Superpočítač Atos BullSequana s procesorem AMD trhá světové rekordy ve výkonu

Překvapil bezprecedentním výkonem a zvýšenou efektivitou

Paříž, Praha, 24. září 2019 – Atos, globální lídr v digitální transformaci, oznámil, že jeho superpočítač BullSequana XH2000 s procesorem AMD EPYC™  7H12 má na kontě hned pět nových světových rekordů v oblasti výkonu serverů.

Díky vylepšenému systému přímého chlazení kapalin (Enhanced Direct Liquid Cooling system) společnosti BullSequana a výkonnému procesoru AMD EPYC 7H12 se Atosu podařilo naměřit hodnoty, které momentálně bourají žebříčky nejlepších publikovaných výsledků pro 2socketové uzly. Nejlepší je ve čtyřech benchmarcích SPECrate®* a kromě toho pokořil i rekord pro HPL Linpack Benchmark** na procesoru AMD EPYC s nárůstem výkonu o 11 %. Tato měření hodnotí výkon hardwarových systémů při výpočetně náročném pracovním zatížení založeném na reálných aplikacích.

Superpočítač BullSequana překonal předešlé rekordy*** ve všech pěti ukazatelích a to jak s procesory AMD, tak i s jinými procesory. 

Pro to, aby procesor 280D EPYC™ 7H12 AMD dosáhl maximální úrovně výkonu, bylo klíčové použití vylepšeného systému přímého chlazení kapalin DLC od BullSequana XH2000. I při nejnižší spotřebě energie ukázaly výsledky superpočítače BullSequana nebývalý výkon. Energetická účinnost je klíčovou prioritou pro velká datová centra, pokud jde o výběr superpočítače, protože se promítá do optimálního TCO (celkové náklady spojené s vlastnictvím), což umožňuje ušetřit miliony během životnosti projektu.

„Náš BullSequana vybavený nejnovějším čipem AMD poskytuje našim zákazníkům nejvyšší dostupný výkon pro pracovní vytížení HPC a AI s optimalizovaným TCO, aby je podpořil při překračování limitů tradiční simulace,“ řekla Agnès Boudot, Senior Vice President, vedoucí HPC & Quantum v Atos. „To, že superpočítač BullSequana dosáhl světových rekordů, umožnil náš unikátní vylepšený systém přímého chlazení kapalin, který poskytl procesoru AMD EPYC dosud nejefektivnější prostředí pro dosažení nejvyššího výkonu.“ 

Díky možnosti rozšíření výpočtové kapacity si už superpočítač BullSequana s procesory AMD EPYC stihlo pro svoje projekty vybrat hned několik klientů po celém světě. Patří mezi ně například francouzská národní organizace pro vysoce výkonnou výpočetní techniku GENCI, IT Center for Science (CSC) ve Finsku, národní norský poskytovatel e-infrastruktury Uninett Sigma2, přední evropské centrum pro předpověď počasí a americký gigant v prodeji spotřebního zboží. 

Museli jsme přijít s řešením, které dokáže zvládnout nelehké požadavky nejvýkonnějšího systému na světě. S procesorem AMD EPYC druhé generace se nám to podařilo,“ uvedl Scott Aylor, korporátní viceprezident a generální ředitel společnosti AMD řešení pro datová centra. Ve chvíli, kdy naše řešení zkombinujeme se superpočítačem BullSequana, a využijeme nespočetných schopností Atos a jeho vztahů se zákazníky, dokážeme poskytovat celou řadu nových řešení, která pokryjí procesorové potřeby moderních datacenter.“

***

* Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC) CPU 2017 benchmark je navrhnutý tak, aby poskytoval měření výkonu, které lze použít na porovnání zátěží náročných na výpočtový výkon na různých počítačových systémech, včetně SPECspeed 2017 Integer, SPECspeed 2017 Floating Point, SPECrate 2017 Integer and SPECrate 2017 Floating Point.

Výsledky Atosu – momentálně ve stádiu prověřování výborem SPEC

SPECrate®2017_Int_base 692

SPECrate2017®_fp_base 528

SPECrate®2017_fr_peak 586

SPECrate®_int_peak 754

** HPL Linpack Benchmark – 4,296 gigaflops na AMD EPYC 7H12 ve srovnání s EPYC 7742 HPL založenými na hodnotách referenčního systémového testování AMD

*** Předešlé rekordy

Výsledky pro procesory, které nejsou založené na AMD (předchozí světový rekord, dosažený v červnu 2019)

SPECrate2017_Int_base 643

SPECrate2017_fp 522

Výsledky pro AMD procesory (předchozí světový rekord, dosažený v srpnu 2019)

SPECrate2017_Int_base 682

SPECrate2017_fp 524

SPECrate fr peak 577

SPECrateint peak 749

***

O Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci s více než 110 000 zaměstnanci v 73 zemích a ročním obratem ve výši více než € 11 miliard. Evropská jednička v poskytování cloudových služeb, kybernetické bezpečnosti a výpočetní techniky s vysokým výkonem poskytuje end-to-end řešení pro Orchestrated Hybrid Cloud, Big Data, Business Applications i Digital Workplace.

Atos je celosvětovým partnerem Olympijských a Paralympijských her v oblasti informačních technologií a působí pod značkami Atos, Atos Syntel a Unify.

Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na CAC40 akciovém indexu v Paříži.

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání i multikulturních a pluralitních přístupů k výzkumu, které přispívají k vědeckotechnické excelenci. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně a s důvěrou v oblast informačních technologií.

Označeno tagem