The Document Foundation vydává LibreOffice 6.3

Berlín, 8. srpna 2019 – The Document Foundation vydává LibreOffice 6.3, novou hlavní verzi řady 6, která přináší množství novinek a úprav, je rychlejší a opět zlepšuje interoperabilitu s proprietárními formáty dokumentů:

  • Díky dokumentům od uživatelů zrychlili vývojáři Writer a Calc, a to v určitých případech až řádově. Svižněji se načítají a vykreslují textové soubory s různými záložkami, tabulkami a vloženými písmy, rozsáhlé sešity formátu ODS či XLSX a soubory Calcu používající funkci VLOOKUP. Rychlejší je rovněž ukládání sešitů ve formátu XLS.
  • V LibreOffice 6.2 se objevilo uživatelské rozhraní „lišta karet“, jehož variantou jsou „kompaktní karty“. Ty jsou nyní k dispozici v modulech Writer, Calc, Impress i Draw. Nechávají pro dokumenty, sešity a prezentace více místa, což oceníte na zařízeních se širokoúhlou obrazovkou. Ve Writeru a Draw navíc přibyla nová varianta rozhraní nazvaná „kontextová lišta“.
  • V Calcu nalezneme v liště vzorce místo nástroje na výpočet součtu novou rozbalovací nabídku s přístupem k nejčastěji používaným funkcím. Novinkou je také funkce FOURIER, která pro vstupní matici vypočte diskrétní Fourierovu transformaci.
  • Do PDF lze nyní exportovat ve standardním formátu PDF/A-2, jehož účelem je dlouhodobé uchování dokumentu, a proto bývá často vyžadován. Zjednodušilo se vytváření formulářů v souborech PDF, a to díky nové nabídce pro formuláře ve Writeru. Těmito změnami se export do PDF, jedna z velkých předností LibreOffice, významně zlepšil.
  • Potřebujete-li před exportem nebo sdílením souborů odstranit či skrýt citlivé informace (například osobní údaje), můžete nyní dokumenty anonymizovat tím, že je redakčně upravíte. To ulehčí práci podnikům či organizacím, jejichž výstupy se řídí určitými předpisy.
  • Pro systém Windows je k dispozici nový režim příkazového řádku s lepšími vstupními a chybovými kódy. Usnadňuje se tím používání balíku LibreOffice k hromadným operacím, jakými mohou být tisk nebo převod většího počtu dokumentů.
  • V několika ohledech se zkvalitnila interoperabilita s proprietárními formáty souborů z balíku Microsof Office: je možné exportovat šablony textového dokumentu DOTX a sešitu XLTX, doplněn byl import grafů z tvarů DrawingML (formát DOCX) a import a export objektů SmartArt (formát PPTX). Novinky zajišťují, že části prezentace bude možné opětovně upravovat v PowerPointu, a zlepšují interoperabilitu kontingenčních tabulek v souborech XLSX.

Novinky v LibreOffice 6.3 připravila početná komunita vývojářů: 65 % commitů vytvořili zaměstnanci firem zastoupených v poradním výboru The Document Foundation (jde například o společnosti Collabora, Red Hat a CIB) a dalších přispěvatelů, 35 % commitů pochází od jednotlivých dobrovolníků.

Kromě toho se celosvětová komunita dobrovolníků stará o jiné nezbytné činnosti: kontrolu kvality a testování programu, jeho lokalizaci, návrhy uživatelského rozhraní a použitelnost, úpravu nápovědy a dokumentace a propagaci svobodného softwaru a otevřených standardů pro dokumenty.

Video se shrnutím nejdůležitějších novinek v LibreOffice 6.3 naleznete na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=SIBjmHSHs-w

LibreOffice pro jednotlivce

LibreOffice 6.3 představuje čerstvou verzi plnou novinek, a je tak určen pro nadšence do nových technologií a zkušené uživatele. Nadace The Document Foundation pro toto vydání neposkytuje žádnou technickou podporu, uživatelé však mohou požádat o radu v e-mailové konferenci nebo na webové stránce Ask LibreOffice. Podporu na obou místech zajišťuje komunita uživatelů a tyto zdroje jsou k dispozici také v češtině.

Uživatelé, kteří upřednostňují, aby program spolehlivě pracoval, by měli sáhnout po stabilním vydání, v němž jsou nové vlastnosti dostatečně odladěny. The Document Foundation pro ně spravuje řadu LibreOffice 6.2 s aktuální verzí 6.2.5, do níž se promítlo několik měsíců opravování chyb.

LibreOffice pro podniky

Společnostem, které chtějí LibreOffice provozovat profesionálně, TDF doporučuje zajistit si nasazení tohoto balíku od některého z partnerů. Tito partneři nabízejí verze s dlouhodobou podporou, pomoc uživatelům, vývoj nových funkcí a opravy na přání a další výhody. Práce, kterou partneři odvádějí, se vrací zpátky do projektu a prospěch z ní mají všichni.

Také školení a pomoc při migraci by měly být v režii certifikovaných profesionálů, kteří poskytují pro svět podnikového nasazení služby s přidanou hodnotou a ucelená řešení.

LibreOffice – díky svému vyspělému zdrojovému kódu, bohaté sadě funkcí, silné podpoře otevřených standardů, výborné kompatibilitě a dlouhodobé podpoře od certifikovaných partnerů – představuje ideální řešení pro firmy, které chtějí získat znovu kontrolu nad svými daty a zbavit se závislosti na proprietárních dodavatelích, produktech a formátech.

Dostupnost LibreOffice 6.3

LibreOffice 6.3 lze stáhnout na následující webové stránce: https://cs.libreoffice.org/download/. Minimálními požadavky jsou u proprietárních operačních systému verze Microsoft Windows 7 SP1 a Apple macOS 10.9. Sestavení nejnovějšího zdrojového kódu LibreOffice Online jsou k dispozici v podobě obrazů pro Docker: https://hub.docker.com/r/libreoffice/online/.

LibreOffice Online je v zásadě serverová služba a měla by být nainstalována a nastavena s využitím cloudového úložiště a certifikátu SSL. Lze ji chápat jako technologii pro cloudové služby nabízené poskytovateli připojení nebo pro soukromá cloudová úložiště firem a velkých organizací.

Uživatelé LibreOffice, zastánci svobodného softwaru a členové komunity mohou podpořit The Document Foundation finančně na stránce https://cs.libreoffice.org/donate.

LibreOffice 6.3 využívá knihovny na převod dokumentů vytvářené v rámci iniciativy Document Liberation Project: https://www.documentliberation.org.

Tisková zpráva

Tiskovou zprávu s dokumenty (ve formátu hybridního PDF, takže ji lze v LibreOffice upravovat jako běžné soubory ODT) a obrázky ve vysokém rozlišení naleznete zde: https://nextcloud.documentfoundation.org/s/g4zsogp5qxE9bdH