Holky holkám o IT a programování, aneb mužům vstup zakázán

Prvním programátorem byla žena. Teď jsou jich mezi kodéry pouhopouhá tři procenta. Ke změně situace chce přispět výjimečná akce, na níž budou ženy ženám vyprávět o technologiích a kde si zájemkyně budou moci také programování vyzkoušet. Na Ladies´ Coding Night, kterou pořádá Green Fox Academy a uskuteční se 11. prosince v Praze, přijaly pozvání zajímavé dámy z oboru IT a chybět nebudou ani ženy v roli mentorek. 

Boj o IT speciality na trhu práce zuří naplno, nyní jich chybí 30 tisíc. „Spolu s problémem obsadit volná pracovní místa si mnoho firem zoufá nad tím, že by rádo získalo do svých oddělení ženy,“ uvádí Barbora Wachtlová, provozní ředitelka společnosti Green Fox Academy, která zajišťuje rekvalifikační i víkendové kurzy programování, a s nadsázkou dodává: „Jenže narazit v dnešní době na programátorku je téměř stejné jako spatřit bájného jednorožce.“

Přitom potenciál je v oboru obrovský a zvláště benefity, které často zaměstnavatelé nabízejí a jenž zahrnují i flexibilní pracovní dobu a zkrácené úvazky, jsou přesně to, co ženy ocení nejvíce. Díky nim by se jim snáze podařilo skloubit profesní život s péčí o rodinu. O výši platu ani nemluvě. 

Cílem akce Ladies´ Coding Night je proto snaha motivovat ženy k úvahám o změně profese prostřednictvím inspirujících příběhů pozvaných úspěšných dam, které to v IT někam dotáhly. Pozvání přijala Valerija Pšenyčna, úspěšná programátorka, jejíž travel start-up se úspěšně etabloval v 60 zemích světa. Dorazí také Lucie Rothman, zakladatelka IT firmy a SAP consultant, či Markéta Mikelová, která pracuje jako test counsultant. Chybět nebude ani Jana Olšanská. Právě tato slečna se letos rekvalifikovala do IT a nyní pracuje jako frontend developer. 

Aby však setkání nebylo jen o povídání a teorii, příchozí si budou moci také prakticky vyzkoušet, co kódování obnáší. Díky mentorkám mohou snadno zjistit, zda mají pro tento obor vlohy i to, že IT není taková věda a může být i zábavné. 

Akce Ladies´ Coding Night se uskuteční ve středu 11. prosince od 18:45 v přednáškové místnosti společnosti Green Fox Academy (Václavském náměstí 11, Praha 1). Vstup je zdarma, potřebná je jen registrace a vlastní notebook. Více informací o události naleznete zde.

Poznámky pro média:

Společnost Green Fox Academy (GFA) byla založena v roce 2015 v maďarské Budapešti, kde se velmi rychle stala jedničkou na trhu. Spolupracuje zde se společnostmi, jakými jsou Lufthansa, Evosoft (Siemens) či Bosch. Doposud její kurzy programování v Maďarsku i Česku absolvovalo více než 700 lidí a z nich 94 % získalo nabídku zaměstnání v oboru IT a pozici junior software developer. GFA vstoupila na český trh v září roku 2018, kdy byl v Praze zahájen první kurz Junior programátor. Nyní začal třetí a další kurzy jsou naplánovány na únor 2020. Kromě čtyřměsíčního intenzivního kurzu bude v listopadu otevřen večerní a víkendový kurz programování. V Česku GFA spolupracuje například se společnostmi Rohlík.cz, Amaris, TV Nova, Behavee či Artinii. Více informací naleznete na www.greenfoxacademy.cz.