O2 Slovakia zvolila Red Hat OpenStack Platform jako základ pro svůj cloud pro mobilní sítě

Poskytovatel mobilních telekomunikačních služeb O2 Slovakia (dříve Telefónica O2 Slovakia) je odvážným vyzyvatelem na konkurenčním trhu. Po dekádě rychlého růstu se poskytovatel mobilních služeb poohlíží po příležitostech mimo tradiční hlasové a SMS služby. Díky vybudování škálovatelného a podporovaného cloudového výpočetního prostředí založeného na Red Hat OpenStack Platform a Red Hat Ceph Storage může nyní O2 Slovakia přinášet inovace na trh rychleji a pro více uživatelů.

Telekomunikace

700 zaměstnanců

Partner Veracomp

Benefity:

  • Čas pro vytvoření virtualizovaných prostředí se zkrátil z týdnu na hodiny
  • Byla zajištěna škálovatelnost pro budoucí pokrytí růstu sítě a služeb
  • Interní týmy si vybudovaly odbornost napříč strategickými technologiemi

Software a služby

Red Hat® OpenStack® Platform

Red Hat Enterprise Linux®

Red Hat Ceph® Storage

Red Hat Satellite

Red Hat Consulting

Hardware

Dell PowerEdge R740

rack servers

Intel Xeon processors

„Nyní můžeme snáze ověřovat nové nápady a úspěšné koncepty rychleji převádět do produkce, navíc s využitím méně prostředků jako například času zaměstnanců,” řekl Kollár. “Red Hat OpenStack Platform nás jako podnik dělá flexibilnějším. Můžeme se rychleji přizpůsobovat požadavkům trhu a zákazníků.”

ŠTEFAN KOLLÁR, Senior Network Architect, O2 Slovakia

Vyzyvatel s vizí růstu 

Od svého založení O2 Slovakia (dříve Telefónica O2 Slovakia) rychle vyrostla až na 2 miliony podporovaných SIM (subscriber identity module, identifikační karta účastníka v mobilní síti) karet a stala se největším mobilním operátorem v zemi.

Aby mohla růst dále mimo tradiční hlasové a SMS služby – a soutěžit s novými hráči na trhu – vydala se O2 Slovakia cestou transformace svého podnikání pomocí nového technologického přístupu. “Naše výhoda jako vyzyvatele na trhu je, že nemusíme udržovat stará, fyzická spojení,” řekl Štefan Kollár, Senior Network Architect v O2 Slovakia. “Můžeme snáze přecházet na nové technologie, jako je konvergence mezi pevnou a mobilní linkou pro nepřerušené přenosy a standard mobilní sítě 5G, jakožto vzrušující příležitosti pro růst.”

Nicméně, aby mohl využít nové telekomunikační technologie, potřeboval tento poskytovatel služeb virtualizovat svou síťovou infrastrukturu. O2 Slovakia hledala dodavatele, který by nejen dokázal pomoci vytvořit telekomunikační cloudové prostředí k uskutečnění této změny, ale také pomohl zajistit interní odbornost k efektivnímu řízení a správě nového cloudu.

Vytváření škálovatelné a podporované cloudové výpočetní platformy

Jako dlouholetý uživatel distribuce Red Hat Enterprise Linux se O2 Slovakia rychle rozhodla postavit své nové privátní cloudové výpočetní prostředí s využitím Red Hat OpenStack Platform, která běží na serverech Dell PowerEdge R740 a procesorech Intel Xeon a je podporována úložištěm Red Hat Ceph Storage. Bezpečnostní záplaty a další aktualizace pro software od Red Hatu, který poskytovatel služeb využívá, zajišťuje Hat Satellite.

“Jsme fanoušci open source řešení,” řekl Kollár. “Dívali jsme se na různé distribuce, ale Red Hat byl vždy naše nejoblíbenější možnost. Red Hat má lokální podporu, certifikace a nejlepší reference na telekomunikačním trhu.”

O2 Slovakia dokončila ověření konceptu v rámci spolupráce s lokálním partnerem Red Hatu, společností Veracomp, přičemž při tvorbě návrhu a implementaci využila Red Hat Consulting. Tuto asistenci Red Hatu plánuje využít i pro budoucí školení zaměstnanců v práci s novým systémem.

“Chceme této technologii dobře rozumět a zvyšovat svou odbornost, ale uvědomujeme si, že vždy budeme potřebovat podporu,” řekl Kollár. “Open source sám o sobě nebyl nikdy alternativa. Vstupy Red Hatu jsou neocenitelné jak pro zajištění plné funkčnosti, tak toho, že naše týmy chápou, jak vyvíjet a nasazovat v prostředí OpenStacku.”

O2 Slovakia aktuálně provozuje mnoho svých produkčních služeb na platformě Red Hat OpenStack Platform. Patří mezi ně i na podniky zaměřená nabídka BRAS (broadband remote access server) využívající mobilní LTE síť O2. Na platformě Red Hat OpenStack Platform provozuje poskytovatel služeb i několik vývojových a experimentálních služeb – včetně testování svých aplikací a softwaru pro virtuální CGN (Carrier Grade NAT) a GiFW (Gateway Internet Firewall), ale také oddělené testování ověření konceptu (PoC) pro 5G.

