Rheinmetall dodá švýcarské armádě laserové světelné moduly VarioRay LLM

V rámci programu nákupu veřejných zakázek na rok 2019 ozbrojené síly Švýcarska nedávno objednaly u společnosti Rheinmetall laserový modul VarioRay LLM. V prosinci 2019 byla podepsána smlouva se švýcarským Spolkovým úřadem pro zadávání zakázek v oblasti obrany (Armasuisse). Dodávka 9 640 zařízení bude zahájena v květnu 2020 a bude dokončena do konce roku 2022. 

Hodnota zakázky se pohybuje v nižších desítkách milionů eur. Její součástí je také příslušenství, dodávky náhradních dílů a podpora formou školení. Generálním dodavatelem projektu je společnost Rheinmetall Air Defence AG; výrobcem Rheinmetall Soldier Electronics GmbH. 

Laserové světelné moduly – ve švýcarském vojenském prostoru známé jako LLM 19 – budou namontovány na vojenské útočné pušky s cílem vyhledávat, identifikovat a označovat cíle. VarioRay LLM o hmotnosti přibližně 240 gramů lze namontovat na kolejnici MIL-STD 1913 u jakékoli útočné pušky a ovládat ho pomocí spouštěcího kabelu. V kombinaci se zařízením pro noční vidění a termální zobrazování, které byly rovněž pořízeny v rámci programu zadávání vojenských zakázek v roce 2019, tak budou moci švýcarské jednotky plnit své úkoly nepřetržitě a za všech povětrnostních podmínek.

VarioRay LLM je mimo jiné součástí rozšířeného bojového systému v rámci programu Bundeswehru Voják budoucnosti neboli IdZ-ES (Infanterist der Zukuft), který vyrábí Rheinmetall. Systém používá také britská armáda, která jej nazývá Laserový světelný modul MK3. Zaměřovací lasery značky Rheinmetall jsou ve švýcarské armádě v provozu již od roku 1996, kdy jí německý výrobce dodal laserový marker REM096. Tím, že společnost Rheinmetall získala nejnovější zakázku, podařilo se jí udržet švýcarskou armádu jako důležitého zákazníka využívajícího technologii laserového světla.

Rheinmetall nabízí rozsáhlé portfolio pěchotního vybavení, včetně řady zaměřovacích a osvětlovacích modulů. Byly vyvinuty s cílem zvýšit taktickou účinnost ručních palných zbraní. Mezi nejnovější produkty patří modul VTAL (Variable Tactical Aiming Laser). Tento zaměřovací a osvětlovací modul je kompatibilní se všemi standardními zařízeními pro noční vidění a může být spojen se samostatnou modulární zbraňovou lampou Lumenator, vyráběnou také společností Rheinmetall. Dalším špičkovým produktem Rheinmetall je Tac-Ray Ballistic, dálkoměr / balistický počítač pro ostřelovače.