LEAD VENTURES a INVEN CAPITAL investují do průmyslu 4.0 i do českého start-upu na zvukovou diagnostiku strojů

 

  • Český start-up Neuron Soundware získal 5,75 milionů euro na další rozšiřování svých podnikatelských aktivit

 

 

  • ČEZ Group a MOL Group v něm získaly menšinový podíl prostřednictvím investičních fondů a maďarské EximBank.

 

 

  • Společnosti LEAD VENTURES a INVEN CAPITAL posílily své postavení v prostředí start-upů v regionu střední a východní Evropy

 

Praha, 27. června 2019

LEAD VENTURES, maďarská kapitálová společnost se sídlem v Budapešti, s podporou MOL Group a maďarské EximBank, společně s INVEN CAPITAL, investičním fondem Skupiny ČEZ, získaly menšinový podíl v českém startu-upu Neuron Soundware. Ten je lídrem na trhu v diagnostice průmyslových strojů na základě analýzy zvuku. Společnost vytváří a prodává vyspělý hardware a software pro prediktivní údržbu umožňující včasnou detekci poruch a optimalizaci provozu. Díky této transakci získala společnost Neuron Soundware 5,75 milionů euro na další rozšiřování svých podnikatelských aktivit. Dřívější investor J&T Ventures se na současné investici také podílí.

Společnost Neuron Soundware byla založena v Praze v únoru 2016. V současné době zaměstnává dvacet odborníků a její výnosy v loňském roce dosahovaly téměř půl milionu euro. Poskytuje chytrá diagnostická řešení na základě zvukové analýzy strojů v řadě odvětví včetně sektoru energetiky. Řešení firmy využívá umělé inteligence k rozeznání hrozících mechanických problémů, a tak zabraňuje poškození důležitých výrobních strojů.

Systémy dodávané Neuron Soundware dnes hlídají provoz v řadě velkých globálních společností, jako např. Daimler, BMW, Innogy, E.ON, Airbus nebo LG. V energetice je systém Neuron Soundware nasazen v České republice u několika zákazníků na více než dvaceti velkých kogeneračních jednotkách.

„Máme velkou důvěru ve vývoj společnosti Neuron a její tým. Prediktivní údržba je žhavé téma pro řadu průmyslových systémů, avšak praktická řešení nejsou vždy po ruce. Technologie společnosti Neuron by mohla změnit celé toto odvětví a mít výrazný dopad na výkony v řadě průmyslových oborů,“ uvedl Abel Galacz, generální ředitel LEAD VENTURES.

 „Neuron je jednou z mála firem v oblasti analýzy akustické emise, která se dokáže prosadit v konkurenci špičkových firem z Izraele a USA. Za svou krátkou existenci si vybudovala unikátní databázi zvuků, kterou používá pro trénování svých neuronových sítí,“ komentuje nejnovější investici Petr Míkovec, výkonný ředitel INVEN CAPITAL.

„Víme přesně, jak musí znít čerpadla, převodovky, válce, elektromotory nebo kompresory. V databázi máme uloženy zvuky všech běžných součástí stroje. To ale nestačí, náš software s umělou inteligencí dokáže rozlišovat problémové zvuky od běžného procesního šumu a okolních zvuků a poskytnout zákazníkovi jistotu, že jej stroj nepříjemně nepřekvapí,“ dává nahlédnout do kuchyně svého know-how Pavel Konečný, zakladatel a generální ředitel Neuron Soundware.

Společnost Lead Ventures, maďarská investiční kapitálová firma se sídlem v Budapešti, investuje prostřednictvím svého investičního fondu Enter Tomorrow Europe podporovaného MOL Group a maďarskou EquaBank. Díky tomu, že spravuje 100 milionů euro, vyhledává Lead Ventures aktivně škálovatelné investiční příležitosti v regionu střední a východní Evropy s jedinečnými nápady, vynikajícím potenciálem k růstu a globálním dosahem. 

Start-upy ze střední Evropy, které si už prošly určitou testovací fází, mají výborný potenciál prorazit i na globálních trzích. V rámci naší strategie hledáme inovativní řešení, které v oblasti industriálních služeb vedou k zefektivnění technických postupů. Náš kapitálový vstup do slovenské GA drilling je příkladem úspěšného propojení malých začínajících firem se silnou mezinárodní společností s cílem dalšího růstu,“ uvedl Oszkár Világi, MOL Group Chief Innovation Officer.

Neuron Soundware se nyní zaměřuje na škálovatelnost úspěšných případů a zavádění připravených AI algoritmů s cílem monitorovat velké množství strojů, zahrnujících motory, kompresory, čerpadla, turbíny, roboty atp. Tuto strategii podporuje nabídka snadno realizovatelných monitorovacích řešení, které je možné spustit během několika málo týdnů a financovat díky dostupnému měsíčnímu poplatku za jednotlivé stroje, tj. v rámci řešení jako služby. 

Neuron Soundware hodlá pokračovat v mezinárodní expanzi a otevírá celou řadu nových pozic ve svém pražském hlavním sídle a současně očekává potřebu vybudovat oddělení podpory a prodeje v Německu, aby bylo možné lépe obsluhovat velké místní klienty, jako je Airbus, BMW a Siemens. Kromě přímého prodeje chce Neuron Soundware nadále budovat svou partnerskou síť nejen v Evropě, ale i na Středním Východě a v Asii. Kvůli brexitu vytvořila společnost Neuron Soundware nedávno novou obchodní jednotku NeuronSW SE se sídlem v Praze, která převezme všechny obchodní aktivity a závazky a nakonec se propojí se současnou hlavní obchodní jednotkou Neuron SW Ltd., se sídlem v Londýně ve Velké Británii.

O Lead Ventures 

Lead Ventures je venture kapitálová a private equity společnost ve střední a východní Evropě. Firma vyhledává dynamické týmy, které působí v oblasti progresivní energetiky, mobility, B2B služeb a softwaru s jedinečnými příběhy ověřenými trhem, které mají vynikající růstový potenciál a globální dosah. Lead Ventures poskytuje investice ve výši 2 – 10 milionů eur, zaměřené na cykly financování A-B. Kromě investic společnost Lead Ventures využívá své odborné znalosti a profesionální síť pro podporu růstu svých portfoliových společností.

http://leadventures.eu/

O Skupině MOL 

Skupina MOL je integrovaná, mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v maďarské Budapešti. Aktivně působí ve více než 30 zemích, kde disponuje dynamickou mezinárodní pracovní silou 26 000 lidí a zkušenostmi i výsledky, které v sektoru získala za více než 100 let své historie. Průzkumné a těžební aktivity společnosti MOL vycházejí z více než 80 let zkušeností v oblasti uhlovodíků. V současné době se těžební činnosti realizují v 8 zemích a aktiva sloužící k vyhledávání přírodních zdrojů jsou k dispozici v 13 zemích. Skupina MOL provozuje čtyři rafinerie a dvě petrochemická zařízení v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku, a vlastní síť téměř 2 000 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy.

https://molgroup.info/en