Firemní dobrovolníci vyrazí na pomoc prospěšným organizacím 17. května

Největší den firemního dobrovolnictví Give & Gain Day proběhne již podeváté

V pátek 17. května proběhne po celé České republice den firemního dobrovolnictví Give & Gain Day 2019, který již podeváté propojí firemní dobrovolníky s veřejně prospěšnými organizacemi. Akci každoročně pořádá aliance odpovědných firem BpS – Byznys pro společnost. Prostřednictvím portálu Zapojimse.cz se do projektu přihlásilo na 30 firem a institucí, které umožní svým lidem strávit jeden pracovní den pomocí druhým. Díky dlouhodobým aktivitám ve firemním dobrovolnictví zaznamenává BpS posun od stále významného manuálního dobrovolnictví k dobrovolnictví sociálnímu. V tomto duchu proto připravuje pro letošní ročník Give & Gain Day akce, které akcentují zejména pomoc seniorům a hendikepovaným.

Zaměstnanci přihlášených firem se mohli do 10. května prostřednictvím portálu zapojimse.cz registrovat k účasti v 9. ročníku Give & Gain Day a naplnit tak společně s kolegy princip společenské odpovědnosti pomocí více jak 90 veřejně prospěšným organizacím. „Firmy si nejčastěji vybírají organizace ve svém blízkém okolí. Budují si tak s místními komunitami pozitivní vztah a kolikrát se propojí i k dlouhodobější spolupráci. I zaměstnanci vítají, když mohou pomáhat ve svém okolí – není výjimkou, že se i s nadšením vracejí,“ říká Alena Líškay Králíková, CSR manažerka BpS – Byznys pro společnost.

Lidé stále častěji vyhledávají možnost pomáhat svými znalostmi nebo věnovat svůj čas přímo klientům vybrané organizace. Letošní Give & Gain Day tak mohou firemní dobrovolníci svůj pracovní den strávit výletem do Pardubic s klienty Domova sv. Josefa, kteří trpí roztroušenou sklerózou a jsou upoutáni na vozík. Chystá se také mnoho aktivit se seniory, například Domov pro seniory Chodov hledá dobrovolníky k organizaci pikniku a sportovních her pro své klienty. Doslova ruku k dílu mohou letos dobrovolníci přiložit například v Českém nadačním fondu pro vydru při stavbě ptačí voliéry v areálu záchytné stanice pro volně žijící živočichy, pomoci mohou i s obnovou Horního hradu Hauenštejn a na mnoha dalších místech.

Dny firemního dobrovolnictví mnohým společnostem obohacují celkový koncept odpovědnosti a udržitelnosti a posilují týmovou spolupráci. „Letos se zaměřujeme na úklid a úpravy zeleně, pomoc při zahradnických úpravách v domově seniorů a čištění výběhů pro zvířata v záchranné stanici v Malé Chuchli. Tyto aktivity nás zaujaly a zároveň tematicky zapadají do našeho projektu společenské odpovědnosti ROSSMANN Inspiruje. Těšíme se na takto strávený čas, a jelikož někam vyrážíme jako vícečlenná rossmannská skupina, posílíme určitě i našeho týmového ducha,“ říká Václava Svobodová, Specialistka interní a externí komunikace Rossmann.

Give & Gain Day je jedinečnou možností ukázat potenciál a společenský přínos firemního dobrovolnictví po celém světě. V České republice ho organizuje národní platforma BpS – Byznys pro společnost, která je partnerem Business in the Community – iniciátora Give & Gain Day na mezinárodní úrovni. „Během uplynulých osmi let se do Give & Gain Day v České republice zapojilo 5623 firemních dobrovolníků, kteří odpracovali 44 884 hodin pro veřejně prospěšné instituce. Naším dlouhodobým cílem je propojit co možná nejvíce firem a jejich zaměstnanců s neziskovými organizacemi v jejich blízkém okolí a umožnit jim i dlouhodobější spolupráci. Nejvíce nás těší stále rostoucí zájem o sociální dobrovolnictví a chuť pomáhat seniorům,“ uvádí Pavel Kučera, koordinátor firemního dobrovolnictví z Byznysu pro společnost.

Mezi českými firmami je o tuto akci každým rokem vyšší zájem. Letošního ročníku Give & Gain Day se zúčastní přes 30 firem. Patří mezi ně společnosti Alliance Healthcare s.r.o, Antalis s.r.o., Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, Beiersdorf spol, s r.o., Cocoon s.r.o., COFIDIS s.r.o., COMMERZBANK Aktiengesellschaft, Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group, Československá obchodní banka, a.s., E.ON Česká republika, s. r. o., GSK, spol. s r.o., Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group, Future Recruitment s.r.o.., IVECO Czech Republic a.s., Johnson & Johnson, s.r.o., Markant Česko s.r.o., MONETA Money Bank, a.s., Novartis,s.r.o., Plzeňský Prazdroj,a.s., Procter & Gamble Czech Republic s.r.o., Procter & Gamble – Rakona, s.r.o., Rossmann, spol. s r.o., ČEZ,a.s.,  Sodexo Pass Česká republika a.s. a Tchibo Praha, spol. s r.o.

K firmám, které se k velkému dobrovolnickému dni přidávají každoročně, patří výrobce užitkových vozidel Iveco. „Naše společnost se do Give & Gain Day aktivně zapojuje již třetím rokem. Tato akce se vždy shledá s velkým úspěchem. Naši zaměstnanci si vždy odváží nejenom radost ze společně odvedené práce, ale také dobrý pocit z pomoci druhým. V letošním roce bude mít skupina 40 našich zaměstnanců možnost pomáhat ve Sdružení Neratov, z.s., které dlouhodobě jako společnost podporujeme,“ říká Tereza Formánková, HR Specialist, Iveco Czech Republic.

BpS – Byznys pro společnost

Jako největší aliance  firem pro rozvoj a šíření principů odpovědného a udržitelného podnikání v České republice jsme národní partnerskou organizací CSR Europe. Motivujeme a podporujeme firmy,  aby do své činnosti zaváděly principy trvalé udržitelnosti a společenské odpovědnosti (Corporate Social Responsibility). Tyto zásady zahrnují etický přístup v řízení firem, diverzitu a inkluzi zaměstnanců, respekt k potřebám společnosti, zákazníků, partnerů a šetrnost vůči životnímu prostředí. Jsme českým koordinátorem mezinárodních programů jako evropská Charta diverzity. V ČR organizuje charitativní Národní potravinovou sbírku či dny firemního dobrovolnictví Give & Gain Day.