Tablety a dobrovolnická auta Moje Galaxy od Samsungu umožní pokračování projektu Paměť národa i během karantény

Samsung poskytne neziskové společnosti Post Bellum tablety, na které budou moci pamětníci bezkontaktně nahrávat svoje vzpomínky na 20. století. Rozvážet je budou čtyři auta Moje Galaxy s dobrovolníky od Samsungu.

Praha 14. dubna 2020 – Ani celostátní omezení volného pohybu lidí vyhlášené vládou kvůli riziku šíření nákazy novým typem koronaviru COVID-19 nepřeruší projekt Paměť národa (www.pametnaroda.cz). Dokumentaristé už přes deset let zaznamenávají a ukládají vzpomínky pamětníků na dramatické události 20. století – na dobu války, odboj, 50. léta, kolektivizaci, okupaci v roce 1968 či normalizaci. Vzpomínky pamětníků či blízkých zaznamenávají i školáci a studenti, aktuálně v on-line vzdělávacím projektu Dokumentaristou z domova. Vzhledem k tomu, že senioři patří mezi nejrizikovější skupinu obyvatel, může projekt Paměť národa v těchto týdnech a měsících pokračovat pouze bezkontaktně. Samsung proto poskytne společnosti Post Bellum, která za projektem Paměť národa stojí, tablety, jejichž prostřednictvím budou moci dokumentaristé a studenti komunikovat s pamětníky přes videokonference a dále zaznamenávat jejich vzpomínky.

Rozvoz tabletů seniorům zajistí dobrovolnické hlídky ve čtyřech vozech Moje Galaxy, které rovněž poskytne Samsung. Využije tak jejich kapacity v době, kdy je servis Moje Galaxy kvůli celostátní karanténě omezen. Zaměstnanci Samsungu se také přihlásili jako dobrovolníci do Centra pomoci Paměti národa (pomoc.pametnaroda.cz). To vzniklo 19. března 2020 a pomáhá pamětníkům-seniorům. Poskytuje jim podporu na telefonu, ale i bezkontaktní pomoc ve formě nákupů, dovozu léků, venčení psa, apod. A právě do dovážení pomoci pamětníkům v rámci Centra pomoci Paměti národa se také zapojí Samsung se svými vozy Moje Galaxy a 16 dobrovolníky s auty vlastními.

„Buďme v těchto dnech odpovědní k sobě, ke svým blízkým, ale i k lidem kolem sebe. Všichni víme, že nejohroženější skupinou jsou staří lidé. Mnozí z nich mají obavy vycházet. Nedovolme, aby strádali. Teď je to na nás,“ prosí podporovatele Paměti národa Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, který nezištnou pomoc ze strany Samsungu velmi vítá. 

Pamětníci, dokumentaristé Paměti národa a studenti budou mít k dispozici celkem 65 tabletů, přičemž Samsung pomůže i s rychlokurzem jejich ovládání. Senioři budou potřebovat pouze připojení k internetu, případně pro videopřenos využijí mobilní data, která jim zajistí Post Bellum.

„Jsme rádi, že můžeme pomoci dobré věci a stát se prostředníkem tak bohulibé činnosti, jejíž výsledky si budeme moci prostřednictvím archivu kdykoli v budoucnu připomínat,“ říká Zuzana Mravík Zelenická, Corporate Citizenship Manager společnosti Samsung Electronics, která má projekt na starosti. A dodává: „Lokálně dlouhodobě podporujeme převážně vzdělávání mladých lidí. V době pandemie jsou však nejohroženější skupinu senioři, a proto jsme se rozhodli spolupracovat s projektem Paměť národa. Pomocí našich dobrovolníků a darovaných tabletů pomáháme seniorům zůstat v kontaktu s jejich blízkými a okolním světem. Do budoucna bychom s nimi mohli vymyslet i projekt digitálního vzdělávání seniorů a pracovat na něm.“

„Nechceme vystavit pamětníky ani nejmenšímu riziku, proto testujeme možnosti nahrávání jejich celoživotních vzpomínek přes tablety. Na druhém konci linky budou studenti a žáci jako dokumentaristé. V tuto chvíli máme ambici touto metodou zaznamenat vzpomínky lidí, kteří ještě zažili druhou světovou válku. 75. výročí jejího konce si budeme v květnu připomínat,“ uvedla Magdalena Benešová, která vede vzdělávaní ve společnosti Post Bellum.

Po období stavu nouze a omezeného vycházení připravilo Post Bellum jednak zmíněné Centrum pomoci Paměti národa (https://pomoc.pametnaroda.cz/), a také on-line vzdělávací projekt Dokumentaristou z domova, který má tři verze rozdělené podle věku dětí – pro 1. a pro 2. stupeň i pro střední školy. Projekt připravil vzdělávací tým Post Bellum přímo na týdny, kdy jsou školy kvůli opatřením proti šíření koronaviru zavřené.

O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung inspiruje svět a tvoří budoucnost svými průlomovými myšlenkami a technologiemi. Společnost nově definuje svět televizorů, smartphonů, tabletů, nositelných chytrých zařízení a digitálních spotřebičů, síťových a paměťových prvků, systémů LSI, polovodičů a LED displejů. Nejnovější informace najdete v Samsung Newsroom na adrese http://news.samsung.com.

Paměť národa

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy: nacismus a komunismus. Sbírku Paměť národa spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum založená v roce 2001 novináři a historiky, kteří si uvědomili, jak podstatné je zaznamenat osobní vzpomínky na druhou světovou válku a komunismus.