Skupina DPDgroup je připravena na Brexit – s dohodou i bez dohody

Společnost DPDgroup, přední přepravce a inovátor v oblasti e-commerce v České republice i v Evropě, bedlivě sleduje vývoj kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie a je připravená na všechny možné scénáře. Ze strany DPD by proto měly odesílatele i adresáty zasáhnout změny jen minimálně.

2019-04-30 09_53_32-Přepravní společnost - přeprava zboží a zásilek _ DPD CZ

DPDgroup už od doby hlasování o Brexitu disponuje specializovanou pracovní skupinou odborníků, kteří s vládami a dalšími institucemi aktivně pracují na tom, aby se Brexit dotknul přepravy co nejméně. Po dubnové dohodě mezi Velkou Británií a EU o tzv. pružném odkladu a posunutí nejpozdějšího možného termínu Brexitu na 31. října 2019 je DPDgroup připravená na tyto možné scénáře:

  • Velká Británie se rozhodne zrušit jednání podle článku 50 Smlouvy o EU (suverénní rozhodnutí členské země o odchodu z EU) a Brexit by nenastal. Přeprava zásilek mezi Velkou Británií a EU by tedy pokračovala jako doposud
  • Velká Británie přijme Dohodu o odchodu do 22. května 2019, vyhne se tak účasti ve volbách do Evropského parlamentu a od následujícího měsíce se ocitne v tzv. přechodném období, během kterého se podmínky přepravy zboží nezmění až do 31. prosince 2020
  • Velká Británie Dohodu o odchodu nepřijme do 22. května 2019 a odmítne se účastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Bude proto muset z EU odejít už 31. května 2019, a to pravděpodobně bez dohody. Od 1. června 2019 by byla Velká Británie pro Evropany rázem tz. třetí zemí včetně všech povinností, které z toho pro odesílatele zboží vyplývají. Aktuálně se však Velká Británie aktivně připravuje na eurovolby, tento scénář tedy nejspíše nehrozí.
  • Velká Británie Dohodu o odchodu přijme až po eurovolbách, a to v termínu do 31. října 2019. Stejně jako v případě 2. scénáře by se pak do konce roku 2020 nacházela v přechodném období.
  • Velká Británie Dohodu o odchodu nepřijme ani v nejzazším termínu, tj. 31. října 2019, a bude následovat tzv. tvrdý Brexit bez dohody.

„Vzhledem k tomu, že je situace kolem odchodu Velké Británie z EU stále nepřehledná a hrozí i varianta Brexitu bez dohody už 31. května 2019 (v případě zrušení voleb do Evropského parlamentu), není pro exportéry od věci si u celního úřadu zařídit už teď identifikátor hospodářského subjektu, tzv. EORI. Pokud bude nakonec opravdu nutné do Velké Británie takto zboží posílat, celá DPDgroup je připravena s celním procesem maximálně pomoci, aby byl postup pro všechny strany co nejjednodušší a příjemce dostal zásilku co nejrychleji. Už teď je možné na našem webu najít konkrétní postup,” říká Miloš Malaník, generální ředitel DPD CZ.

Přidělení EORI probíhá přes datovou schránku nebo přes elektronický formulář dostupný na webových stránkách Celní správy. Na těchto stránkách se nachází také sazebník na rok 2019, je totiž nutné stanovit sazební zařazení zboží, tzv. HS kód. Dále je potřeba, aby exportéři upravili formulář faktury, ten musí obsahovat zejména přesný popis zboží a HS kód, hodnotu zboží, zemi původu, adresu odesílatele a číslo EORI, adresu a telefonní číslo příjemce.

Vývozcům, kteří už zboží mimo EU zasílají, stačí jen rozšířit okruh zemí, ve kterých obchodují, a ověřit si, že dané zboží nepodléhá zákazům nebo omezením ve Velké Británii. V případě, že se do Velké Británie bude zboží posílat tímto způsobem, bude už clo i DPH hradit příjemce.

Naposledy se pro vývozce zboží do Velké Británie pravidla změnila letos v dubnu. V případě, že nedojde k podpisu Dohody o odchodu, pak bude u zboží do hodnoty 135 liber vyváženého do Velké Británie platit povinnost exportérů (firem) registrovat se u britského celního úřadu (Her Majesty’s Revenue and Customs) a odvádět mu DPH.

O DPD

Společnost DPD CZ je součástí skupiny DPDgroup, v Evropě největšího mezinárodního silničního přepravce a podle objemu zásilek druhé největší přepravní sítě v Evropě. V České republice je společnost DPD se svými 430 zaměstnanci a 900 kurýry přední poskytovatel přepravních služeb. Díky inovativním technologiím, expertním znalostem a výborné péči o zákazníky poskytuje DPD nejlepší zákaznickou zkušenost s doručením zásilek. Inovativní službou Predict nastavuje společnost DPD nové standardy v doručování. Zákazník předem ví, kdy mu bude zásilka doručena, a to na 1 hodinu přesně. Zároveň si v aplikaci DPD Kurýr může změnit čas nebo místo doručení podle svých preferencí. Jako součást DPDgroup může DPD CZ využít přes 42 000 výdejních míst Pickup napříč celou Evropou a doručovat do 230 zemí po celém světě. DPDgroup, přepravní síť společnosti GeoPost, s pomocí více než 75 000 pracovníků doručuje denně až 5,2 milionů zásilek. GeoPost je mateřská společnost DPDgroup vlastněná Le Groupe La Poste, která v roce 2018 vykázala tržby ve výši 24,7 miliard EUR.