Skoro 65 % Čechů tvrdí, že se počítač naučili používat sami

Bezmála dvě třetiny (64,7 %) Čechů tvrdí, že se naučili ovládat počítač sami. Vyplývá to z výzkumu, který pro Vodafone Nápad roku mezi tuzemskou populací realizovala agentura STEM/MARK. Škole za své počítačové dovednosti vděčí 26,8 % populace. Třetina (33,3 %) se pak naučila počítač ovládat v práci.

2019-09-25 11_48_37-Nápad roku – Pomáháme nápadům růst.png

Přes 14 % respondentů uvedlo, že jsou jejich schopnosti práce s počítači nedostatečné a setkávají se s úkony, na které nestačí. Patří mezi ně zhruba třetina (34,1 %) populace starší 60 let. Přesto více než polovina (56,1 %) nejstarší generace považuje své počítačové dovednosti za odpovídající běžné uživatelské úrovni.

Přes tři čtvrtiny mužů (77,7 %) tvrdí, že se počítač naučili ovládat sami. V případě žen si to samé myslí jen zhruba polovina (51,4 %). U mladé generace od 18 do 29 let pak procento vzroste až na 82,4 %. Polovina ale uvedla také školu. Pouze mezi respondenty starších 60 let převládalo tvrzení, že spíše než sobě vděčí za své počítačové dovednosti práci (43,9 %). Více než třetina (37,8 %) z nich také uvedla, že je s počítačem naučil zacházet někdo z rodiny.

„Za pozitivní považuji, že u mladé generace je téměř dvakrát vyšší zastoupení profesionálů v informačních technologií oproti většinové populaci. Nicméně s nástupem exponenciálních technologií a jejich rostoucím dopadem na společnost by se toto číslo mělo neustále zvyšovat. Protože běžné uživatelské pracovní úkony budou v blízké době nahrazeny umělou inteligencí, což bude mít dopad na ztrátu zaměstnání především v administrativních a podpůrných činnostech,” říká Martin Kešner, zakladatel startupové soutěže Vodafone Nápad roku, která nechala průzkum mezi Čechy zrealizovat.

Jako profesionální označilo své schopnosti v práci s počítači 12,6 % Čechů. Převládali mezi nimi muži: jako profesionála v práci s počítačem se označil zhruba každý pátý Čech (20,3 %). V případě Češek číslo klesne až na 4,8 %. V případě generace od 18 do 29 let se mezi profesionály v používání počítačů řadilo 22,2 % respondentů.

O soutěži Vodafone Nápad roku

Startupová soutěž Vodafone Nápad roku podporuje nadějné podnikatele v České republice a na Slovensku. Byla založena roku 2007, což z ní dělá nejstarší soutěž svého typu u nás. Za posledních 12 let se do ní zapojilo 1804 projektů či firem, z nichž mnoho se teď těší úspěchům na domácím i zahraničním trhu. Soutěže se mohou zúčastnit jednotlivci či firmy, jejichž produkt není na trhu déle než dva roky. Na finalisty každoročně čekají zajímavé výhry. Mezi hlavní ceny letošního ročníku patří finanční výhra 300 000 Kč, věcné ceny za 1,6 mil. Kč, možnost ucházet se o několikamilionové investice a zahraniční cesty. Titulárním partnerem soutěže je Vodafone, hlavními partnery jsou J&T Banka, Kooperativa a Huawei. Mezi další partnery se řadí společnosti Profinit, Microsoft, Peterka Partners a Stable.cz. Soutěž dále podporují CzechInvest, Hlavní město Praha, Prague Startup Centre, xPORT VŠE.