Po dvou letech končí projekt zaměřený na ženy se záznamem v Rejstříku trestů

Paní Bronislava (55) je drobná žena s velkým srdcem, životní silou a bohužel i záznamem v Rejstříku trestů. Na začátku byla touha pomoc dceři, na konci zpronevěřené peníze, podmíněný trest a těžké deprese.

V těžké životní situaci se paní Bronislava ocitla poté, co se dcera, která se léčí se schizofrenií, odstěhovala. Ukázalo se, že neumí hospodařit s penězi. „Dcera si půjčovala, brala kreditní karty, neplatila sociální a zdravotní pojištění. Chvíli dělala a chvíli ne. Pak byla hospitalizovaná. No a já to za ní pořád platila, ale nikam to nevedlo,“ svěřuje se paní Bronislava.

Jenže plat paní Bronislavy už nestačil, navíc manželovi, který ji i dceru bil, se bála svěřit. Proto si sama začala půjčovat. Celá situace v ní ale vyvolala těžké deprese a přestala to zvládat. Protože se chtěla vyhnout exekuci, začala vystavovat fiktivní faktury na společenství vlastníků, kde dělala účetnictví, a peníze používala na splácení dluhů. „Žila jsem v psychickém tlaku, nespala jsem, měla jsem deprese. Když to celé prasklo, tak jsem to neunesla.“ Pokusila se o sebevraždu a teprve když ji zavřeli na psychiatrickou kliniku, začala deprese léčit.

Za zpronevěru jí soud uložil podmíněný trest 2,5 roku. Část dluhů splatila paní Bronislava z prodeje bytu, zbytek jí strhávají z platu. I když měla třicetiletou praxi v administrativě, nalézt práci se jí nedařilo kvůli záznamu v Rejstříku trestů. Obrátila se proto na RUBIKON Centrum, přes které se uplatnila na tréninkovém místě v organizaci Glopolis. „V RUBIKONU se mi líbil ten přístup, ta otevřenost. To, že mě nikdo nesoudil za to, co jsem udělala, důležité pro ně bylo, že chci začít znovu a  upřímně se mi v tom snažili pomoct.“ S dluhovou poradkyní si také vyřizuje oddlužení. Celý příběh paní Bronislavy zde:

Paní Bronislava je jednou z 57 žen, která získala práci v rámci projektu Dejme šanci ženám se záznamem organizace RUBIKON Centrum. Projekt, který se zaměřoval na ženy, které jsou kvůli záznamu v Rejstříku trestů na trhu práce mnohdy několikanásobně znevýhodněné, po téměř dvou letech končí. Hlavním cílem projektu bylo zlepšit jejich postavení na trhu práce a zprostředkovat jim zaměstnání.

Ženy mohly využít růžné motivační skupinové i individuální kurzy, pracovní, dluhové či právní poradenství, nebo tréninkové a vzdělávací programy jako jsou například Pohovory nanečisto. Do pracovního poradenství se za dva roky zapojilo 151 žen, 10 prošlo rekvalifikací a dluhové poradenství využilo 86 žen.

„Projekt ukázal, že ženy se záznamem v Rejstříku trestů jsou na trhu práce velmi zranitelnou skupinou. U méně kvalifikovaných pozic, na kterých je často směnný provoz, naráží ženy na nemožnost skloubit pracovní dobu s péčí o rodinu, u náročnějších pozic, byť mají adekvátní vzdělání i praxi, je pro zaměstnavatele zápis v Rejstříku trestů nepřekonatelnou překážkou,“ říká vedoucí projektu Gabriela Hendlová.

RUBIKON Centrum od roku 1994 podporuje lidi s trestní minulostí na jejich cestě zpátky do společnosti – v získání a udržení práce, v řešení dluhů a odpovědnosti vůči sobě, rodině i okolí. Od roku 2012 pomohlo více než 1 000 klientů získat legální zaměstnání. Organizace spolupracuje s téměř 500 zaměstnavateli.

 

Reklamy