Česká technologie na přeměnu plastového odpadu na olej míří do Velké Británie

Český startup POL OIL a jeden z finalistů soutěže Vodafone Nápad roku bude dodávat svou technologii Optimus na výrobu oleje z plastového odpadu do Velké Británie. Jeho mezinárodní joint-venture společnost už obdržela povolení na provoz 4 zařízení v anglickém Norfolku. V časovém horizontu 4 let ale projekt počítá až se 70 zařízeními, které by denně přeměnily zhruba 70 tun plastového odpadu na 70 000 litrů oleje pro další využití v petrochemickém průmyslu.

2019-11-07 11_04_39-OPTIMUS - efektivní recyklace plastů _ Praha.png

Aktuálně se počítá s umístěním 4 jednotek Optimus do východoanglického Norfolku v první polovině příštího roku. Britské úřady je pak budou měsíc kontrolovat kvůli emisním normám, po jejichž splnění bude vydáno povolení na provoz dalších 25 jednotek. Podle dodavatele by neměly být emisní normy problém: „Environmentální Agentura potvrdí již dříve dodané emisní testy naší technologie realizované u nás v Česku,” říká Martin Hodan ze společnosti ADI, která POL OIL vlastní a celý projekt generálně zaštiťuje.

Po spuštění všech 29 strojů by mělo být v Norfolku denně přeměněno 29 tun plastového odpadu na 29 000 litrů kvalitního oleje. Ten budou odebírat petrochemické závody v UK. „Smluvní vztahy s těmito odběrateli se v tuto chvíli dohadují a bohužel není možné je jmenovat. Anglická legislativa je s cílem splnit kvótu využití tzv. surovin recyklovaných či z obnovitelných zdrojů velmi nakloněna technologiím s nízkou uhlíkovou stopou, jako je ta naše. Na základě řady analýz provedených v UniCRE (Výzkumně vzdělávací centrum UNIPETROLU) jsme přesvědčeni, že kvalita našeho oleje je zatím na trhu nejlepší, a proto o odběratele námi vyrobeného oleje, nebude nouze,” říká Eduard Wipplinger z ADI.

V horizontu 2 let pak má ADI v plánu rozšířit technologii Optimus do dalších dvou lokalit a mít ve Velké Británii v součtu až 70 jednotek vyrábějících zhruba 24 milionů litrů oleje ze 24 000 tun plastového odpadu za rok. Podobná spolupráce se chystá i v Dánsku, severských zemích a první stroje si už zamluvili i zákazníci z Nového Zélandu a Austrálie.

Spolupráce s Unipetrolem

Uplatnění ale technologie Optimus našla i u nás v Česku. Tuzemský petrochemický gigant Unipetrol odebere 80 tisíc litrů oleje z plastového odpadu, který zpracuje společně s primární surovinou. Na přípravě tohoto společného kroku POL OIL úzce spolupracoval s výzkumně-vzdělávacím centrem Unipetrolu UniCRE.

O POL OIL a její technologii Optimus

POL OIL stojí za technologií v zařízeních Optimus, které přetvářejí vytříděný plastový odpad na kvalitní olej. Ten je možné v petrochemickém průmyslu znovu využít například ve výrobě plastů anebo paliv. Pro přeměnu 1 kg vytříděného plastového odpadu na 1 l oleje potřebuje maximálně 1 kWh.

Optimus k přeměně plastů na olej používá proces termální depolymerizace, což je zjednodušeně řečeno obrácený postup jaký je využíván pro výrobu polymerů/plastů z ropných produktů.

Technologie Optimus je výsledkem devítiletého vývoje, úsilí a investic skupiny Active Development Investments (zkráceně ADI), která je mateřskou společností POL OIL. Nyní je ve fázi připravenosti ke komerčnímu provozu a tým společnosti POL OIL pracuje na globálním rozšíření této technologie a neustálých vylepšení tak, aby korespondovala se současným trendem cirkulární ekonomiky.

V tomto roce se s projektem zúčastnila soutěže Vodafone Nápad roku, kde obhájila 4 místo a získala několik speciálních cen.

O soutěži Vodafone Nápad roku

Startupová soutěž Vodafone Nápad roku podporuje nadějné podnikatele v České republice a na Slovensku. Byla založena roku 2007, což z ní dělá nejstarší soutěž svého typu u nás. Za posledních 12 let se do ní zapojilo 1804 projektů či firem, z nichž mnoho se teď těší úspěchům na domácím i zahraničním trhu. Soutěže se mohou zúčastnit jednotlivci či firmy, jejichž produkt není na trhu déle než dva roky. Na finalisty každoročně čekají zajímavé výhry. Mezi hlavní ceny letošního ročníku patří finanční výhra 300 000 Kč, věcné ceny za 1,6 mil. Kč, možnost ucházet se o několikamilionové investice a zahraniční cesty. Titulárním partnerem soutěže je Vodafone, hlavními partnery jsou J&T Banka, Kooperativa a Huawei. Mezi další partnery se řadí společnosti Profinit, Microsoft, Peterka Partners a Stable.cz. Soutěž dále podporují CzechInvest, Hlavní město Praha, Prague Startup Centre, xPORT VŠE.