Na své soukromí máte právo, připomíná den ochrany osobních údajů. Data v registrech jsou přitom často veřejná

Praha, 28. ledna 2020 – Návštěva u lékaře nebo v bance, změna operátora, objednávka předplatného, ale i běžný nákup v e-shopu či reklamace – při všech těchto činnostech lidé běžně poskytují svá osobní data. Připomíná to mezinárodní den ochrany osobních údajů vyhlášený v roce 2007 Evropskou komisí, který každoročně připadá na 28. ledna. Osobní informace uváděné v registrech jsou přitom často volně přístupné. Příklady z praxe zároveň ukazují, že bez právní ochrany majetku to může vést i k jeho ztrátě či znehodnocení.

„Ochrana soukromí není zločin, vždyť právo na soukromí a ochranu vlastnictví je zakotveno v Listině základních práv a svobod pro každého bez výjimky. Není tedy důvod, proč by měly být osobní data a informace o soukromém majetku lidí – samozřejmě pokud nejsou veřejnými činiteli – k dispozici každému ve veřejných registrech. Je pak snadné získat o majetku a poměrech nějaké osoby celou řadu informací a stát k tomu často až příliš přispívá,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Například v katastru nemovitostí, lze za pár korun získat opravdu velké množství informací. Jaké následky to bez dodatečné právní ochrany majetku může mít, ukazuje konkrétní příklad pana Petra S., který díky dědictví vlastnil v Praze a v Brně dva činžovní domy a tři stavební pozemky. Nemovitosti byly v katastru evidovány pod jeho jménem, bez zástavních práv, věcných břemen nebo jakéhokoli zatížení.

Skupina podvodníků, která se zaměřovala na bohaté osoby, díky jednoduché službě vedené katastrem zjišťovala za pouhých 50 Kč za stranu seznam veškerých nemovitostí konkrétních osob v České republice. Z elektronického obchodního rejstříku a sbírky listin zase vyhledávala údaje o jejich podnikání. Díky tomu objevila i pana Petra S. Následně začala série výhrůžek a vydírání. Pan Petr S. byl pak z obavy o bezpečnost svou a své rodiny donucen převést část nemovitostí na podvodníky za méně než čtvrtinu jejich tržní hodnoty.

Pan Petr S. by o nemovitosti nepřišel, pokud by informace nebyly veřejné. Skutečnost je ale jiná, proto je třeba myslet nejen na bezpečnost osobních údajů, ale zabránit podobným situacím například diskrétní strukturou v rámci právní ochrany majetku.

O AK Polverini Strnad:

Advokátní kancelář Polverini Strnad funguje na trhu téměř 20 let. Po celou dobu své existence usnadňuje svým klientům podnikání a nabízí komplexní business řešení včetně nadstandardních služeb – jako jsou například záruky na smlouvy, upozornění na závazné termíny nebo přípravy jednoduchých obchodních shrnutí právních dokumentů. Kancelář má pobočky v Praze, Římě, Brně a Bratislavě. Jejími zakladateli jsou Pavel Strnad a Giampaolo Polverini. Více informací na www.ak-ps.eu.

O Právní Ochrana Majetku – P. O. M.:

Právní ochrana majetku je speciální služba určená vlastníkům nemovitostí, veřejně registrovaných věcí (kam patří například veterány, jachty, letadla nebo podíly ve společnostech) a cenných předmětů, kteří chtějí přistoupit zodpovědně k sobě a ke svému nejbližšímu okolí a vyvarovat se možným podvodům, závisti či škodám z pouhých nedopatření. Více informací na www.pravniochranamajetku.eu.