Průzkum: 9 z 10 českých firem nemá vlastní IT oddělení

Praha 28. 5. 2019 – Polovina českých firem při řešení IT využívá vlastní specialisty, čtvrtina platí za služby externím společnostem. V každé desáté firmě se otázkám IT věnuje sám majitel. Cloud české podniky využívají jako datová úložiště k ukládání emailů. Zjistil to průzkum agentury Atoda Telemarketing pro společnost Algotech.

Málokterá tuzemská firma se v současnosti obejde bez informačních technologií, minimem je email nebo program pro účetní. V polovině případů se IT věnuje interní specialista, v další čtvrtině na tuto oblast dohlíží specializovaná externí firma. Jen 8 % českých společností má vlastní IT oddělení.

Všechny společnosti ale informačním technologiím takovou pozornost nevěnují. „Hlavně v menších firmách stále řeší IT, stejně jako další provozní věci, majitel. Jenže oblast správy a ochrany dat je tak specifická, že by se jí měl věnovat odborník, který oboru rozumí a zároveň má čas sledovat nové trendy a aktuality,” říká František Zeman ze společnosti Algotech.

Do cloudu ukládáme hlavně maily a dokumenty

Data do cloudu ukládá asi třetina českých firem. Ve 28 procentech cloudové služby využívají pro e-maily a ukládání dokumentů. „Oblíbená je také možnost přístupu ke vzdálenému počítači. Je to vítané řešení situace pro zaměstnance, kteří preferují práci z domova,” vysvětluje Zeman. Pomocí cloudových služeb firmy řeší i kancelářský software, účetní software či přístup k různým databázím.

Cloud je stále rozšířenější, neobejdou se bez něj hlavně vydavatelství

Globální obliba cloudových řešení neustále stoupá, podle portálu Iotforall.com provozuje v cloudu alespoň jednu aplikaci 73 procent společností. Klíčové jsou tyto služby hlavně pro mediální společnosti, jako jsou například vydavatelství. Pro představu, už v roce 2017 platilo, že každou minutu Spotify přidal 13 nových písní, na Instagramu během 60 sekund přibylo 47 000 fotek a publikum na Youtube zhlédlo více než 4 miliony videí.

Očekává se, že hodnota trhu letos dosáhne 206,2 miliardy dolarů.

Průzkum byl realizován v březnu 2019, a to na vzorku 523 firem.

O společnosti Algotech:

Společnost Algotech nabízí nejenom špičkový firemní informační systém, ale působí i v oblasti telekomunikačních řešení, v oblasti plánování zdrojů v organizaci, stejně jako ve službách spojených s poskytnutím prostoru v cloudu nebo službách help desku. Součástí nabízených služeb je návrh, vývoj i implementace na základě potřeb každého klienta. Ať už jde o podnikový informační systém nebo jinou službu, Algotech má řešení pro firmy všech velikostí, ať již z bankovního, veřejného, průmyslového nebo jiného segmentu. Jak informační systém podniku, tak další služby dodává firma Algotech svým klientům vždy na míru jejich potřebám a požadavkům.

Reklamy