Panasonic představil nové produkty pro živé vysílání

Společnost Panasonic Business představila svou řadu inovativních produktů a technologií vhodných pro vysílání, živé přenosy a firemní využití na veletrhu IBC 2018.

Pod sloganem: „Live. Sports. Entertainment” („Živé vysílání. Sporty. Zábava.“) tento japonský výrobce představil nejnovější řady studiových, reportážních (ENG) a dálkově ovládaných kamerových systémů spolu s rozšířenou sítí doplňkových řešení třetích stran, mezi kterými byly k vidění různé technologie, od robotických přes přenosové až po sledovací systémy.

Andre Meterian, Director Professional Video Systems Business Unit EMEA společnosti Panasonic uvedl: „Naším cílem ve společnosti Panasonic je neustále přinášet inovace na poli živého vysílání, zlepšovat pracovní postupy a snižovat náklady našich zákazníků. Díky posilování vztahů s externími organizacemi jsme mohli představit řešení robotických systémů pro ty, kdo hledají neortodoxní řešení. Tato inovace ovlivňuje celé naše odvětví, od přenosu ze studií, přes živé přenosy až po řešení pro korporátní klienty.“

V segmentu dálkově ovládaných kamer představila společnost Panasonic nejnovější přírůstek do své rozsáhlé řady profesionálních PTZ kamer – kameru AW-UE150. Tento nový vlajkový model je prvním ve své třídě, který nabízí záznam v rozlišení 4K 50p, širokoúhlý záběr 75,1° spolu s 20násobným optickým zoomem a 32násobným inteligentním zoomem. Dodává se také s velkým MOS snímačem typu 1, 12G-SDI, HDMI, optickým výstupem, IP konektivitou a novou funkcí ořezu, která umožňuje současné pořízení několika Full HD snímků z jediného 4K obrazu.  Kamera byla v Evropě k vidění úplně poprvé spolu s novým dálkovým ovladačem s dotykovou obrazovkou (AW-RP150). Velká LCD obrazovka nabízí náhled snímaného obrazu a menu. Ty lze ovládat pouze jednou rukou pomocí joysticku, kterým lze spravovat všechny řídící operace, což zvyšuje uživatelskou přívětivost.

V nejvyšší řadě přepínačů představila společnost Panasonic produkt AV-HS7300 silnou a flexibilní střižnu, která je navržená pro produkční potřeby jak v 4K, tak v HD. Nabízí 72 vstupů a 42 výstupů, které si poradí i s velkoformátovými programy. Střižna má ergonomicky tvarované panely a poskytuje snadné ovládání a výkonný systém spolu s vlastním 4K zpracováním.

Společnost Panasonic také oznámila svůj rostoucí podíl na trhu v segmentu studiových kamer, které si pořídily přední evropské vysílací a produkční společnosti jako France Televisions, Mediapro a Streamteam. Od opětovného uvedení své řady studiových kamer v roce 2012 dosáhla společnost Panasonic 17% podílu celkového evropského trhu a 40 % svého cílového trhu v oblasti živého vysílání a studiového vysílání střední velikosti. Aby v tomto trendu pokračovala, oznámila společnost Panasonic uvedení volitelného vysokorychlostního (2x, 3x a 4x) firmwaru, kterým vylepšila svou AK-UC4000. Studiová kamera, která byla na trh uvedena v březnu 2018, má nyní možnost 4K výstupu díky 12G-SDI výstupům na hlavě kamery a z řídicí jednotky kamery. Dokáže vysílat současně v režimech HDR a SDR. Její 4,4K snímač a 2/3 B4 objektiv umožňují skutečné 4K rozlišení a snímání s vysokou citlivostí. Navíc nově uvedená hlavní řídicí jednotka AK-MSU1200 představuje kompaktní ovladač, který umožňuje uživatelům sladit a provozovat všechny kamery z jednoho centrálního bodu.

V oblasti reportážních ENG kamer odhalila společnost Panasonic zcela novou P2 B4 kameru na rameno – AJ-PX5100. Uživatelé v ní naleznou 2.2M 3MOS snímač typu 2/3, vysokou citlivost a podporu HDR (HLG). Díky tomu nabízí AJ-PX5100 vynikající kvalitu obrazu. Je vybavena výběrem kodeků včetně AVC-Intra200/100/50, AVC-LongG25/50 a nabízí nahrávání s duálním kodekem s AVC-Proxy. Co se týče úložiště, je kamera vybavena dvěma sloty P2 a micro P2, což z ní činí efektivní a spolehlivé záznamové zařízení. Několik rozhraní, možnosti přímého přenosu, pracovní postup P2 Cast s vyhrazenou aplikací ROP a integrace s ovladačem AK-HRP200 zajišťují, že kamera splňuje požadavky odvětví na vysokorychlostní síťové procesy.

Společnost Panasonic také oznámila novinku ze své rostoucí řady integrací třetích stran, dohodu se společností Quicklink, která bude distribuovat řešení „Studio-in-a-box“. Řešení v podobě přenosné krabice se dodává s integrovanou dálkově ovládanou kamerou Panasonic a míří na sektor ENG. Nabízí okamžité zpracování zdrojů vysílání z různých míst, které je možné dálkově ovládat z centrálního studia.

Na svém stánku společnost Panasonic představila také svou nejnovější technologii 8K ROI (Region of interest – oblast zájmu). Ta využívá jednu 8K kameru, která zaznamenává obraz, z nějž je možné získat až čtyři Full HD obrazy současně. Systém ve velkém snižuje provozní náklady a složitost u živého vysílání. Zvyšuje také příjmy díky tomu, že z míst pro kamery je možné udělat dodatečná místa na sezení a snižuje tak celkový počet potřebných kamer.

