eduroam na cestě za blízkými jako ve škole

Praha 18. prosince 2018. Už dvanáct českých a moravských nádraží je pokryto službou eduroam, která studentům, pedagogům nebo vědcům poskytuje bezplatné připojení k Internetu přes WiFi. Umožňuje to společný projekt sdružení CESNET a společnosti ČD – Telematika.

Letos se počet připojených nádraží významně rozrostl, a to o hlavní nádraží v Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci a v Ostravě a také o nádraží v Ostravě-Svinově. Už dříve byla služba k dispozici v Praze, a to na hlavním i Masarykově nádraží, na hlavních nádražích v Hradci Králové, Pardubicích i v Ústí nad Labem a rovněž na železniční stanici Zlín střed.

Oprávnění uživatelé si mohou připojení do sítě eduroam jednoduše nastavit na svých počítačích nebo mobilních zařízeních pomocí konfiguračního nástroje eduroam CAT (https://cat.eduroam.org/). Na cestách za rodinou nebo za svými blízkými se pak připojí stejně jako ve škole.

Síť eduroam (education roaming) je bezpečná WiFi infrastruktura, kterou vyvíjí a provozuje mezinárodní výzkumná a vzdělávací komunita. Uživatel se prostřednictvím ověřovacích údajů ze své domovské instituce může připojit do bezdrátové sítě aktuálně na 850 místech v České republice a celkově ve více než 25 000 lokalitách ve 101 zemích po celém světě.

CESNET se snaží dlouhodobě motivovat organizace k rozšiřování infrastruktury eduroam na národní úrovni. Zapojením do infrastruktury získá instituce jednoduchý a bezpečný systém ověřování uživatelů, ale recipročně i možnost jejich připojení po celém světě.

Více na: www.eduroam.cz

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro vědu, výzkum a vzdělávání, která zahrnuje počítačovou síť, výpočetní gridy, datová úložiště i prostředí pro spolupráci a nabízí širokou škálu služeb univerzitám, vědecko-výzkumným pracovištím i dalším institucím. Sdružení se zabývá také vlastním výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií a reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT. Sdružení CESNET klade velký důraz na problematiku bezpečnosti provozu sítí, služeb a ochrany uživatelů. Více na: www.cesnet.cz