Colliers International uvádí na trh CEE Information Pack – pro sledování neustále se měnící situace v zemích střední a východní Evropy a na trhu s nemovitostmi

Praha, 30. března 2020Informační balíček je pokračováním řady Colliers International Special Insight SeriesPříležitosti a výzvy v mimořádné době. Cílem infografického balíčku je poskytovat našim klientům, partnerům a médiím pravidelně aktualizovaná data a informace o tržním sentimentu. Dokument mimo jiné obsahuje současné přehledné údaje o zásobách, nabídce, nájemném, výnosech a poptávce za všechna odvětví nemovitostí na trzích v regionu střední a východní Evropy.

Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro východní a střední Evropu, dodává: „Kromě těchto faktických údajů a tržních parametrů předkládáme také informace týkající se opatření pro lidi a podnikání, podpory místních vlád, ale i trendů a výhledů pro realitní sektor CEE v tomto bezprecedentním čase.“

Mezi klíčové body zprávy patří:

  • Země střední a východní Evropy byly jedny z prvních, které zavedly opatření pro lidi a podniky, a proto dosud zaznamenaly relativně nízký počet případů. Samozřejmě doufáme, že tomu tak bude i nadále, ale nedostatek testů na některých trzích může tato čísla svést.
  • Regionální vlády byly pod obrovským tlakem zavést opatření na podporu lidí, podnikání a ekonomik. Opatření v tomto rozsahu se budou realizovat postupně a potrvá nějaký čas, než se projeví jejich skutečný efekt.
  • Ekonomiky střední a východní Evropy se nacházejí po mnoha letech solidního růstu pod nebývalým tlakem. Ačkoli závažnost určí až délka pandemie a následného zotavení, ve všech ekonomikách dojde v roce 2020 k poklesu nebo k recesi.
  • Na regionálních trzích s kancelářskými nemovitostmi postupně končí období silného růstu. Pro majitele nemovitostí, nájemce a všechny zúčastněné bude nyní nezbytné najít způsoby, jak situaci společně vyřešit. Většina zaměstnanců pracuje na dálku, očekává se zpoždění výstavby. 
  • Maloobchodní trhy ve střední a východní Evropě čelí nejhorším opatřením a omezením, za účelem zabránění šíření viru. Veškerý maloobchodní prodej v kamenných obchodech, většina restaurací a podniků, segment trhu výrobků pro svépomocné kutilství nebo zábavní trh atd, se zastavily. Platformy pro internetový obchod, zejména s jídlem, naopak prosperují a přizpůsobují se obrovskému nárůstu poptávky.
  • Regionální průmysl také čelí obtížným výzvám díky zastavení výroby a dodávek v automobilovém průmyslu. Někteří výrobci tam, kde to bylo možné, přizpůsobili výrobu vysoké poptávce po zařízeních a výrobků pro lékařské a hygienické účely.
  • Logistika ve střední a východní Evropě šílí, provozovatelé a distributoři internetového obchodu se přizpůsobujú udržení hladkého chodu dodavatelských řetězců, spolu s poptávkami na lidi a firmy, které teď fungují za velmi odlišných okolností. Další, krátkodobá řešení týkajících se skladování či zpracování také zažívají zvýšenou poptávku.

Infografický balíček je součástí Colliers mikrostránky a obsahuje informace a doporučení pro podnikání během globální pandemie COVID-19.

Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globální společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí a investičního managementu. Působí
v 68 zemích světa a zaměstnává více než 14 000 odborníků. Colliers je nejrychleji rostoucí veřejně obchodovaná globální společnost zabývající se realitními službami a investičním managementem, přičemž její korporátní tržby v roce 2018 činily 2,8 mld. dolarů (3,3 mld. dolarů, včetně přidružených společností). Za vedení Colliers odpovídá více než 20 let tým zkušených expertů, který stakeholderům společnosti prokazatelně zajišťuje přes 40 % ročních výnosů. Prostřednictvím své platformy služeb pro management investic spravuje aktiva světově nejuznávanějších institucionálních realitních investorů v hodnotě více než 26 mld. dolarů.

Aktuality ze světa Colliers International najdete na webové adrese Colliers.com i našem Twitteru (@Colliers EMEA) nebo LinkedIn. Novinky pro Českou republiku najdete na našich českých stránkách Colliers.cz.