Aplikace Alpaka chce v Čechách rozproudit trend slow fashion. Buduje první českou síť eshopů s udržitelnou módou.

Zakladatelka startupu Alpaka, Steffi Černá, vytvořila aplikaci, která šíří povědomí o slow fashion. Aplikace sleduje kvalitu šatníku pomocí poměru ceny oděvu, bot či doplňků k počtu jejich nošení, tedy ukazatele cost per wear (CPW). Zároveň funguje jako platforma sdružující prověřené obchody a značky s udržitelnou módou. V budoucnu bude její součástí také možnost výměny oblečení v rámci slow fashion swapu.

Cílem Alpaky je podpořit trend „slow fashion“

„Aplikace se snaží lidem ukázat, že hodnotu oblečení nenajdou na cenovce v obchodě. Spočívá v jeho kvalitě, jak nám dlouho vydrží, jak dobře se v něm cítíme a jak často ho nakonec nosíme. Cílem je poukázat na nadměrný konzum oděvů, na etiku výroby a ekologickou zátěž masové produkce textilu. Naše síť pečlivě prověřených obchodů a značek usnadňuje  lidem vyznat se v tom, co opravdu patří do udržitelné pomalé módy,“ popisuje zakladatelka Alpaky Steffi Černá.  

Základní funkcí aplikace je správa oblečení a ukazatel CPW (cost per wear)
V praxi to znamená, že si uživatel vyfotí své oblečení, zadá do aplikace jeho cenu a případně počet nošení, které už má oděv za sebou. Poté odklikává frekvenci dalšího nošení a sleduje CPW vypovídající o tom, jak se uživatelům nákup oblečení vyplatil. Aplikace může pomoci uživatelům minimalizovat svůj šatník a zefektivnit další nákupy.

Aplikace bude sloužit jako virtuální swap
Uživatelé budou moci svůj šatník otevřít přátelům a dalším zájemcům v aplikaci. Pokud má uživatel ve svém šatníku dlouho nenošenou věc, aplikace mu to připomene a nabídne mu možnost označit tento kus „k výměně“.

Alpaka buduje síť prověřených značek a obchodů, u kterých garantuje, že respektují kvalitu, etický a ekologický přístup k výrobě a obchodu. V současné době je v aplikaci 11 eshopů a další stále přibývají. 

Více informací o aplikaci Alpaka:

Aplikace je zatím k dispozici pro iOS: https://apps.apple.com/cz/app/alpaka-slow-fashion-app/id1474063548?l=cs. Pro Android se připravuje.

www.alpaka-app.cz
www.facebook.com/alpakaapp | www.instagram.com/alpaka.app