Další technologií, která byla k vidění, je 8K MoIP (Media over IP). Jedná se o novou generaci operačního systému na bázi IP, která umožňuje systémovou integraci s IP standardy vysílání (ST2110). Technologie podporuje škálovatelnost, provoz na dálku a sdílení zdrojů prostřednictvím standardních IP protokolů. Společnost Panasonic představila zcela nový IP mediální procesor, který byl k vidění na veletrhu IBC jako IP/SDI brána i škálovatelný mainframe přepínače, který umožňuje přepínači 2ME fungovat společně s běžným ovládacím panelem přepínačů.

A nakonec společnost Panasonic oznámila nové vylepšení v segmentu kamer s velkými snímači pro živou produkci, tzv. konfiguraci CineLive. Kamera EVA1 je nyní vybavena dálkovým ovladačem, který využívá CyanView RCP. Na stánku byly také k vidění systémy pro 4K DTS přenos a řídicí systémy pro VariCam LT.

Japonský výrobce navíc oznámil, že kamera EVA1 bude nyní schopna natáčet infračervené barevné snímky jednoduchým nastavením IR Cut filtru jedním dotykem, kterým nahradí průhledný filtr. Tato technika byla představena u krátkého filmu nazvaného „Paleta“, fantasy snímku produkovaného japonským kameramanem Yuji Nukui, který prohlásil: „Využívám kameru Panasonic AU-EVA1, protože mi umožňuje vypnout a zapnout IR Cut filtr pouhým stisknutím tlačítka. Je to jediná kamera na trhu, která tuto funkci nabízí, a která mi tak pomohla snížit náklady na produkci.“

Více informací o divizi Panasonic Broadcast & ProAV najdete na: https://business.panasonic.cz/profesionalni-kamery/

O skupině Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU)

PSCEU je evropskou pobočkou Panasonic System Communications Company, globální B2B divize společnosti Panasonic. Cílem PSCEU je ulehčit práci profesionálům a pomáhat firmám zvyšovat jejich efektivitu a výkonnost. Pomáhá společnostem získávat, zpracovávat a přenášet všechny druhy informací, jako jsou hlasová, textová a obrazová data. S přibližně 350 zaměstnanci, se zkušenými experty, se schopnostmi řízení globálních projektů a s rozsáhlou evropskou partnerskou sítí nabízí PSCEU bezkonkurenční výhody na daném trhu.

Naším cílem je, aby spolu technologie neviditelně spolupracovaly a společnosti se tak mohly soustředit pouze na úspěch. Věříme, že by technologie měly především fungovat bez potíží. Podniky uspějí, pokud se budou moc zaměřit pouze na své zákazníky a všechny technologie jim budou nápomocny jako jeden celek. Proto jsme odhodláni vyvíjet produkty a řešení, které jsou tak samozřejmou součástí způsobu práce našich zákazníků, že jsou téměř neviditelné. Je to jako koňská síla v pozadí, která pohání obchodní úspěch.

Společnost PSCEU se zabývá šesti kategoriemi produktů:

  • Broadcast & ProAV vám umožňuje vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizi, dokumenty a živou produkci.
  • Communication Solutions nabízí nejlepší telefonní systémy, terminálová zařízení SIP a profesionální „síťové“ skenery, díky kterým se můžete soustředit na komunikaci, nikoli na připojení.
  • Computer Product Solutions poskytuje mobilním pracovníkům možnost pracovat kdekoli s řadou odolných notebooků Toughbook, podnikových tabletů Toughpad a elektronických systémů pro prodejní místa (EPOS). Společnost Panasonic byla v roce 2017 evropským lídrem a dosáhla tržního podílu 57 % v prodeji odolných notebooků a odolných podnikových tabletů (VDC Research, březen 2018).
  • Industrial Medical Vision vyrábí aplikace pro různé segmenty včetně medicíny, biologických věd, ProAV nebo průmyslu. Produktové portfolio zahrnuje kompletní kamerové systémy a OEM kamerové systémy a vy tak můžete vidět to, co je lidskému oku téměř neviditelné.
  • Security Solutions staví na tradici poskytování záznamů CCTV v průkazné kvalitě. Zajišťuje nejvyšší kvalitu obrazu za všech podmínek díky využití vysoce spolehlivých kamer s pokročilou technologií a systémům pořizování obrazového záznamu. Můžete se tak cítit v bezpečí.
  • Visual System Solutions nabízí nejširší řadu profesionálních displejů a projektorů a umožňuje profesionálům v oblasti audia a videa svobodně tvořit. S tržním podílem 39 % je lídrem na evropském trhu projektorů s vysokým jasem (Futuresource > 5 klm FR17, 3. čtvrtletí, mimo 4K a digitálního kina).

O společnosti Panasonic

Panasonic Corporation je světovým lídrem ve vývoji a výrobě elektronických produktů a řešení pro zákazníky v oblasti spotřební elektroniky, technologií pro domácnost, automobilového průmyslu a B2B. V roce 2018 společnost slaví 100 let od svého založení, nyní provozuje 591 dceřiných společností a 88 přidružených společností po celém světě a generuje konsolidované čisté tržby ve výši 61,4 miliardy EUR za rok končící 31. března 2018. Se snahou vytvářet nové hodnoty prostřednictvím inovací napříč všemi divizemi, chce společnost vytvořit lepší život a lepší svět pro své zákazníky. Další informace o společnosti Panasonic najdete na adrese: http://www.panasonic.com/global  

 

Reklamy