Na koronavirus pozor i v online světě

sílí boj s novým koronavirem a snaha zabránit jeho šíření. Naopak hackeři se snaží koronavirus aktivně využít ke kyberútokům. Kyberzločinci využívají paniku k šíření spamových kampaní a škodlivých kódů. Viry se mohou šířit různou formou, slinami, dotykem nebo vzduchem, a malware je na tom podobně, také hledá různé vektory, jak proniknout do systému oběti.
V lednu a únoru se nejvýznamnější kampaaň zneužívající tématiku koronaviru zaměřila na Japonsko a Emotet byl šířen škodlivým souborem vydávajícím se za zprávu od japonského poskytovatele zdravotnických služeb. E-maily se maskovaly jako informace o šíření koronaviru v japonských městech s tím, že další podrobnosti jsou v přiloženém souboru. Při otevření dokumentu byl do počítače oběti stažen právě Emotet. Můžeme očekávat, že stále častěji budou podobné útoky běžnější po celém světě, tedy i v České republice.

Emotet je pokročilý modulární trojan, který se umí sám šířit. Původně se jednalo o bankovního trojského koně, ale v poslední době se používá pro distribuci ransomwaru, dalšího malwaru a útočných kampaní. Používá řadu metod, jak se vyhnout detekci a dále škodit v systému. Může se také šířit prostřednictvím phishingových e-mailů se škodlivými přílohami nebo odkazy.

Kromě e-mailových kampaní jsme v poslední době viděli také významný nárůst registrace webových stránek nějak souvisejících s koronavirem, viz graf:

„Řada domén bude pravděpodobně použita pro phishingové útoky. Hackeři se budou snažit nalákat uživatele na diskuze o viru, na prodej roušek a obličejových masek, vakcíny nebo domácí testy na detekci viru,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE ve společnosti Check Point.

Příkladem takové webové stránky je vaccinecovid-19\.com. Poprvé byla vytvořena 11. února 2020 a byla zaregistrována v Rusku. Web nabízí prodej „nejlepšího a nejrychlejšího testu na detekci koronaviru za fantastickou cenu 19 000 ruských rublů (téměř 7000 Kč)“.

Co tedy dělat, abyste se nestali obětí podobných podvodů a útoků? Check Point doporučuje dodržovat základy on-line bezpečnosti:

  • Ujistěte se, že objednáváte zboží z důvěryhodného zdroje. Rozhodně neklikejte na různé propagační odkazy v e-mailech a raději vyhledejte požadovaného prodejce třeba prostřednictvím Googlu a klikněte na odkaz přímo na stránce s výsledky vyhledávání.
  • Dejte si pozor na „speciální“ nabídky. 80% sleva a podobně lákavé akce jako „exkluzivní lék na koronavirus za 150 dolarů“ obvykle nevěstí nic dobrého.
  • Věnujte pozornost vzhledu stránky, případným pravopisným chybám v e-mailech a dalším detailům, které vás mohu upozornit na možný podvod. Zároveň nedůvěřujte zprávám a e-mailům od neznámých odesílatelů.
  • Používejte komplexní bezpečnostní řešení, které vás ochrání před známými i neznámými kyberhrozbami.

Více informací najdete na blogu společnosti Check Point:
https://blog.checkpoint.com/2020/02/18/beware-of-the-other-virus-the-spread-of-coronavirus-themed-malware/