Signify hlásí první dojmy z testování LiFi, nové technologie pro přenos dat: světlo, jak ho neznáte

Eindhoven, Nizozemí / Praha, Česká republika – Společnost Signify (dříve Philips Lighting), nejvýznamnější světový výrobce osvětlení (Euronext: LIGHT), oznámila, že spolupracuje na pilotních projektech komerčně dostupné technologie LiFi s více než třiceti zákazníky napříč Evropou, Asií a Severní Amerikou. Její LED osvětlení s LiFi kombinuje energeticky úsporné světlo prvotřídní kvality s bezpečným a stabilním vysokorychlostním bezdrátovým připojením pomocí světelných vln.

Implementace technologie LiFi od Bangalore až po Stavanger

Průlomovou technologii testují zákaznici ze všech koutů světa. V indickém Bangalore připravil poskytovatel kancelářských a coworkingových prostor Incubex zasedací místnost s LiFi, která umožňuje zkoumat tuto technologii mnoha začínajícím firmám a startupům, které jeho služby využívají.

„Od našeho vzniku aktivně experimentujeme a podporujeme nové technologie. Příležitost být první, kdo bude tuto novou technologií používat, jsme se rozhodli dát 450 prémiovým členům našeho hubu Manya Tech Park a více než 3 500 členům v našich dalších deseti pobočkách. A zpětná vazba je zatím velmi pozitivní,“ uvádí Alap Uttamchandani, zakladatel společnosti Incubex.

Atea, přední společnost zabývající se IT infrastrukturou ve Skandinávii a Pobaltí, testuje LiFi ve své kancelářské budově v norském městě Stavanger. Společnost nechala instalovat LiFi svítidla do haly své budovy, aby ukázala novou technologii i svým návštěvníkům a současně jim poskytla jedinečnou příležitost si ji také vyzkoušet.

Další firmou testující novou technologii LiFi je telekomunikační společnost Orange, která ji nechala umístit ve své pobočce u Paříže.

Singapurská škola Republic Polytechnic je prvním institutem vyššího vzdělávání v jihovýchodní Asii, který přijímá LiFi. Bude jej instalovat do své laboratoře pro chytrá zařízení. Cílem školy je poskytnout svým studentům nové vzdělávací příležitosti a současně rozšířit jejich znalosti o inteligentní světelné technologie.

Širokopásmový internet prostřednictvím světla

„Naše první pilotní projekty dokazují enormní potenciál této technologie,“ říká Michel Germe, ředitel pro LiFi ve společnosti Signify. „Od našich potenciálních zákazníků z různých koutů světa jsme obdrželi stovky podnětů, z nichž některé vedly k úplně novým využitím, které jsme společně připravili. Příkladem může být komunikace mezi roboty ve výrobních zařízeních. Stejně jako se LiFi stalo součástí třiceti pilotních projektů, tak bylo nainstalováno i ve dvaceti šesti našich pobočkách po celém světě.“

Pilotní projety podtrhují závazek společnosti Signify podílet se na rozvoji inovací přínosných pro zákazníky i skutečnost, že světlo nabývá nového významu a promlouvá stále inteligentnějším jazykem.

— KONEC —

Poznámka pro editory

LiFi: širokopásmové připojení prostřednictvím světla

Lifi je oboustranná vysokorychlostní bezdrátová technologie stejně jako jiná bezdrátová připojení. Pro přenos dat je místo rádiových vln využíváno spektrum světla. Osvětlení Philips společnosti Signify využívající technologii LiFi poskytuje širokopásmové připojení o rychlosti přes 30 Mb/s bez vlivu na kvalitu světla. To umožňuje současně přehrávat až několik videí ve vysokém rozlišení a uskutečňovat videohovory.

Jak LiFi funguje?

Každé svítidlo je vybaveno vestavěným modemem, který moduluje světlo pro přenos dat. Modulované světlo je detekováno LiFi USB přístupovým klíčem připojeným do zásuvky notebooku nebo tabletu (v budoucnu bude tato technologie přímo zabudována do notebooků a dalších zařízení). LiFi USB přístupový klíč pak vrací data do svítidla pomocí infračerveného propojení.

Výhody LiFi

LiFi umožňuje vysokorychlostní, spolehlivou a stabilní komunikaci a může být použito v místech, kde rádiové frekvence mohou rušit zařízení (například v nemocnicích či továrnách), nebo kam bezdrátové signály nedosáhnou, nebo jsou slabé (například v podzemí). Vhodné je i pro prostředí vyžadující vysoké zabezpečení – například pro finanční nebo vládní instituce. LiFi je totiž vysoce zabezpečené, protože světlo nemůže procházet pevnými stěnami – a pro přístup k síti je světlo potřeba.

Dne 16. května 2018 se Signify stal novým oficiálním názvem společnosti Philips Lighting.

O společnosti Signify

Signify (Euronext: LIGHT) je celosvětově vedoucí firmou v oblasti světelných produktů jak pro profesionály, tak pro koncové zákazníky a osvětlení v rámci internetu věcí. Produkty značky Philips a systém propojeného osvětlení a datových služeb Interact vytvářejí obchodní hodnotu a pomáhají k přeměně života v domácnostech, budovách i na veřejných prostranstvích. Firma, která v roce 2018 dosáhla tržeb ve výši 6,4 miliard EUR a zaměstnává přibližně 29.000 zaměstnanců ve více než 70 zemích světa, se snaží odhalit mimořádný potenciál světla, který dokáže změnit svět. Společnost byla dva roky po sobě oceněna jako Industry Leader podle Dow Jones Sustainability Index. Novinky týkající se společnosti Signify najdete v Newsroomu, na Twitteru a na LinkedInu. Informace pro investory jsou na webové stránce Investor Relations.