Česká Třebová má nové Centrum informačních technologií a Elektroniky. Pro Vyšší odbornou školu a Střední školu technickou ho vybudovala ČD – Telematika

V České Třebové dnes slavnostně otevřeli nové Centrum informačních technologií a Elektroniky. Pro zdejší Vyšší odbornou školu a Střední školu technickou (VDA) ho vybudovala ČD – Telematika. Centrum vzniklo celkovou rekonstrukcí prostoru starých dílen, který byl také kompletně vybaven novými technologiemi. Slavnostního otevření se zúčastnil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, zastupitelé města, studenti i veřejnost.

„Ke zdejší škole máme jako společnost výjimečný vztah, neboť množství našich kolegů vzešlo právě ze zdejších lavic,“ zdůrazňuje David Wolski, předseda představenstva ČD – Telematiky. „Věřím, že se nám díky partnerství s VDA podaří zaujmout ještě více jejích absolventů natolik, aby rozšířili naše řady,“ dodává Wolski. „Akce navíc perfektně zapadá do naší strategie zaměřovat svou pozornost a aktivity stále více i na nabídku pracovních příležitostí studentům středních a vysokých škol,“ uzavírá.

„Jako vzdělávací instituce pečlivě vnímáme vývoj pracovního trhu a v nabídce našich studijních oborů musíme reflektovat nejen zájmy studentů, ale i poptávku firem po moderních profilech absolventů,“ uvádí ředitel VDA Jan Kovář s tím, že právě otevřené nové centrum je toho dobrým příkladem. „Jsem přesvědčen, že strategické partnerství s významnými soukromými firmami, které jsou schopny rozvíjet moderní obory a dlouhodobě uplatňovat absolventy, přispěje nejen k ještě vyšší kvalitě, ale také atraktivitě studia na naší škole,“ dodává Kovář.

Rekonstrukci prostoru starých kovářských dílen a jejich přeměnu na moderní Centrum informačních technologií a Elektroniky provedla ČD – Telematika na základě vítězství ve výběrovém řízení v loňském roce. Vítězná společnost byla dodavatelem stavby a odborným garantem, dodala a realizovala novou strukturovanou kabeláž kategorie 6, optické rozvody single mode a multimode. Celá investiční akce mohla proběhnout díky podpoře Pardubického kraje.

Centrum je vybaveno učebnou pro praktickou výuku počítačových sítí s kapacitou 22 míst, disponuje moderním zázemím včetně produkční i cvičné silové a datové infrastruktury, technologiemi pro VoIP, bezdrátovou síť WiFi či pro přenos dat prostřednictvím optických vláken, lokální bezdrátovou síť WLAN a síťovými prvky CISCO. Součástí centra je i unikátní simulátor řízení lokomotivy, laboratoř pro výuku hardwaru a robotiky a prostor pro skupinové konzultace s připojením k datové síti o kapacitě 33 míst.

Díky novému centru otevírá VDA nový studijní obor Elektrotechnika – Internet věcí. Centrum také umožní ještě více rozšiřovat i volnočasové aktivity studentů zaměřené například na robotiku včetně prvků internetu věcí (Internet of Things – IoT). V příslušných kroužcích mají zájemci možnost řešit technické problémy současné robotiky a automatizace za využití moderních stavebnic Lego Mindstorms Education EV3 či Fischertechnik.

ČD – Telematika a.s. je významným poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby i výstavby optických infrastruktur. Portfolio svých činností doplňuje službami s přidanou hodnotou zahrnujícími servis kontaktního centra, systémovou integraci, diagnostiku a analýzu dat nebo kybernetickou bezpečnost. Dalším dynamicky se rozvíjejícím segmentem poskytovaných služeb je oblast Internetu věcí, kde realizuje řešení například chytrého parkování.