Lenovo a Intel pomáhají s výzkumem na Flatiron Institute v New Yorku

Praha, 15. října 2019 Společnosti Lenovo a Intel již delší dobu spolupracují na urychlení konvergence vysoce výkonných počítačových systémů (HPC) a umělé inteligence (AI). Jejich společná technologická řešení nyní pomáhají vědcům na Flatiron Institute v New Yorku řešit řadu vědeckých problémů zcela novým způsobem. 

Flatiron Institute podporuje výzkum v různých vědních oborech, které k dalšímu zkoumání potřebují výkonnou infrastrukturu schopnou zpracovat celou řadu extrémně velkých datových souborů. Centrální HPC infrastruktura institutu se skládá ze 17 000 výpočetních jader od společnosti Intel nasazených do serverů Lenovo. Tato kombinace umožňuje vědcům analyzovat velký objem dat nebo simulovat složité fyzikální procesy. 

Pomocí přesných datových analýz, modelů a simulací ve Flatiron Institute dosahují pokroku ve svém výzkumu vědci z oblasti biologických věd, astrofyziky, kvantové fyziky či výpočetní matematiky. Nedostatečný výkon a další systémová omezení staré infrastruktury však tento výzkum výrazně zpomalovaly. Společnosti Lenovo a Intel se proto spojily s Flatiron Institute a výrazně zlepšily a rozšířily možnosti jeho infrastruktury v oblasti HPC a AI. 

Výzkum na Flatiron Institute je nyní prováděn s pomocí serverů Lenovo ThinkSystem SD530, které jsou osazeny druhou generací škálovatelných procesorů Intel Xeon s technologií IntelDeep Learning Boost. Kombinace těchto prvků dokáže zpracovat až petabyty dat rychleji a efektivněji. 

Vzhledem k vysokým požadavkům na výpočetní výkon umístěný na malém prostoru potřeboval Flatiron Institute prostorově koncentrovaný, vzduchem chlazený systém s velkým množstvím paměti. Finální řešení obsahuje rackové servery ThinkSystem SD 530 s technologií Lenovo Neptune Thermal Transfer Module (TTM), kterou dále podporují procesory Intel Xeon Platinum 8268. 

Společnosti Lenovo a Intel také rozšířily svou dlouholetou spolupráci v oblasti datových center o nový závazek. Tím je urychlení procesu konvergence mezi HPC a umělou inteligencí a poskytnutí těchto řešení společnostem a organizacím všech velikostí. Rozšířené partnerství se zaměřuje na tři hlavní oblasti: vývoj systémů a řešení, softwarová optimalizace pro HPC a AI konvergenci a zprovoznění kompletních ekosystémů. 

Společnost Intel, přední výrobce v oblasti polovodičů, se svými výpočetními a komunikačními technologiemi utváří budoucnost zaměřená na data a inovace. Odborné znalosti společnosti Intel pomáhají se zabezpečením, napájením a propojením miliardy zařízení a infrastruktur v rámci jednoho chytrého propojeného světa – od cloudu, přes síťová řešení až po koncová zařízení. Více informací je k dispozici na webových stránkách intel.com.

Lenovo, společnost s obratem 43 miliard USD a člen globálního žebříčku Fortune 500, je lídr v poskytování inovativních řešení pro datová centra a spotřebitelských a komerčních technologií. Portfolio vysoce kvalitních a bezpečných produktů a služeb zahrnuje počítače (včetně legendární značky Think a vícerežimové YOGA), pracovní stanice, servery, storage, síťová řešení a software (včetně řešení ThinkSystem and ThinkAgile), chytré televize a rodinu mobilních produktů, jako jsou chytré telefony (včetně značky Motorola), tablety a aplikace. Další informace o společnosti Lenovo jsou k dispozici na www.lenovo.cz