Absolventi by měli hledat práci co nejdříve po dokončení školy

Užít si poslední prázdniny před nástupem do práce plánuje mnoho absolventů středních a vysokých škol. Nicméně personalisté je varují, aby shánění místa příliš neodkládali. „Může to trvat několik týdnů i měsíců, proto by měli začít aktivně hledat a zkoušet pohovory ihned po ukončení studia,“ radí mladým lidem Alžběta Košková, HR specialistka. 

Důvodů je hned několik. Hlavním je příznivá situace na trhu práce, kdy je extrémně nízká nezaměstnanost. V květnu klesla na 2,6 %, což je nejníže od roku 1997. S ní souvisí i velký počet volných pracovních pozic, konkrétně 346 552. Takže mnohé firmy jsou ochotny dát šanci i mladým lidem bez zkušeností, aby místa obsadily. 

Někdy zabere hledání místa měsíce

Jenže ne vždy to jde rychle a snadno. Často jsou to týdny odepisování na inzeráty, chození po pohovorech a výsledek v nedohlednu. „Proto by mladí lidé po škole neměli nechávat hledání místa až na podzim,“ vysvětluje Alžběta Košková, která radí lidem, jak získat zaměstnání, a doplňuje: „Pokud začnou absolventi jednat okamžitě, budou postupně získávat zkušenosti pro další pohovory a neztratí zbytečně čas.“ Navíc je potřeba myslet, že s koncem léta přibude zájemců o zaměstnání, jelikož skončí sezónní práce.

V případě, že se absolventům dlouhodobě nedaří, je potřeba hledat příčinu. „Důležité je se nevzdávat a také zjistit důvod. Někdy to může být drobnost, na které se dá zapracovat,“ uvádí Michaela Egedová, vedoucí HR z @VSHosting, a dodává: „V mezičase je dobré se pořád vzdělávat a sledovat trendy v oboru.“

Uplatnění z humanitních věd není snadné

Jenže někdy není potíž s osobností či dovednostmi absolventa ale právě v oboru, jenž si zvolil a vystudoval. „Horší uplatnění je v humanitních a uměleckých odvětvích,“ konstatuje Alžběta Košková a pokračuje: „Naopak v současnosti je na trhu práce velký hlad po technických pozicích, ať už jde o IT, strojírenství, elektrotechniku či stavebnictví. Snadno si místo najdou také manuální pracovníci a řemeslníci.“

Tento fakt potvrzuje i Barbora Wachtlová, provozní ředitelka ze společnosti Green Fox Academy, která se specializuje na rekvalifikační kurzy programování: „Poptávka po většině profesí v IT meziročně vzrostla na dvojnásobek a v případě software developerů je nárůst přes 570 %.“ 

Jenže tohle není případ většiny absolventů z humanitních oborů. Ti mají v ruce vysokoškolský diplom, ale v praxi se téměř neuplatní. Podobně na tom jsou i čerství maturanti gymnázií, kteří se nedostanou na vysokou školu. Mají široký záběr, ale neumí nic konkrétního, co by jim mohlo pomoci uspět a najít si práci. Mnozí se tak raději rozhodnou pro roční odklad a po prázdninách směřují do jazykových škol a vsadí na další vzdělání.

Kurzy, ale jen na ty, co mají smysl

Kurzy však nemusí být vnímané jen jako oddálení nástupu do práce, ale mohou pomoci změnit obor, pokud se ukáže, že původní není profesí, v níž by chtěl dotyčný působit či v ní má problém s uplatněním. V současnosti se těší velké oblibě kurzy zaměřené na IT. Nejen mezi staršími, ale i mladými. „Programování se stává hitem a zájem o něj roste napříč generacemi,“ poznamenává Barbora Wachtlová z Green Fox Academy a pokračuje: „V naší třídě vedle sebe sedí čtyřicátníci, čerství maturanti i mladí lidé, kteří nedokončili vysokou školu. Přičemž všichni mají stejnou motivaci uspět v novém perspektivním oboru, kterým IT bezesporu je. Pro maturanty a absolventy, kteří měli potíže sehnat práci, je navíc velkou výhodou, že jim po dokončení kurzu zajistíme místo v oboru.“ 

V takovém případě dává volba smysl. Oproti tomu k jazykovým školám jsou skeptičtí i sami personalisté. „Další vzdělávání má smysl pouze v případě, kdy dotyčný ví, že potřebuje zlepšit určité dovednosti či jazyky,“ myslí si personalistka Alžběta Košková a uzavírá: „Ovšem za studiem jazyků je stejně lepší vycestovat do zahraničí. Obecně prodlužování studia jen proto, že maturant neví, kam se vydat, není řešení. Ten rok odkladu ničemu nepomůže.“

Poznámky pro média:

Společnost Green Fox Academy (GFA) byla založena v roce 2015 v maďarské Budapešti, kde se velmi rychle stala jedničkou na trhu. Spolupracuje zde se společnostmi, jakými jsou Lufthansa, Evosoft (Siemens) či Bosch. Doposud její kurzy programování v Maďarsku absolvovalo více než 470 lidí a z nich 90 % získalo nabídku zaměstnání v oboru IT a pozici junior software developer. GFA vstoupila na český trh v září roku 2018, kdy byl v Praze zahájen první kurz Junior programátor. Nyní běží druhý a další kurzy budou zahájeny v září 2019. Více informací naleznete na www.greenfoxacademy.cz.