Zlom v online komunikaci: lidé vzali letos datové schránky útokem – boom nastal v dubnu

Praha 6. května 2020 – Dlouhodobě je pro datové schránky nejsilnějším měsícem březen. Letos si v tomto měsíci zřídilo datovou schránku 9 937 lidí, o dva a půl tisíce víc než vloni. Doslova boom elektronické komunikace ovšem nastal až v dubnu, kdy si lidé založili jen na pobočkách Czech Point 19 362 schránek – o 250 % více než v dubnu loňského roku! Celkem bylo podle údajů společnosti Software602 v dubnu zřízeno přes 20 tisíc datových schránek. 

Komunikace s úřady se v budoucnu změní v digitální. I tak se dají interpretovat aktuální čísla počtu zřízených datových schránek. „Vloni přibylo rekordních 60 tisíc registrací, ovšem letos jsme už na 47 tisících, což je víc než v roce 2018 nebo 2017. Podle dlouhodobých statistik lze říct, že polovina nových uživatelů jsou OSVČ a polovina fyzické osoby,“ říká Martin Vondrouš ze společnosti Software602, která digitalizaci agend úspěšně prosazuje. 

Vondrouš očekává, že lidé budou o datové schránky žádat i nadále: „Nejsilnějším důvodem je posílání daňového přiznání, které se nyní posunulo na 1.7. Stejně tak si však uživatelé uvědomují, že pro výpis z rejstříku trestů, katastrů či registru řidičů si na poštu chodit nemusejí – vše mají obratem díky datovým schránkám. A především mají jistotu, že můžou plnohodnotně komunikovat s úřady, i když tam nelze jít osobně.“

Digitalizace dostává výrazný impuls i díky Software602, která od května umožnila zdarma komunikovat elektronicky s úřady jak vzdělávacím institucím a všem učitelům, tak OSVČ. Uvolnila pro ně aplikaci Signer pro obsluhu datové schránky, úpravu PDF i jiných elektronických dokumentů a také pro elektronické podepisování. De facto tím nabídla 1,3 milionů vstupenek do světa elektronické komunikace v tržní hodnotě několika miliard korun. 

Podrobné podmínky využití aplikace Signer školami a živnostníky, včetně popisu služby naleznete na webu https://www.602.cz/signer-pro-skoly-a-osvc

O společnosti Software602

Software602, a.s. je českou společností, která se od roku 1991 zabývá vývojem software. Původně se specializovala na kancelářský software, stojí za legendárním textovým editorem T602. Později se zaměřila na projekty v oblasti digitalizace státní správy, kde je součástí týmů u projektů Czech POINT a Datových schránek. Získané znalosti přetavila do platforem na řešení digitalizace formulářů pro Portály a Paperless agendy a řešení digitalizace dokumentů, podpisů a jejich archivaci s dlouhodobým právním účinkem napříč členskými státy EU. Společnost je evropským kvalifikovaným poskytovatelem služeb vytvářejících důvěru podle Nařízení eIDAS. Číslo 602 v názvu společnosti je odkazem na pořadové číslo základní organizace Svazarmu, která jako první začala šířit textový editor T602. Více na www.linkedin.com/company/software602/.