Asociaci PropTech firem už mají i Češi a Slováci

Praha, 23. července 2019 – Česko-slovenskou asociaci PropTech firem založilo 10 českých a slovenských startupů a společností působících v oblasti Property Technology. Technologická řešení v oblasti realit zažívají celosvětový boom a je běžnou praxí aktivity jednotlivých firem zastřešovat na národních úrovních. Podle zakladatelů by asociace měla sloužit mimo jiné ke vzájemnému sdílení zkušeností a společné prezentaci na zahraničních veletrzích.

Zakládajícími členy Asociace jsou společnosti Locco, Sharry Europe, RentRocket, UlovDomov, The Greenest Company, Laundrybox, Realpad, Upvest, VR Space a Flatio. Členy se však mohou stát i další firmy, či jednotlivci. Členství je vedeno na roční bázi za příspěvek dle velikosti a zkušeností aspirujících členů. Své národní asociace mají například Velká Británie, Švýcarsko, Polsko, Irsko, Nizozemsko nebo Rusko. „Realitní trh prochází digitální transformací a české a slovenské firmy v ní hrají zásadní roli na globální úrovni. Jen skupina zakládajících členů obsluhuje zákazníky ve více než 30 zemích a generuje obrat ve stovkách milionů korun. Našim cílem je vytvořit platformu, která díky sdílení a spolupráci urychlí růst všech členů,“ říká Marián Škvarek (Locco).

Hlavními cíli Asociace jsou:

  • vytvoření komunity PropTech profesionálů
  • organizace společných setkání a vzájemné sdílení zkušeností
  • možnost společné prezentace na zahraničních veletrzích a konferencích
  • komunikace se zahraničními asociacemi
  • edukace veřejnosti v oblasti PropTechu, komunikace s médii
  • organizace společných akcí pro potenciální klienty

PropTech (též realitní tech nebo REtech) je zkratka pro “Property Technology”, tedy pro technologická řešení v oblasti realit. Tento obor navazuje na úspěchy FinTech, HealthTech a EdTech a kontinuálně roste. Na světě je už nyní přes 7 tisíc PropTech společností (zdroj: James Dearsley, zakladatel Unissu, během Prague Property Forum 2019). V Evropě dominuje Finsko před Nizozemím a Švédskem (Unissu, 2018). Podle serveru PitchBook vloni nainvestovaly kapitálové fondy do evropských PropTech firem přes 335 milionů eur.

Je zajímavé, kolik společností se v našem regionu věnuje PropTechu a jakých dosahují úspěchů. Věřím tomu, že česko-slovenská asociace pomůže všem svým členům v expanzi na zahraniční trhy a zároveň jim dá možnost učit se od sebe navzájem a ještě lépe spolupracovat,“ dodává Josef Šachta (Sharry Europe).

O zakladatelích:Sharry Europe vyvinulo jednotnou softwarovou platformu pro digitální systémy nejen v kancelářských budovách. Propojuje systémy pro přístup do budovy, parkování, sdílené služby a chytrou kancelář do jedné aplikace. Manažerům usnadňuje správu, nájemcům zlepšuje dny skrze mobilní aplikaci a digitální obrazovky. Firma byla založena v roce 2016 v Praze, vedle toho má pobočku ve Varšavě a v roce 2019 plánuje otevřít obchodní zastoupení také v New Yorku. Působí na českém, slovenském, polském, maďarském a rumunském trhu. Orientuje se především na prémiové kancelářské budovy.

Locco je online platforma, která umožňuje nevyužitou kapacitu v kavárně nebo hotelu proměnit ve flexibilní pracovní místo. Uživatelům tím odemyká komfortní a cenově dostupnou alternativu kanceláře bez závazků a cestování po městě. Provozovatelům pomáhá monetizovat nevyužitou kapacitu a získat nové zákazníky.

RentRocket je technologická platforma, která pomáhá vlastníkům bytů spravovat jejich dlouhodobé pronájmy. Je založena na scoringovém modelu speciálně vyvinutému pro pronájem nemovitostí, který aktivně doporučuje nájemce na základě vyhodnocení poměru míry rizika a nájemcem nabídnuté ceny. Na rozdíl od běžných on-line realitních služeb nebo agentur, RentRocket významně snižuje problémy spojené s pronájem, jako jsou pozdní platby či škody na majetku.

https://www.csproptech.com/