Světoví odborníci řeší v Praze kvalitu a bezpečnost potravin

Praha, 5. listopadu – Kvalita, bezpečnost a autenticita potravin. Nejnovější poznatky k aktuálně žhavým problémům představí tento týden v Praze mezinárodní vědecká špička v oboru analýzy potravin. Přes 800 vědců, akademiků, zástupců průmyslu i kontrolních orgánů z více než 60 zemí světa se sešlo na devátém ročníku symposia RAFA 2019, který začíná v úterý 5. listopadu. Hlavními pořadateli jsou Vysoká škola chemicko-technologická v Praze společně s Univerzitou Wageningen.

„Představíme nejnovější trendy ve výzkumu v oblasti analytických a bioanalytických technik. Prezentováno bude jejich využití v rámci strategií vyvíjených pro účely sledování kvality, bezpečnosti a autenticity potravin a přírodních produktů,“ říká profesorka Jana Hajšlová z VŠCHT Praha, zakladatelka symposia.

Budou zde diskutována vysoce aktuální témata, jako autentifikace potravin, odhalování jejich falšování  (Carsten Fauhl-Hassek, German Federal Institute for Risk Assessment), problematika mikroplastů v prostředí a kontaminace potravin (Elke Anklam, Evropská komise, Joint Research Centre), charakterizace složení konopí a kontrola produktů na jeho bázi  (Jana Hajšlová, VŠCHT, Praha). Dále mobilní kontrolní zažízení a senzory (Michel Nielen, Wageningen University & Research) nebo lidský biomonitoring – sledování expozice populace různým typům kontaminantů (Bruno Le Bizec, Oniris – LABERCA)

Prestižní setkání RAFA (Recent Advances in Food Analytics – Nejnovější postupy v analýze potravin) se tradičně koná v Praze jednou za dva roky. Kromě špičkových vědců z celého světa se jej účastní řada představitelů světových potravinářských organizací i nadnárodních autorit, mezi jinými zástupci Evropské komise nebo EFSA (European Food Safety Authority).

V rámci doprovodné exhibice a seminářů, kde je plánována prezentace více než 40 významných světových firem, mají účastníci možnost seznámit se s nejnovějšími trendy v moderní instrumentaci a dalším vybavení používaném v analýze potravin.

RAFA 2019 nabízí též řadu možností prezentace a ocenění výzkumu mladým vědcům, jak ve formě přednášek, tak cen za nejlepší plakátová sdělení.

Více informací o symposiu RAFA 2019 je k dispozici na webových stránkách www.rafa2019.eu.