Revoluční Fata Morgana umožňuje virtuální teleportaci, Škoda JS ji testuje i v Temelíně

26. listopadu 2019, Praha – Profesionální brýle XTAL pro virtuální realitu od česko-americké společnosti VRgineers se staly nedílnou součástí projektu Fata Morgana. Revoluční technologie kombinuje rozšířenou a virtuální realitu a umožňuje virtuální teleportaci a sdílení prostoru po celém světě. 

Díky softwarové platformě Fata Morgana se nyní můžete ve vteřině virtuálně ocitnout kdekoli na světě. Fata Morgana vám umožní v reálném čase vytvořit virtuální kopii fyzického prostředí a sdílet ji i s více uživateli (vzdálenými experty) na druhém konci světa. To vám nabízí možnost s nimi komunikovat na konkrétním místě bez ohledu na jejich geografickou polohu. Virtuální nástroje umožňují ve fyzickém prostoru i jeho kopii měřit, sdílet data, ale také vkládat augmentované 3D a jiné modely do obou prostředí. 

Technologii vyvíjenou českým start-upem Pocket Virtuality na hardwarové straně doplňují VR brýle XTAL a AR brýle Microsoft Hololens. Fata Morgana je využitelná širokým spektrem průmyslových odvětví od energetiky a stavebnictví, přes průmysl chemický či automobilový až po záchranné systémy, kde umožňuje spolupráci více lidí na jednom místě během krátkého okamžiku a s nízkými náklady. 

 Jak to funguje?  Podívejte se na naše video.

Na jedné straně například zaměstnanec elektrárny v brýlích MS Hololens prochází fyzické prostředí, které se automaticky rekonstruuje v 3D a přenáší na servery. Ty získaná data zpracují a vytvoří z nich virtuální kopii onoho prostředí, do níž může vstoupit neomezené množství “vzdálených expertů” z různých koutů světa. Všichni připojení uživatelé (ve VR i fyzickém prostředí) pak navzájem vidí své “avatary”. 

Systém funguje online i offline, a umožňuje tak rovněž asynchronní komunikaci v případě špatného internetového spojení či nutnosti spolupráce v rozdílných časových pásmech.

Díky uživatelsky přívětivému prostředí můžete přímo ve sdílené virtuální realitě:

  • kopírovat a vkládat obrázky a videa ve vysokém rozlišení
  • porovnávat, měřit a v reálném čase spolupracovat s kolegy na místě
  • dělat si poznámky, psát vzkazy a zprávy, sledovat plnění úkolů a chatovat s kolegy
  • vybírat, vkládat a porovnávat nákresy a 3D modely do virtuální reality

Na druhém konci světa mohou koordinátoři ve VR brýlích např. XTAL od společnosti VRgineers řídit, monitorovat a nahrávat veškerou uživatelskou aktivitu. Díky holografickému stolu mají dokonalý přehled o komunikaci, pozici jednotlivých účastníků i sdíleném virtuálním prostředí.

O společnosti Pocket Virtuality

Pocket Virtuality je český start-up vyvíjející technicky náročné, unikátní aplikace pro rozšířenou a virtuální realitu na vlastní platformě server – klient (Fata Morgana) pro řadu průmyslových odvětví (např. strojírenství, automobilový průmysl či energetika), tzv. chytrá města a medicínu. 

O společnosti VRgineers

VRgineers, Inc. je česko-americká společnost pro virtuální realitu, která vyvíjí a vyrábí špičkové zařízení VR pro podniky na profesionální úrovni. Platforma headsetů s vysokým rozlišením je využívána klienty v automobilovém průmyslu, architektuře, průmyslovém designu a školení, což jim umožňuje transformovat jejich práci pomocí VR. Společnost má centrálu v Praze a kancelář v Los Angeles.