20 milionů lidí z výroby bude muset změnit profesi kvůli robotizaci

Do roku 2030 celosvětově zanikne kvůli robotizaci a automatizaci 20 milionů pracovních míst ve výrobě. Jen v EU to bude pro téměř dva miliony lidí znamenat, že budou muset změnit profesi a rekvalifikovat se. Nejinak tomu bude v Česku. Nejohroženější regiony a ekonomiky budou podle odborníků ty, které těží z nekvalifikované pracovní síly.

Čtvrtá průmyslová revoluce se skloňuje ve všech pádech. Mluví se o ní nejen pozitivně, ale také negativně. Automatizace výroby a robotizace se stále častěji prosazují ve výrobě. 38 % firem, které vykazují vysoký růst, už zavádí řešení na bázi umělé inteligence do praxe. V USA dokonce do tří let převezme umělá inteligence strategické rozhodování u všech podniků. 

Nejhůře dopadnou regiony, kde jsou montovny

Česko však trochu za ostatními regiony zaostává. Sice více jak dvě třetiny tuzemských firem připravují či experimentují s umělou inteligencí, ale do fáze implementace se dostalo jen 17 % z nich. Ekonomové z Oxfordu však varují, že negativní dopad robotizace postihne nejvíce státy a oblasti, které stojí na nekvalifikované pracovní síle a jsou méně produktivní. Tedy obávat se o svůj osud mohou ty regiony, kde jsou montovny. Ty ponesou změny nejhůře. 

Konec stávajících profesí a vznik těch nových

Na jedné straně budou místa zanikat, ale růst spojený s automatizací a robotizací přinese nová v jiných oborech. „Tento trend je patrný již nyní. Například meziročně se poptávka po software developerech zvýšila jen v USA o 572 %,“ poznamenává Barbora Wachtlová ze společnosti Green Fox Academy, která zajišťuje rekvalifikační kurzy programování, a doplňuje: „Nejinak je tomu také v České republice i zde poptávka strmě stoupá. V současné době chybí na trhu práce 30 tisíc IT odborníků.“ 

Navíc lze očekávat, že postup další průmyslové revoluce jejich potřebu ještě zvýší. „Jak poroste tlak na využívání technologií, lidé se je budou muset naučit používat. V budoucnu se v práci bez základů programování neobejdou,“ myslí si Barbora Wachtlová. IT totiž zůstane jednou z nejstabilnějších a nejjistějších profesí. Té se změny nedotknou. Oproti tomu lidé z mnohých dalších oborů, budou muset projít rekvalifikací a najít si uplatnění v jiné sféře. 

Jeden robot za dva lidi

Jejich stávající práci totiž postupně přeberou průmysloví roboti. Podle expertů dokáže jeden stroj ve výrobě zastat práci za 1,6 člověka. Navíc celý proces zefektivní a zrychlí. Jen v posledních letech se celosvětově počet robotů ztrojnásobil, a to na 2,25 milionu. Přitom už za jedenáct let jich má být podle odhadů 20 milionů. Z toho rovných 14 milionů v Číně.

To se promítne také do zaměstnanosti. Celosvětově by se mělo jednat o 20 milionů míst ve výrobě, která zaniknou. V EU odborníci hovoří o necelých dvou milionech. Jenže to jsou čísla jen za jedno odvětví. Dopady čtvrté průmyslové revoluce budou daleko širší a zasáhnou i mnohé další obory, jakými jsou služby, obchod či bankovnictví. V součtu se bude jednat o zhruba desetinásobek lidí, kteří budou muset řešit svoji budoucnost. V Česku se uvádí až 3,9 milionu pracovních pozic, na nichž za deset let člověka nahradí robot. 

Poznámky pro média:

Společnost Green Fox Academy (GFA) byla založena v roce 2015 v maďarské Budapešti, kde se velmi rychle stala jedničkou na trhu. Spolupracuje zde se společnostmi, jakými jsou Lufthansa, Evosoft (Siemens) či Bosch. Doposud její kurzy programování v Maďarsku i Česku absolvovalo více než 700 lidí a z nich 94 % získalo nabídku zaměstnání v oboru IT a pozici junior software developer. GFA vstoupila na český trh v září roku 2018, kdy byl v Praze zahájen první kurz Junior programátor. Nyní začal třetí a další kurzy jsou naplánovány na únor 2020. Kromě čtyřměsíčního intenzivního kurzu bude v listopadu otevřen večerní a víkendový kurz programování. V Česku GFA spolupracuje například se společnostmi Rohlík.cz, Amaris, TV Nova, Behavee či Artinii. Více informací naleznete na www.greenfoxacademy.cz