Poslech hudby: sluchátka nebo sluneční brýle s vestavěnými reproduktory? Jak si vybrat?

Pokud patříte k lidem, kteří si nedokážou představit den bez své oblíbené hudby, posloucháte muziku pravděpodobně i cestou do práce nebo v kanceláři. Jaká sluchátka nebo jiné prostředky k individuálnímu poslechu si vybrat? Nejrozšířenější jsou bezpochyby sluchátka. Novou možnost nabízí speciální brýle s vestavěnými reproduktory a funkcí zvukové rozšířené reality.

Pro osobní poslech hudby se donedávna nabízela v podstatě jediná možnost – sluchátka. Asi před dvěma lety se na trhu objevily zvukové límce a novou alternativu nabízí speciální hudební brýle.

Rozmanitý svět sluchátek
Nejčastěji používaným a také nejuniverzálnějším prostředkem k poslechu hudby jsou jednoznačně sluchátka. Hodí se pro všechny příležitosti. K dispozici je nepřeberné množství variant a provedení – od kabelových po bezdrátové, malá sluchátka do uší a velké varianty přes uši. Na vrcholu stojí pak modely s funkcí ANC (Active Noise Cancelling), které umí potlačit ruch z okolí a vytvořit ideální poslechové podmínky. Výběr konkrétního modelu je na každém jednotlivci. Přitom platí, že pro poslech při aktivním pohybu se nejvíce hodí malá sluchátka typu špunty se silikonovými koncovkami, která drží nejlépe v uších.

Sluchátka s ANC
Aktivní potlačení okolních ruchů (ANC) je v poslední době velmi skloňovanou vlastností. Sluchátka s touto funkcí využívají mikrofony, kterými snímají zvuky z prostoru a vestavěná elektronika dokáže tyto ruchy aktivně potlačit. U některých modelů je tento efekt velmi výrazný. Na rušné ulici, v tramvaji nebo v letadle umí tato sluchátka efektivně eliminovat nežádoucí zvuky. To s sebou však přináší také jedno riziko – uživatel nevnímá, co se děje kolem něj a neslyší například zvuk projíždějících aut. Proto nesmí při poslechu venku ztratit pozornost. V kancelářských prostorách typu open space jsou tato sluchátka populární zase proto, že odruší zvuky z okolí a pomáhají v soustředění. Řada lidí zde využívá funkci ANC i „nasucho“, tedy bez puštěné hudby. Průkopníkem sluchátek s ANC je historicky společnost Bose a její aktuální model Headphones 700 představuje vrchol této kategorie.

Sluchátka se zvukem upraveným podle sluchu konkrétního uživatele
Velmi zajímavou možností je úprava reprodukce podle individuálních sluchových vlastností konkrétního uživatele. Tato myšlenka spočívá ve vytvoření sluchového profilu konkrétní osoby a zesílení frekvencí, v nichž má dotyčný sluchový propad. Pochází z lékařského prostředí a již dlouhou dobu se využívá při ladění naslouchátek pro osoby se sluchovým postižením. Stejná společnost, která se zabývá touto problematikou, implementovala popsané vlastnosti i do světa sluchátek. Aktuálně je na našem trhu několik modelů německého výrobce beyerdynamic s uvedenou možností. Uživatel poslechovou zkouškou sám určí, která frekvenční pásma vnímá silněji a která naopak méně. Po absolvování tohoto osobního testu sluchu je upraven ekvalizér sluchátek tak, že zdůrazní frekvence, které slyší uživatel slaběji.

Sluneční brýle pro poslech hudby a zvukovou rozšířenou realitu
Velmi originální prostředek pro individuální poslech hudby, který uvedlo na trh před několika měsíci Bose, představuje nová kategorie – speciální sluneční brýle. V raménkách mají vestavěny malé reproduktory úzce směrované k uším posluchače. Díky tomu slyší jejich plnohodnotný a hutný zvuk pouze jejich uživatel a okolí je hudbou „obtěžováno“ pouze okrajově. Posluchač přitom vnímá plně své okolí. Jedná se tedy o naprostý opak poslechu pomocí sluchátek s funkcí ANC, kterou jsme zmínili výše. Je jen na konkrétním uživateli, která varianta mu vyhovuje více. V nabídce jsou dva modely, ženy obvykle volí brýle Bose Frames Rondo se zaoblenými obroučkami a muži pak Bose Frames Alto v hranatém designu. K telefonu se připojují bezdrátově pomocí Bluetooth a díky vestavěnému mikrofonu fungují také jako handsfree. Kromě přehrávání hudby podporují tyto brýle také funkce zvukové rozšířené reality. Vestavěné senzory poznají, kterým směrem jdete a na kterou stranu se právě díváte. Při navigování ve městě vám například díky tomu do uší řeknou, kde a na jakou stranu máte odbočit. Zvukovou rozšířenou realitu lze otestovat na více aplikacích a její možnosti budou určitě dále narůstat.

