Evropská startupová soutěž CESA vyhlásila nejlepší české startupy ve 13 kategoriích

Do šestého ročníku evropské startupové soutěže CESA bylo v Česku nominováno více než tři sta startupů, jeden z nich získá titul Startup roku. Finalisté bojují o titul celkem ve 13 kategoriích, vítěz každé kategorie postupuje do finále v Bukurešti. Slavnostní vyhlášení českých vítězů proběhne 25. září v pražském klubu Swim.

„Startupových soutěží je na trhu spousta a hrozně často bohužel za moc nestojí. CESA podle mě vyniká – má 6 let tradice a celoevropský význam. Účast dává startupům hodnotu, to je nejdůležitější, díky tomu jsou ve finále skvělé projekty,“ říká Jiří Vicherek, zakladatel agentury Fenek, která národní kolo CESA v ČR druhým rokem řídí.

České startupy se utkají ve 13 kategoriích. Nejtěžší rozhodování bude mít porota v kategoriích Best Social Impact Startup, Best AI/ Machine Learning Startup a královské kategorii Startup of the year. Z loňských výherců jmenujme třeba Blocknify, Spendee nebo DeafTravel. Dominovala však Dita Přikrylová (Czechitas), která se stala také evropskou vítězkou v kategorii Female Role Model. Kdo postoupí do letošního semifinále v Bukurešti, se dozvíme na slavnostním vyhlášení, které proběhne ve středu 25. září v pražském klubu Swim. Finalisté jsou:

Startup of the Year

DoDo Czech s.r.o.

GREYCORTEX

Spaceflow

Spendee

Ydistri

Best AI/ Machine Learning Startup

Behavee

ROIVENUE

GREYCORTEX

Neuron soundware

Rossum

Best Software Development Partner – Category Representative

INVENTI Labs

Best IoT Startup – Category Representative

Neuron soundware

Best Social Impact Startup

Adiquit

Deaf Travel

Femme Palette

Rekola

zachrankaapp

Best Fintech Startup

Baserank

Spendee

Upvest.cz

WaymarkTech

Yieldigo

Founder of the Year

Michael Rada

Pavel Konecny

Pavel Vrba

Filip Mikschik

Digital Nomad / Freedompreneur of the Year

Andrea Bohačíková

Tanya Kraisingr

Best Blockchain Startup – Category Representative

Baserank

Best Newcomer

earthnest

ROIVENUE

Femme Palette

M.arter

Pointa Publishing

Best Coworking Space

HubHub Na Prikope 14

Impact Hub Czech Republic

Paper Hub [Paralelni Polis]

Vault42

Female Role Model of the Year

Andrea Bohačíková

Lucie Bresova

Pavlina Zychova

Pavla Ryznarova

Best Accelerator or Incubator Program

CzechAccelerator

UP21 s.r.o.

Laboratoř Nadace Vodafone

Z celkového počtu 323 nominací se do užšího výběru dostalo 39 startupů a osobností. Do výběru se může zapojit i veřejnost prostřednictvím online hlasování. Jména vítězů, která vzejdou s hlasování poroty i veřejnosti, se dozvíme příští týden na vyhlášení.

Partnery akce jsou agentura CzechInvest, která se v rámci startupového oddělení věnuje expanzi českých startupů do zahraničí, a advokátní kancelář Novalia. “Pro úspěch startupu i celé scény je důležité neuvažovat jen v kontextu Česka, ale dívat se za hranice. Soutěž CESA nám dává smysl, protože spojuje dohromady jinak rozdrobené ekosystémy jednotlivých zemí,“ komentuje akci Jakub Císař, partner advokátní kanceláře Novalia, která stála u mnoha startupových investic a zastupovala foundery u těch největších českých exitů.

Soutěž CESA proběhne už pošesté a pokračuje tak ve vytváření půdy pro vznik startupové sítě napříč středoevropskými zeměmi. Akce spadá pod křídla soutěže Global Startup Awards, které každoročně zaštiťuje setkání těch nejlepších “think big” nápadů z celkem pětačtyřiceti zemí Evropy, Asie i Afriky, a to v rámci pěti světových regionů. Každý region se v pojetí svého kola liší. “Každý rok důkladně scanujeme startupový ekosystém po celé Střední Evropě a vybíráme taková témata, která odráží regionální specifika. Z toho vzejde soubor kategorií, ve kterých startupy soutěží napříč všemi zeměmi celého regionu,” vysvětluje Ricardo Maia, relationships executive z Global Startup Awards. 

Od svého založení v roce 2012 prošly soutěží stovky startupů a význam CESA díky tomu neustále roste. Kdo bude reprezentovat českou startupovou scénu se dozvíme ve středu 25. září v pražském klubu Swim.