromě jiného způsobují odstávky výroby a materiální ztráty. Kyberútok, který vyřadí z provozu průmyslový podnik, navíc může mít přímý dopad na běžný život regionu, poškodit lokální životní prostředí a negativně ovlivnit makroekonomiku.  

Z dlouhodobých statistik Kaspersky Lab je patrné, že tato hrozba neustále narůstá. V letošním prvním pololetí bylo alespoň jednou napadeno 41,2 % ICS počítačů. Tato čísla tak navazují na loňský trend, kdy první pololetí zaznamenalo 36,61 % útoků a ve druhém stouplo jejich zastoupení na 37,75 %.

Nejvyšší počet napadených ICS počítačů v prvním pololetí zaznamenali odborníci ve Vietnamu (74,1 %), Alžírsku (71,6 %) a Maroku (65 %). Naopak nejméně napadených průmyslových systémů bylo v Dánsku (14 %), Irsku (14,4 %) a Švýcarsku (15,9 %). Z těchto dat je na první pohled patrné, že si kyberzločinci daleko častěji vybírají systémy v rozvojových částech světa, zatímco průmysl v rozvinutých ekonomikách je v relativním bezpečí.

K nákazám ICS počítačů dochází nejčastěji kvůli infekcím pocházejícím z internetu. Ty jsou odpovědné za 27 % všech útoků. Druhou největší hrozbou jsou přenosná úložiště, která způsobila infekci systémů v 8,4 % případů. První trojici nejvýznamnějších hrozeb uzavírají škodlivé e-maily, které stály za 3,8 % útoků.

„Narůstající množství kybernetických útoků na průmyslové systémy je znepokojující. Proto firmám z tohoto oboru doporučujeme, aby na ochranu svých systémů mysleli od samotného začátku – od chvíle, kdy integrují jednotlivé systémové komponenty a připojují je k internetu. Hlavním prvkem obrany by se přitom měla stát účinná bezpečnostní řešení,“ říká Kirill Kruglov, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Odborníci z oddělení ICS CERT společnosti Kaspersky Lab doporučují následující technická opatření:

  • Pravidelně aktualizujte operační systémy, softwary aplikací a bezpečnostní řešení, která jsou součástí firemní průmyslové sítě.
  • Minimalizujte síťový provoz na portech a protokolech používaných na okrajových routerech a uvnitř firemních OT sítí.
  • Prověřte přístupová oprávnění k ICS komponentám v průmyslové síti.
  • ICS servery, pracovní stanice i HMIs chraňte účinnými bezpečnostními řešeními určenými pro koncová zařízení, která je ochrání před náhodnými kyberútoky. Monitoring síťového provozu, analytická a detekční řešení vám zase poskytnou lepší ochranu před cílenými útoky.
  • Zajistěte odborná školení svým zaměstnancům i partnerům a dodavatelům, kteří mají přístup do vaší sítě.

Celý report oddělení ICS CERT společnosti Kaspersky Lab vztahující se k prvnímu pololetí 2018 si můžete přečíst na této stránce.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností již více než 20 let. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb nové generace zaměřených na ochranu podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.