Projekt Road Trip: tým mladých evropských tvůrců míří poznat Česko

Praha (4. září 2019) – Skupina osmi mladých lidí se v rámci projektu Road Trip vydává na dobrodružnou čtyřtýdenní výpravu, během níž navštíví více než 30 regionů Evropy. Těchto osm cestovatelů různých národností je rozděleno do dvou týmů, z nichž jeden navštíví i Českou republiku. Jejich úkolem je na každé zastávce prozkoumat neznámá místa, navázat kontakty s lidmi a seznámit se s místními iniciativami podporovanými Evropskou unií. Projekt Road Trip bude zároveň osobním putováním, při němž budou cestovatelé rozvíjet své schopnosti a testovat hranice svých možností.

Oba čtyřčlenné týmy v minivanu překonají Evropu doslova z ostrova na ostrov. Jeden vyráží z finského ostrova Ålandy na Kanárské ostrovy, druhý cestuje z Irska na Kypr. Pod heslem „What’s up, Europe?“ (v překladu „Co nového, Evropo?“) budou cestovatelé sdílet své zážitky z cest jak na internetových stránkách projektu Road Trip, tak na sociálních sítích. Jejich příběhy nabízí zajímavý pohled na lidi a místa, díky nimž je Evropa jedinečná. 

Tým, který projíždí Českem, se vydává z irského Dublinu na východ přes Německo, Českou republiku, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko až na Kypr, kam má dorazit 29. září. 

V sobotu 7. září se čtveřice cestovatelů, Panos, Olga, Wijnand a Selina, zastaví v Kutné Hoře a dva následující dny stráví v Praze. Ve středočeském městě, zapsaném na seznamu UNESCO, se seznámí s naší středověkou historií a prozkoumají krásy české architektury v rámci Dnů evropského dědictví. Poté si vymění zkušenosti
s literárními umělci na akci pro mladé básníky Ortenova Kutná Hora. V Praze v neděli 8. září ochutnají veganské speciality na festivalu Veggie Náplavka, kde se navíc potkají s nejznámějším českým youtuberem Kovym. Pondělní dopoledne bude patřit návštěvě smíchovské kavárny Mezi řádky, která velmi úspěšně integruje lidi s lehkým mentálním postižením.  

„Ze všeho nejvíc se těším na nedělní program. Vzhledem k tomu, že se věnuji videu, jeho přípravě, natáčení i postprodukci, rád poznám práci vašeho českého youtubera a načerpám inspiraci. Slyšel jsem, že je v Česku nejlepší. A fakt, že to bude na veganském festivalu, je k tomu super bonus. Sám jsem se totiž nedávno stal vegetariánem, takže každý další nový podnět v gastro směru je pro mě zajímavý,“ říká o cestě do Česka jeden z cestovatelů, Nizozemec Wijnand. 

Seznamte se s našimi cestovateli 

Osm cestovatelů bylo vybráno ze stovek zájemců v celoevropském konkurzu vyhlášeném v červnu 2019.
V každém týmu je kameraman, copywriter, fotograf a redaktor, kteří využijí své dovednosti a budou společně celé putování průběžně dokumentovat.

Panos (23) je veselý Kypřan, který na všem v životě hledá pozitivní stránky. V týmu bude mít úlohu redaktora. Olga (19) je polská spisovatelka a textařka nadšená pro vědu a umění. O video se bude starat nizozemský dokumentarista Wijnand (26), který dříve miloval maso, ale loni se stal vegetariánem. Selina (22) pochází z Německa, právě dokončila bakalářské studium žurnalistiky a ujme se role týmové fotografky. Má „zelené“ srdce a se zápalem se věnuje sociálním a ekologickým tématům.

Druhý tým zamíří z finských Åland na jih přes Švédsko, Německo, Belgii, Lucembursko, Francii a Španělsko. Svou pouť zakončí na Kanárských ostrovech. Jeho členy jsou Elliot (Švédsko), Dayana (Bulharsko), Rares (Rumunsko) a Vanessa (Maďarsko).

O projektu Road Trip

Projekt Road Trip je iniciativou Generálního ředitelství pro regionální a městskou politiku Evropské komise. 

Můžete jej sledovat zde:
internetové stránky projektu Road Trip: roadtriproject.eu

Facebook: @EUinmyregion

Instagram: euinmyregion

YouTube: EUinmyRegion