Na cestě k inovacím s vylepšenou výkonností sítě

Rychleji k zákazníkům

Hlavním přínosem nové cloudové platformy je pro O2 Slovakia rychlejší cesta na trh, která pomůže poskytovateli služeb zvýšit výnos díky urychlení uzavírání obchodů. Dříve bylo objednání, zadání zakázek a nasazení fyzického serveru otázkou až tří měsíců. S pomocí Red Hat OpenStack Platform mohou týmy v O2 Slovakia nasadit virtualizované IT prostředí v řádu minut.

“Nyní můžeme snáze ověřovat nové nápady a úspěšné koncepty rychleji převádět do produkce, navíc s využitím méně prostředků jako například času zaměstnanců,” řekl Kollár. “Red Hat OpenStack Platform nás jako podnik dělá flexibilnějším. Můžeme se rychleji přizpůsobovat požadavkům trhu a zákazníků.”

Očekávání vylepšené škálovatelnosti

Jak O2 Slovakia roste, může nyní škálovat svou síť, cloud a úložiště, aby udržela tempo s poptávkou. To vše bez ovlivnění výkonnosti back-endu nebo zákaznických služeb. Navíc může společnost v rámci zkoumání inovací testovat škálovatelnost projektů nezávisle na produkčních potřebách.

“Výhodou Red Hat Ceph Storage je, že máme spolehlivou škálovatelnost kdykoliv potřebujeme podpořit náš otevřený telekomunikační cloud,” řekl Kollár. “A s tím, jak škálujeme, můžeme využít Red Hat Satellite, Red Hat OpenStack Platform Director a Ansible Playbooky k jednoduché správě naší sítě a úložiště.”

Získání interní odbornosti na nové a nastupující technologie

O2 Slovakia se snaží proaktivně zkoumat nové technologie, které by mohly přinést potenciální zlepšení pro její podnikání. Poskytovatel služeb například plánuje otestovat a ověřit technologie mobilních sítí 5G včetně Mobile Packet Core a Cloud Radio Access Network (C-RAN). Jeho týmy plánují vytvořit kontejnerizované ověření konceptu k otestování budoucí implementace Mobile Packet Core pro cloud.

Díky nasazenému cloudovému prostředí může nyní společnost zkoumat nové technologie s využitím stabilních a podporovaných technologií Red Hatu.

“Je důležité, že máme technologii ve svých rukách a že zvyšujeme vlastní odbornost, abychom mohli fungovat efektivněji a využívat znalosti vlastního podnikání k vylepšování a budování kvalitních produktů. S Red Hatem máme k dispozici výkonnost a škálovatelnost, abychom mohli vyhodnotit, jak co nejlépe nacházet a využívat nové možnosti,“ řekl Kollár. “Jsme například aktivní v open source komunitách pro management a síťovou orchestraci.”

Rychlejší cesta k úspěchu pomocí automatizace a orchestrace

O2 Slovakia nyní hledá cesty, jak naplno využít své nové cloudové prostředí. Poskytovatel služeb nyní za pomoci Red Hat OpenStack Platform zkoumá příležitosti z oblasti internetu věcí (IoT), virtuální a rozšířené reality a řešení pro sledování v automobilovém průmyslu, které by mohly vést k rozšíření uživatelské základny a zvýšení zisků. Ve finále chce O2 Slovakia nabízet služby postavené na Red Hat OpenStack Platform také přímo zákazníkům, stejně jako využít OpenStack k vytvoření jednotné infrastruktury pro virtualizaci síťových funkcí (NFVi).

“Chceme být nezávislí na dodavatelích virtuálních síťových funkcí (VNF) a raději než tvořit unikátní NFVi pro každého dodavatele vybudovat jen jednu platformu,” řekl Kollár.

V blízké budoucnosti se plánuje poskytovatel služeb přizpůsobit rostoucí síťové aktivitě bez najímání dalšího personálu pomocí rozšíření možností automatizace a orchestrace s využitím Red Hat Ansible® Automation Platform.

“Tohle je cesta. Síťová virtualizace pro nás dnes vytváří tržní výhodu, ale není to cílová stanice,” řekl Kollár. “Jedním z důvodů, proč jsme si zvolili Red Hat, je, že je jedním z nejaktivnějších přispěvatelů do open source komunity. Abychom byli vždy o krok před konkurencí, potřebujeme být první na trhu. Máme k dispozici výkon a škálovatelnost, ale Red Hat nám pomůže inovovat rychlostí, jakou naše podnikání potřebuje.”

O O2 Slovensko

O2 Slovakia (dříve Telefónica O2 Slovakia) vstoupila na trh v únoru 2007 jako třetí mobilní operátor v zemi. Společnost od začátku svého působení nabízela revoluční řešení, otevřenou komunikaci, stejně jako férovost pro všechny zákazníky. Pomocí jednoduchého produktového portfolia se systematicky snažila změnit pravidla mobilní komunikace. O2 Slovakia prosazuje hodnoty jako férovost, jednoduchost a transparentnost nejen v podnikání, ale napříč společností. V roce 2014 založila Férovou Nadaci O2 pro podporu projektů aspirujících na to, posunout Slovensko k vyšší vzdělanosti, inovativnosti a otevřenosti.