Na světové konopí s českým robotem. Stroj na zpracování konopí vynalezl Čech!

Ojedinělý stroj na zpracování konopí vznikl díky českému podnikateli. Petr Mertlík vyvinul jako první Čech plně automatizovaný stroj na stříhání konopí. Jeho společnost Sunflower-trimmer má za sebou již stovky prodaných kusů zařízení na řadu trhů v Evropě, díky andělské investici teď plánuje expanzi za oceán.

Projekt Sunflower-trimmer, který byl do této chvíle financován a veden samotným autorem Petrem Mertlíkem, se díky investiční platformě Busyman dočká finanční injekce. Skrze projekt Busyman zaměřený na propojování aktivních andělských investorů s inovativními start-upy se mu podařilo najít investora se strojírenským zázemím, zkušenostmi s mezinárodním obchodem (zejména USA) a zároveň zájmem o daný sektor. První fáze investice bude ve výši 5 mil. Kč. „O projekt se staráme od jeho počátku. Společně jsme pracovali na strategickém rozvoji, mentoringu a průběžné tvorbě business plánu tak, aby byl projekt zajímavý pro investory. A to se také povedlo. Našli jsme osobnost, která má strojírenské zázemí, je otevřená tomuto trendu a hlavně má silné zkušenosti s trhy, na které Sunflower-trimmer potřebuje cílit, a které shledává jako nejstěžejnější. Zároveň, a co je za nás neméně důležité, si oba pánové velice dobře sedli osobnostně,” říká Filip Major, zakladatel Busyman.cz 

O stroje je už teď obrovský zájem převážně v zahraničí – střihače putují nejčastěji do Švýcarska, Itálie, Španělska, Rakouska ale i dalších západních zemí. Díky pětimilionové investici plánuje firma na konci roku 2019 expanzi na americký a kanadský trh. 

Sunflower-trimmer se specializuje na návrh a výrobu stříhacích zařízení pro všechny druhy konopí. Zaměřuje se přitom na konečný proces zpracování rostliny těsně před sušením, kdy je potřeba oddělit okvětí rostlin konopí od přebytečných listů, což je možné dělat ručně nebo efektivněji pomocí specializovaného přístroje, přičemž investice do takového zařízení značně sníží výrobní náklady a téměř všichni pěstitelé ho využívají.

Na vývoji nových strojů spolupracují s VUT Brno a nově navázali také spolupráci s ČZU v Praze, kde se budou zařízení testovat a zdokonalovat. Portfolio Sunflower-trimmer obsahuje několik unikátních strojírenských zařízení řešících zpracování technického konopí, kterým konkurují pouze top hráči z globálního trhu.

Pěstování technického konopí s obsahem THC do 0,3 % není u nás ani ve většině okolních evropských států zakázáno. Prodej léčebného konopí je v České republice povolen od roku 2013, stále se ale potýká s mnoha problémy. Mezi ty patří mimo jiné vysoká cena, malé množství lékařů s oprávněním ho předepisovat ale také dodavatelské výpadky, což ztěžuje život mnoha pacientům, kteří ho využívají k tišení bolesti. Legalizace je téma stále aktuální nejen u nás v Evropě ale také v Americe, kde můžeme pozorovat první úspěchy. Například v Coloradu je legalizace marihuany spojena s ekonomickým růstem. Mimo Colorado je rekreační užívání marihuany od minulého roku povoleno i v dalších amerických státech – v Kalifornii, Oregonu, Nevadě, ve Washingtonu a na Aljašce.

www.busyman.cz

Jak stroj funguje uvidíte zde:

https://www.facebook.com/sunflowertrimmer/videos/417787742400853/

https://m.facebook.com/sunflowertrimmer