AČTO: Informace z regionálních prodejen

Rádi bychom Vás informovali o aktuální situaci z regionálních prodejen, které jsou sdruženy v Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO). Asociace zastupuje na 7000 nezávislých obchodů se zhruba 30 000 zaměstnanci po celé ČR.

●        Prodejny sdružené v AČTO se často stávají místem sběru humanitární pomoci pro domácí výrobce ochranných roušek. V této souvislosti se objevila velká solidarita občanů, kteří darují roušky personálu prodejen. Cílem všech je, aby prodejny zůstaly otevřené a nedošlo k jejich uzavření.

●        Prodejny věnují maximální čas a péči sanitačním pracím. Nikdo nepodceňuje vážnost situace a maximální úsilí věnují všichni snaze o zachování hygienicky bezpečného prostředí. Zaměstnanci prodejen to dělají nejen kvůli sobě, ale i kvůli svým zákazníkům.

●        Dodávky potravin do prodejen jsou plynulé. Všechny prodejny doplňují zásoby dle svých možností a kapacit s ohledem na aktuální požadavky a potřeby zákazníků. Ojediněle může docházet k výpadkům některého druhu zboží, tyto výpadky jsou ale v co nejkratší možné době nahrazovány.

●        Vítáme nařízení vlády o povinném nošení roušky, respirátoru, šátku nebo jiné ochrany obličeje a pravidelné dezinfekci košíků, madel, klik apod. Tato opatření zavedli členové Asociace českého tradičního obchodu již v pondělí.

●        Osobní nasazení personálu prodejny. Zaměstnanci i majitelé českých nezávislých prodejen udržují chod obchodů i přes vlastní časová omezení a vytíženost, způsobenou uzavřením škol a dalšími opatřeními, nastavenými v rámci boje s koronavirem.

„Veškerý personál prodejen a všichni naši dodavatelé dělají maximum – a můžeme říct i víc, než je v jejich silách – pro to, aby zachovali obslužnost prodejen a nedošlo k jejich uzavření. Samozřejmě i my se potýkáme s nedostatkem ochranných roušek, respirátorů a podobně, ale jednotlivé regionální prodejny se snaží situaci řešit často i ‘sousedskou’ svépomocí. A v tom je síla českého maloobchodu,“ říká Pavel Březina, předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) a předseda představenstva Svazu českých a moravských spotřebních družstev – COOP.