Fujifilm představuje nový objektiv GF „FUJINON GF 100-200mmF5.6 LM OIS WR“ pro středoformátový systém GFX

FUJIFILM Corporation (President: Kenji Sukeno) ohlásila, že 14. února 2019 uvede na trh nový objektiv „FUJINON GF 100-200mmF5.6 LM OIS WR“ určený pro středoformátový systém GFX. Jedná se o první zoom teleobjektiv, který dokáže pokrýt rozsah ohniskové vzdálenosti v ekvivalentu od 79 do 158 mm ve 35mm filmovém formátu. Objektiv je díky optické stabilizaci obrazu a konstrukci odolné vůči nepříznivým vlivům počasí a prachu ideální pro fotografování krajiny a přírody.

Při výrobě GF objektivů se Fujifilm zaměřuje především na vysoce kvalitní design optiky a použití nejlepších výrobních technologií. Díky tomu se GF objektivy řadí mezi ty nejkvalitnější produkty dosahující vysokého rozlišení a bohaté barevné reprodukce.

Fujifilm již uvedl na trh modely „FUJIFILM GFX 50S“ a „FUJIFILM GFX 50R“ nebo „GF objektivy“. Systém GFX se stal populárním jak u profesionálních, tak i amatérských fotografů. Ti oceňují zejména schopnost zachycovat velkou hloubku detailu a navodit 3D dojem. Dalším plusem je i fakt, že u systémů bylo zachováno lehké kompaktní tělo s jednoduchým ovládáním.  

Díky kombinaci vysokého rozlišení a bohatého bokeh efektu umožňuje zoom teleobjektiv GF100-200mmF5.6 R LM OIS zachytit atmosféru jakéhokoliv děje. Objektiv je navíc prachu vzdorný a odolný vůči nepříznivým vlivům počasí a je možné ho používat i při nízkých teplotách klesajících až do -10 °C.  Při nasazení „GF1.4X TC WR”, 1,4x telekonvertoru dochází k rozšíření ohniskové vzdálenosti na přibližně 111 až 211 mm v ekvivalentu 35mm filmového formátu aniž by docházelo ke zhoršení kvality fotografií.

 

  • Hlavní funkce

 

 

  • Vysoká kvalita obrazu

 

Objektiv je vyroben z celkem 19 optických členů sdružených do 13 skupin. Mezi jinými jsou použity i dva super ED optické členy a jeden asférický člen, který snižuje barevné odchylky a zakřivení prostoru tak, aby bylo dosaženo co nejvyšší kvality obrazu.

 

  • Výkonná stabilizace obrazu

 

Objektiv je vybaven výkonnou stabilizací obrazu s účinností 5EV (v souladu se standardy CIPA), což fotografům umožňuje vytěžit z výkonu GFX systému maximální rozlišení obrazu i při fotografování bez použití tříbodového stativu.

 

  • Tichý a rychlý autofokus

 

Zaostřování objektivu je řízeno velmi tichým, přesným a rychlým lineárním motorem. Objektiv je mimo jiné vybaven novým aretačním systémem, který upravuje zaostřovací motor do požadované pozice, když fotoaparát není zrovna používán a předchází tak vzniku vibrací.

 

  • Vysoká odolnost vhodná při focení v náročných podmínkách

 

Objektiv byl utěsněn na deseti místech tak, aby byl odolný vůči nepříznivým vlivům počasí a prachu vzdorný. To fotografům umožňuje jeho použití v náročnějším prostředí a i v teplotách do -10 °C.

 

  • Kompatibilita s GF1.4X TC WR

 

1.4x telekonvektor (GF1.4X TC WR) umožňuje rozšíření ohniskové vzdálenosti na 140 až 280 mm (v ekvivalentu 111 až 221 mm ve 35mm filmovém formátu) při zachování vysoké kvality obrazu.

 

  • Technické specifikace

 

Typ FUJINON GF 100-200mmF5.6 LM OIS WR
Konstrukce objektivu 20 optických členů, 13 skupin

(obsahuje 1 asférický člen a 2 super ED optické členy)

Ohnisková vzdálenost (35mm ekvivalent) f=100-200 mm (79-158 mm)
Úhel pohledu 30,6°-15,6°
Maximální clona F5,6
Minimální clona F32
Ovládání clony

Počet lamel

Velikost kroku

9 (zaoblené otvírání)

1/3EV   (16 kroků)

Rozsah zaostření 0,6m∞ (Šířka)

1,6m∞ (Telephoto)

Max. zvětšení 0,2x (Šířka)
Vnější rozměry: Průměr x Délka (cca)

(vzdálenost od čočky aparátu)

Φ89.5 mm x 183 mm
Hmotnost (cca)

(bez krytky)

1,050 g
Velikost filtru Φ67 mm
Příslušenství Krytka objektivu FLCP-67II

Krytka zadního objektivu RLCP-002

Sluneční clona

Stativová objímka

Pouzdro na objektiv