Nevidomé děti pomáhají handicapovanému Vojtovi

V sobotu 3. srpna odstartuje již 20. ročník tábora pro děti s těžkým zrakovým postižením. Zhruba třicet mladých účastníků si ve Veverské Bítýšce u Brna užije bohatý program, letos na téma vesmírných galaxií. Součástí táborových aktivit však tentokrát bude také speciální projekt posílání pohlednic, který podpoří dobrou věc. “Výtěžek z online prodeje pohledů v Braillově písmu pomůže handicapovanému Vojtovi z Pavlova pořídit elektrický neurostimulátor,” říká Tomáš Kolka, hlavní vedoucí tábora.

Vedoucí tábora v tomto roce zapojili děti do charitativního projektu Srdcaři na cestách. Jeho prostřednictvím si lidé na webových stránkách projektu www.srdcarinacestach.cz mohou zakoupit pohlednici psanou v Braillově písmu, kterou jim děti pošlou. Veškerý výtěžek poté obdrží děti s handicapem. Vybrané finanční prostředky nyní podpoří Vojtu, který celý život bojuje s následky předčasného porodu. Přijde mi skvělé, že naše nevidomé děti aktivně pomohou svému vrstevníkovi s jinou formou handicapu. Dárci se navíc mohou těšit na opravdu unikátní pohled. Každý bude originální. Děti jej namalují, ale také na něj napíší vzkaz a poděkování přímo v Braillově písmě,” vysvětluje Tomáš Kolka, hlavní vedoucí tábora. 

Projekt Srdcaři na cestách chce oslovit především cestovatele. Zapojit se do něj může ale prakticky každý – zasláním pohlednice ze svých výletů a cest. Projektu se dosud zúčastnilo již více než 50 cestovatelů, kteří rozeslali více než 600 pohlednic v hodnotě přesahující 170 000 Kč. Finanční prostředky k dnešnímu dni pomohly čtyřem dětem s handicapem. Zapojení nevidomých dětí dává projektu zcela novou dimenzi. ”Velmi nás těší, jaký má celý projekt úspěch, i to, že díky účasti nevidomých dětí získal další krásný přesah. Moc si vážíme všech lidí, kteří posílají pohledy ze svých cest i kteří si tyto pohlednice kupují. Jen díky nim jsme mohli podpořit již čtyři děti s handicapem,” cení si solidarity lidí Peter Chalupianský, zakladatel Klubu SRDCAŘŮ, který projekt realizuje.

O TÁBOŘE PRO DĚTI S TĚŽKÝM ZRAKOVÝM POSTIŽENÍM

Tábor svým účastníkům nabízí vybrané aktivity zaměřené nejen na rozvoj jejich vědomostí a dovedností, ale také na přípravu do běžného života, a to včetně zapojení se do společnosti. Děti si v průběhu pobytu nacvičí chůzi v přímém směru, zjišťování sklonu dráhy či echolokaci. Se zlepšováním prostorové orientace jde ruku v ruce také zlepšování sociální komunikace. Během výletu do města se naučí sami ptát na cestu, nakoupit nebo si objednat oběd. Účastníky také čekají besedy se zajímavými lidmi či speciální kroužky jako například hudební, výtvarný či zdravotnický.

Přestože je tábor určený handicapovaným dětem, v běžných situacích se od těch ostatních příliš neliší. I tady děti drží služby v kuchyni, pomáhají s přípravou dřeva na oheň či se vydávají na dvoudenní Puťák, při kterém jsou za doprovodu vedoucího odkázané v podstatě samy na sebe.

O PROJEKTU SRDCAŘI NA CESTÁCH

Projekt Srdcaři na cestách vznikl v dubnu letošního roku. Zúčastnit se jej mohou všichni, kteří se rozhodli dát svému výletu, dovolené či delší cestě další přesah. Prostřednictvím webové stránky projektu (http://www.srdcarinacestach.cz) mohou nabídnout poslání ručně psaných pohlednic, které potěší ty, kdo si je zakoupí. Výtěžek z prodeje pohlednic je věnován lidem s handicapem. Projekt organizuje Nadační fond Klub SRDCAŘŮ (http://www.jsmesrdcari.cz). Jeho členové jsou mladí lidé, kteří ve svém volném čase bez nároku na honorář realizují netradiční neziskové projekty ve prospěch lidí s handicapem. Klub SRDCAŘŮ stojí například za úspěšnou knížkou Odposlechnuto v Praze (http://www.odposlechnutovpraze.cz). Z jejího prodeje se podařilo získat více než 1 000 000 Kč a pomoci tak více než 40 lidem se sluchovým handicapem.

O VOJTOVI

Vojta se narodil v 31. týdnu, pět dní po odtoku plodové vody. Napojen na plicní ventilátor bojoval šest týdnů v inkubátoru o život. Prodělal tři pneumotoraxy a krvácení do mozku. Bojovníkem zůstal i nadále. Ve dvou letech lékaři Vojtovi diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu a strabismus. Vojta byl dvakrát na operaci achillovy šlachy, jednou na operaci strabismu pravého oka. Před několika dny prodělal operaci pravé ruky s plastikou šlach, jejímž cílem bylo narovnání ruky. Vojta je i přes svůj handicap pořád pozitivně naladěn a užívá si každodenního života. S asistencí chodí do normální ZŠ a i přes individuální výukový program prospívá s vyznamenáním, s velkou radostí se zúčastnil školy v přírodě. Je velkým fanouškem Karla Gotta, Michala Davida a Jaromíra Jágra.

U delších vzdáleností je však Vojta odkázán na invalidní vozík. Lékaři Vojtovi doporučili neurorehabilitační přístroj WalkAide pro zlepšení kvality chůze, na který se snažíme vybrat potřebné finance. Tento přístroj díky elektrické stimulaci dokáže upravit pohyb chodidla a Vojtovi by pomohl chodit bez potíží.