V rozvozu jídla výrazně posílila obědová špička. Pobyt lidí doma také přinesl dvakrát více zákusků a častější spropitné kurýrům

Praha, 28. dubna 2020 – Více času stráveného doma změnilo v posledním měsíci způsob, jakým Češi přistupují k rozvozu jídla. Od poloviny března například ve všedních dnech podstatně narostl podíl objednávek připadajících na dobu oběda. Lidé také objednávají v průměru více položek najednou. Data největší služby rozvozu jídla Dáme jídlo zároveň ukazují na větší vstřícnost zákazníků ke kurýrům nebo na pokračující zkracování doby doručení objednávky.

Pokud by se po měsíci od zavedení vládních opatření proti šíření koronaviru sestavoval žebříček oblastí, které prošly největší proměnou, rozvoz jídla by byl bezesporu na předních příčkách. Zatímco ještě na začátku března byla největší poptávka po rozvozu jídla o víkendech, kdy si lidé často nechtěli vařením ukrajovat z volného času, nyní výrazně posílily obědové špičky ve všední dny. Na údajích největší české služby rozvozu jídla Dáme jídlo je patrný také nárůst průměrného počtu položek v každé objednávce.

Podle výkonného ředitele služby Dáme jídlo Filipa Fingla je důvodů změny chování zákazníků hned několik. „Mimo jiné pozorujeme podstatný nárůst rodinných objednávek. Mnohem více lidí pracuje v posledních týdnech z domova a řada z nich kvůli uzavření škol musí řešit také stravování dětí. Rozvozem jídla ušetří čas, který pak využívají nejen ke svoji práci, ale také na domácí výuku potomků,“ říká Fingl. Pro lidi, kteří do zaměstnání nadále docházejí, pak rozvoz představuje alternativu k obědovým menu v uzavřených restauracích. Podle Fingla rovněž přibylo zákazníků, kteří si s obědem rovnou objednávají do zásoby také jídlo na večer. 

Kromě jiného rozložení objednávek v čase data Dáme jídlo ukázala na to, že omezení volného pohybu osob přineslo rovněž změnu skladby objednávek. Od začátku března například narostl počet objednávek obsahujících zákusek na dvojnásobek. „Je vidět, že lidem schází možnost zajít si do cukrárny nebo kavárny a osladit si i v této obtížné době život. Mezi oblíbené cukrárny, ze kterých si u nás lidé objednávají, patří například Myšák od Ambiente či Ovocný Světozor, “ říká Fingl a dodává, že zákazníci prostřednictvím rozvozu podporují také svoje oblíbené lokální restaurace.

Ne všechny podniky ale zůstaly v provozu alespoň pro rozvoz. Zhruba třetina z 3 000 restaurací, které s Dáme jídlo původně spolupracovaly, přerušila provoz úplně. Na platformu se ale naopak začaly hlásit podniky, jež rozvoz dosud nenabízely. Doručení jídla domů nebo na pracoviště si v posledním měsíci poprvé vyzkoušela také řada nových zákazníků.

Vyšší spropitné, menší kolony 

Větší vstřícnost zákazníků je patrná také ve vztahu ke kurýrům. Během března narostl nejen podíl objednávek zahrnujících spropitné, ale zvýšila se také jeho průměrná hodnota. „Lidé jsou vřelejší a rádi kurýry vidí. Uvědomují si, že díky rozvozu jídla nemusejí opouštět bezpečí svého domova. Projevuje se to nejen v příznivějším hodnocení po dokončení objednávky, ale také v tom, že naše kurýry v těchto dnech práce více baví,“ říká Fingl. Velmi vítaní jsou kurýři v posledních týdnech také v restauracích. “Když vyzvedávám objednávku pro zákazníka, často mi teď zaměstnanci restaurací říkají, že doufají, že co nejdříve přijedu znovu. Mají to teď opravdu těžké a my jsme pro ně velmi důležití,” popisuje Jakub Churavý, který pro Dáme jídlo pracuje jako kurýr v Liberci.

K větší spokojenosti kurýrů i zákazníků přispívá také fakt, že zejména ve velkých městech se v posledních týdnech výrazně zlepšila dopravní situace. „Na zkracování průměrné doby doručení pracujeme neustále. Za poslední rok se nám ji podařilo celou řadou technických i provozních opatření srazit ze zhruba 45 minut na méně než půl hodiny. Teď navíc prakticky neexistují dopravní zácpy, a tak se v některých dnech dokážeme dostat s průměrnou dobou doručení i k 25 minutám,“ uvádí ředitel Dáme jídlo.

Další změna v chování zákazníků se pojí s tím, že Dáme jídlo podobně jako řada dalších služeb přestalo v rámci bezpečnostních opatření přijímat hotovost. Ta se přitom před vypuknutím pandemie podílela na téměř polovině všech plateb. Nyní se veškeré placení odehrává výhradně online. Kromě platebních karet však lidé začali více využívat také alternativní platební metody jako Twisto nebo stravenkové karty, které nyní jinak nelze v uzavřených restauracích uplatnit.

Roste online hraní i jeho sledování

Díky tomu, že Dáme jídlo spolupracuje s řadou osobností českého gamingu včetně členů nejúspěšnějšího českého profesionálního herního týmu eSuba, má přístup také k podrobným datům o tom, nakolik se více času stráveného doma podepsalo na zájmu o online hraní her. Počet aktivních streamerů na platformě Twitch v březnu ve srovnání s únorem vzrostl celosvětově o 35 % na více než 5 milionů. Počet odsledovaných hodin pak ve stejném měsíci dosáhl rekordních 1,2 miliardy. Z českých streamerů zaznamenal výrazný nárůst zájmu diváků například Mazarini, kterého v březnu v průměru sledovalo o 51 % více lidí než o měsíc dříve. Počet odsledovaných hodin Mazarinimu narostl dokonce o 78 % na bezmála 180 tisíc. 

Podle zakladatele a ředitele týmu eSuba Ladislava Dyntara se gaming nyní nachází v přelomové situaci. Jde totiž o jednu z mála kategorií zábavního průmyslu, která je schopna dál bez omezení fungovat. “Kromě klasických herních titulů se do virtuálního světa hromadně přenesly i reálné sporty od fotbalu až po formuli 1. Esport díky tomu velmi rychle oslovil masy nových hráčů i diváků, ke kterým by se jinak dostával jen těžko. Řada těchto profesionálně organizovaných soutěží přitom v online prostředí přežije i po návratu do normálu a bude se dál rozvíjet,” popisuje Dyntar. 

Podobný trend jako gaming vykazují také data o vyhledávání klíčových slov spojených s rozvozem jídla ve vyhledávači Google. Různé varianty hesla „rozvoz jídla“ zaznamenaly v posledním měsíci zhruba trojnásobný nárůst zájmu uživatelů ve srovnání s průměrem loňského roku.

O společnosti Dáme jídlo

Dáme jídlo je největší česká služba rozvozu jídla, která spolupracuje s téměř 3 000 restaurací ve 170 obcích po celé České republice. Svojí pestrou nabídkou tak pokrývá více než 60 % tuzemské populace. Kromě tradiční české kuchyně, pizzy či rychlého občerstvení, si zákazníci mohou v její nabídce vybrat asijská a indická jídla, steaky, dezerty, zmrzlinu, kávu a tisíce dalších položek. Během špičky doručí Dáme jídlo více než 2 500 objednávek za hodinu a toto číslo stále roste. Od roku 2014 je Dáme jídlo součástí společnosti Delivery Hero, celosvětově největšího hráče na trhu food delivery, s jehož akciemi se obchoduje na frankfurtské burze.