Atos odmění mladé vědce z oblasti počítačových věd

V Národním muzeu proběhne vyhlášení 9. ročníku Ceny Josepha Fouriera

Praha, 21. června 2019 ‒ Do Prahy přijede nositel Nobelovy ceny Jean-Marie Lehn. Mladým nadějným vědcům předá 26. června v Národním muzeu ocenění za mimořádný přínos v oblasti vědy. Ceny rozdá hned v několika kategoriích, a to za chemii, za farmacii, za lékařství, za jaderný výzkum, za počítačové vědy a za společenské a humanitní vědy. Společnost Atos IT Solutions and Services, s.r.o. odmění vítěze Ceny Josepha Fouriera za počítačové vědy.

Cena Josepha Fouriera je udělována v rámci Vědeckých cen Francouzského velvyslanectví, které české talenty oceňuje již 25 let. V soutěži o Cenu Josepha Fouriera se každoročně utkávají autoři nejlepších výzkumných prací se speciálním zaměřením na návrh a využití výpočetně náročných algoritmů a metod, simulací a modelování či na manipulaci s velkými objemy dat. Letos porota složená ze zástupců českých univerzit a vysokých škol, odborníků společnosti Atos IT Solutions and Services, s.r.o. a Francouzského velvyslanectví v ČR vybírala z 9 nominovaných prací.

Většina soutěžících projektů má ambice uplatnit se v reálném životě. Mezi nominovanými pracemi tak najdeme například systém pro rozpoznávání písní a analýzu hudby podle harmonie, řešení pro biomedicínu, které dokáže porovnávat reálná a syntetická obrazová mikroskopická data či algoritmy inspirované evoluční biologií, díky kterým lze snížit spotřebu energie systémů napájených bateriemi. Praktická jsou i řešení snižující paměťovou náročnost na vyřešení extenzivních her nebo zrychlující výpočetní výkon superpočítačů.

Autorům tří nejlepších výzkumných prací společnost Atos IT Solutions and Services, s.r.o. udělí finanční odměnu. První dva výherci budou mít také možnost vycestovat do Francie na měsíční výzkumnou stáž ve vybrané francouzské výzkumné instituci. Stipendium na měsíční stáž poskytne Francouzské velvyslanectví v ČR. Udělena bude také speciální cena poroty, jejíž vítěz získá 10 000 výpočetních hodin na superpočítači Národního superpočítačového centra v Ostravě IT4Innovations.

Odměny, které čekají na výherce Ceny Josepha Fouriera 2019:

  1. místo: 60 000,- Kč + Stipendium na výzkumnou stáž (1 měsíc)
  2. místo: 40 000,- Kč + Stipendium na výzkumnou stáž (1 měsíc)
  3. místo: 25 000,- Kč

Speciální cena poroty: 10 000 výpočetních hodin na superpočítači Národního superpočítačového centra IT4Innovations.

V loňském roce se stal absolutním vítězem Michal Balážia z Masarykovy univerzity. První cenu získal za vývoj biometrického systému, který dokáže rozlišovat osoby na základě charakteristických znaků chůze. Systém může usnadnit hledání osob a zvýšit bezpečnost občanů. Tento model v úspěšnosti rozeznávání překonal 13 jiných, dříve používaných metod.

„Počítačové vědy patří v současnosti k nejrychleji se rozvíjejícím oborům. Díky velkému potenciálu pro využití v praxi jsou navíc velmi atraktivním odvětvím pro mladé vědce a studenty. Jejich podpora by do budoucna pro Českou republiku mohla znamenat konkurenční výhodu. Je zde mnoho talentovaných lidí a Atos je bude i nadále podporovat, aby měli možnost svůj talent maximálně projevit,“ řekl Jaroslav Vojtěch – vedoucí oddělení Big Data.

***

O Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci s více než 110 000 zaměstnanci v 73 zemích a ročním obratem ve výši více než € 11 miliard. Evropská jednička v poskytování cloudových služeb, kybernetické bezpečnosti a výpočetní techniky s vysokým výkonem poskytuje end-to-end řešení pro Orchestrated Hybrid Cloud, Big Data, Business Applications i Digital Workplace.

Atos je celosvětovým partnerem Olympijských a Paralympijských her v oblasti informačních technologií a působí pod značkami Atos, Atos Syntel a Unify.

Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na CAC40 akciovém indexu v Paříži.

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání i multikulturních a pluralitních přístupů k výzkumu, které přispívají k vědeckotechnické excelenci. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně a s důvěrou v oblast informačních technologií.