—- 

Produktové tipy

Bose Headphones 700

Sluchátka Headphones 700 mají ambice stanout v kategorii sluchátek s aktivním potlačením okolních ruchů na pomyslném prvním místě jak v kvalitě zvuku, tak i ve funkci potlačení okolí a srozumitelnosti handsfree hovorů v rušném prostředí. Špičkové vlastnosti zajišťuje vytříbený audio systém ve spolupráci s precizní elektronikou a sadou osmi mikrofonů. Funkce „Conversation mode“ umožňuje snadnou komunikaci s okolím i s nasazenými sluchátky – pokud na vás někdo promluví, stisknete tlačítko, elektronika vypne přehrávání hudby a do sluchátek naopak pustí zvuk okolí včetně vašeho vlastního hlasu. Díky tomu můžete se sluchátky na hlavě naprosto přirozeně komunikovat s lidmi kolem, aniž byste zvyšovali hlas. K dispozici jsou v černé a bílé barvě, aktuálně je na trhu také zejména pro ženy velmi atraktivní barevné provedení Soapstone.
Cena: 10 990 Kč
Obrázky v tiskovém rozlišení najdete zde, obrázky barevné varianty Soapstone zde.

Sluneční brýle Bose Frames pro poslech hudby a rozšířenou realitu
Originální prostředek pro poslech hudby. Tyto speciální brýle od legendárního výrobce audiotechniky mají v raménkách vestavěny malé reproduktory úzce směrované k uším uživatele. V nabídce jsou dva modely, ženy obvykle volí brýle Bose Frames Rondo se zaoblenými obroučkami. K telefonu se připojují bezdrátově pomocí Bluetooth a díky vestavěnému mikrofonu fungují také jako handsfree. Kromě toho podporují funkce zvukové rozšířené reality a například při navigování ve městě vám do uší řeknou, kde a na jakou stranu máte odbočit. Na jedno nabití hrají až 3,5 hodiny.
Cena: 5 990 Kč
Obrázky v tiskovém rozlišení najdete zde.

beyerdynamic Lagoon ANC –sluchátka, která přizpůsobí reprodukci sluchu uživatele a současně nabízí funkci eliminace okolních ruchů (ANC)
Tato uzavřená sluchátka s funkcí eliminace okolních ruchů (ANC) od německého výrobce špičkové audiotechniky ocení ten, kdo chce mít skutečně něco originálního. Oceňována jsou pro svůj velmi přesný a dynamický zvuk. Kromě toho nabízí unikátní možnost optimalizace reprodukce individuálně pro majitele přesně podle jeho sluchu. Uživatel poslechovou zkouškou sám určí, která frekvenční pásma vnímá silněji a která naopak méně. Po absolvování tohoto osobního testu sluchu je upraven ekvalizér sluchátek beyerdynamic Lagoon ANC tak, že zdůrazní frekvence, v nichž má uživatel sluchový propad a naopak.
Cena: 9 990 Kč
Obrázky v tiskovém rozlišení najdete zde.   

Bezdrátová sportovní sluchátka Bose SoundSport Free
Tato absolutně bezdrátová sluchátka Bose pro sportovně založené uživatele. Z pohledu kvality zvuku se dle mnoha testů jedná o nejlepší volbu v této kategorii. Pevně drží v uších i při aktivním sportu, a navíc skvěle vypadají. Jsou odolná vůči vodě i potu, takže je hned tak něco nerozhodí. Na výběr je modro-žluté a oranžové provedení.
Cena: 5 290 Kč
Obrázky v tiskovém rozlišení najdete zde.