Více než šestina českých seniorů neplánuje svoje výdaje a neřeší, zdali vystačí s penzí

Bezmála 90 tisíc penzistů je v exekuci

24. dubna 2019 – Průzkum, který si nechala vypracovat společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, zjistil, že až 16 % lidí v důchodovém věku (přes 65 let) nijak zvlášť neplánuje, jak vyjdou se svým měsíčním příjmem, tvořeným zpravidla jen starobní penzí. Peníze na spoření si ukládá jen 5 % penzistů. Přitom téměř dvě pětiny dotazovaných seniorů má půjčku nebo úvěr.

„K hospodaření s financemi přistupuje zodpovědně 73 % penzistů, kteří ze svého důchodu nejprve odloží peníze na pravidelné platby či poplatky a pak se zbytkem volně nakládají,“ říká Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK. Plánování financí je přitom velmi důležité v každém věku, jak ostatně ukazuje alarmující počet výplat důchodů s exekuční srážkou. Z bezmála 2,5 milionu českých penzistů je v exekuci téměř 90 tisíc. ČSSZ provádí exekuční srážky ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních i pozůstalostních (vdovský/vdovecký či sirotčí).

Senioři často dluží za děti a vnoučata

Průměrný věk důchodce s exekucí se pohybuje kolem 61 let, což znamená, že si penzisté s sebou nesou dluhy ze svého produktivního věku. „Výjimkou bohužel nejsou ani případy, kdy se senioři zadluží kvůli svým dětem nebo vnoučatům, pro které si přímo půjčí peníze, nebo ručí za jejich vlastní nesplacené dluhy. Mnoho našich klientů spoléhalo na dohodu s dětmi, že budou pravidelně splácet své závazky, ovšem velmi často je realita odlišná,“ doplňuje Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Počet důchodců s exekuční srážkou z penze do roku 2017 nepřetržitě rostl, v loňském roce se pak nepatrně snížil o necelých 400 penzistů. Celkem Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí věřitelům dlužníků z vyměřených důchodů více než miliardu korun ročně.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Motto společnosti „Pomáháme splácet dluhy“ je výsledkem inovační politiky orientované na smírná řešení. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů ve formě splátek, které si mohou dle své aktuální finanční situace dovolit. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.

Kontakt pro média:

Jana Žaludová

Marketing a PR manager


KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o.,

Československé armády 954/7
Hradec Králové, 500 03
Mobil: +420 778 050 661

E-mail: jana.zaludova@cz.kruk.eu

Lucie Peřinová
Senior Account Manager

Move up, s.r.o.

Zvonařka 95

Brno, 602 00
Mobil: +420 777 728 090

E-mail: lucie.perinova@moveup.cz

 

Označeno tagem