Veřejné wifi sítě využívá 94 % Čechů, každý druhý na nich provádí citlivé aktivity

tisková zpráva, 28. 5. 2019 – V Česku jsou k dispozici desítky tisíc veřejných wifi sítí. A Češi je využívají rádi. K veřejným wifi se podle průzkumu Digitální pevnosti připojuje 94 % Čechů, každý pátý dokonce několikrát denně. Veřejná wifi přitom podle odborníků představuje velké riziko, útočníci přes ni snadno mohou získat přístup k citlivým datům, jako jsou například hesla do internetového bankovnictví nebo přístupové údaje na sociální sítě.

Počet veřejných wifi sítí v Česku se každým rokem zvyšuje, kromě restaurací, kaváren, nádraží a hospod je postupně zavádějí i obce a města do svých ulic. K veřejně dostupné wifi síti, tedy mimo domov nebo práci, se připojilo 94 % dospělých Čechů. Pětina Čechů se k veřejné wifi připojuje několikrát denně, 27 % několikrát týdně a 23 % několikrát měsíčně. Veřejné wifi sítě častěji využívají mladí lidé do 35 let. To vyplývá z průzkumu vzdělávacího projektu Digitální pevnost. „Češi se nejčastěji připojují v restauracích a kavárnách, v obchodních centrech a hospodách. Tato místa si často vybírají i útočníci, kteří mohou snadno vytvořit falešnou wifi síť, a získat tak přístup ke komunikaci ve všech připojených zařízeních. Aby zůstala komunikace privátní, je dobré využít síť VPN k jejímu šifrování,“ komentuje výsledky průzkumu Pavel Řezníček, expert projektu Digitální pevnost.

Falešná síť ale není jediný trik, hackeři se dokáží nabourat i do pravé wifi sítě a sledovat tak všechno, co na ní uživatelé dělají. Téměř polovina Čechů (49 %) v průzkumu přiznala, že na veřejných sítích provádí i citlivé aktivity, jako je například zadávání hesel, internetové bankovnictví nebo posílání intimních fotek. Častěji takto riskují lidé do 35 let, starší uživatelé jsou opatrnější. „Útočníci se přes veřejnou wifi mohou dostat k obsahu e-mailů, do bankovních účtů i k fotkám dětí z dovolené, oběti se to přitom obvykle ani nedozví. Lidé, kteří se na veřejné wifi připojují pravidelně, by si měli častěji měnit všechna hesla u všech služeb, které používají. Doporučuji také preferovat zaheslované veřejné sítě před nezabezpečenými. Nejlepší prevencí ztráty citlivých dat je ale nepoužívat veřejné wifi vůbec a v případě potřeby se připojovat přes mobilní data. V poslední době jsme byli svědky zcizení Instagramových účtů několika celebrit včetně Karla Gotta, toto riziko se týká nás všech,“ dodává k bezpečnosti wifi sítí Pavel Řezníček z Digitální pevnosti.

Digitální pevnost je nový český projekt, který vzdělává veřejnost o bezpečném chování v digitálním světě. Na webu www.digitalnipevnost.cz jsou k dispozici návody pro domácnosti i firmy, jak se chránit před různými typy útoků a jak posílit zabezpečení svých zařízení. Partnery projektu jsou firmy z oblasti IT, například Check Point, AEC, ANECT, Arrow ECS nebo S&T CZ.

O projektu Digitální pevnost

Digitální pevnost je český vzdělávací projekt, který byl spuštěný na jaře 2019. Jeho cílem je edukace české veřejnosti o bezpečném chování v digitální světě. Na webu Digitální pevnosti je přehledný slovník odborných termínů a také podrobné preventivní návody pro firmy i domácnosti. Součástí portálu je zpravodajská sekce přinášející novinky z oblasti kyberbezpečnosti. Partnery projektu jsou společnosti z oblasti informačních technologií, například Check Point, AEC, ANECT, Arrow ECS nebo S&T CZ.