Smlouva o těžbě na Tlustci jde na ruku zájmům těžaře, připravuje se referendum

Liberec/Brniště, 20.2. 2020 – Již od začátku včerejšího jednání o kompenzačních smlouvách k těžbě na Tlustci v bylo živo a od prvních chvil provázela zasedání vzrušená atmosféra To když přišel na řadu bod „Projednání kompenzačních smluv s firmou Kamenolom a.s.“ Ačkoliv bod svým názvem nenapovídal, že půjde o schvalování slouvy, tak se k němu starosta Brniště Vinš umně propracoval. Pro zúčastněné občany bylo překvapením, že samotnou smlouvu zveřejní až po jejím podepsání.

Dokument se Pirátům podařilo sehnat a starostou zmíněná možnost ukončení smlouvy v případě zamítavého stanoviska referenda je nakonec ještě o něco peprnější. V případě zamítavého postoje občanů vyjádřeného referendem, může totiž vypovědět smlouvu partner. Místo zneplatnění je zde uvedena jen možnost výpovědi, což těžař nemusí nutně udělat.

Diskuze k bodu přinesla mnoho informací, které odporovaly smlouvě, tak jak byla navržena. Na veřejném zasedání nebyl dokument k dispozici v plném znění, jen stručný výpis bodů. Ve zkratce 5 Kč za tunu, paušálních 300 tisíc Kč a 200 t kameniva jako kompenzace za zvýšenou prašnost, hlučnost, dopravu, narušení ochrany zvláště chráněných druhů a vytěžení strategické suroviny.

„Celá smlouva na mne působí, jako “výhružka“ obyvatelům Brniště, protože těžaři trvají na schválení před rozhodnutím OBÚ a dokonce i před místním referendem. Pokud by to bylo později, mohli by také nabídku stáhnout. Tím vytváří tlak na souhlas a v podstatě obchodují se strachem, aby odstranili poslední překážku v těžbě. Tím je samotný nesouhlas místních obyvatel, který bude při posuzování věci OBÚ pro zamýšlenou těžbu problematický“, uvedl k problému Pirát Václav Židek.

Detailní report z jednání včetně výsledku hlasování si můžete přečíst zde. V neděli 23.2. se kauzou opět bude zabývat pořad České televize Nedej se.